Barion Pixel Te ismered a színtípusod? Ezért fontosak a színárnyalatok az öltözködésben: A Coloré színtanácsadója válaszol – Oldal 3 – Coloré

Te ismered a színtípusod? Ezért fontosak a színárnyalatok az öltözködésben: A Coloré színtanácsadója válaszol

2024. 03. 12.

Coloré: Milyen színtípusok léteznek és vannak-e átfedések a típusok között?

Orbán Betty: Az évszakelmélet szerint 12 színtípus van. Johannes Itten festőművész eredetileg 4 típust különböztetett meg. Tavasz, nyár, ősz és tél. Ezek közül a tél és a nyár hideg, míg a tavasz és az ősz meleg típus. Mind a 4-nek 3 altípusa van, így kapunk tizenkettőt. Mindegyik típusnak van egy úgynevezett testvérpalettája. A testvérpaletták között van minimális átfedés az azonos tulajdonságok miatt. Például a Sötét tél és a sötét ősz testvérpaletták. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a sötét tél annak ellenére, hogy hideg típus, kölcsön tudja venni a sötét ősz legsötétebb színeit, mert a sötét színek közös tulajdonságuk.

Dsc02768
fotó: Orbán Betty

Coloré: Miért fontos, hogy valaki ismerje saját színtípusát, és milyen előnyöket nyújthat számára az ezen ismeretek alapján történő öltözködés és megjelenés terén?

Orbán Betty: Ha nem megfelelő színeket viselünk, az árnyékot vet az arcunkra. Ugyanez vonatkozik a hajszínünkre, mert az felülről árnyékol. Ez egyszerű színtan és fénytan. Ennek hatására az arcbőrünk fakóbbnak tűnik, felerősödnek a ráncok, bőrhibák. Ezzel ellentétben a természetes színkészletünkkel harmonizáló színektől üdébb, frissebb és harmonikusabb lesz a megjelenésünk. Előtérbe kerül a természetes szépségünk. Illetve ami még nagyon érdekes, kísérletek kimutatták, hogy ha valaki megfelelő színeket visel és hazudik, annak hamarabb hiszünk, mint, aki nem megfelelő színben van és igazat mond. Az ember alapvetően harmóniára törekszik, még ha nem is tudjuk megfogalmazni mitől szimpatikusabb valaki, tudat alatt ezek az apróságok is formálják a véleményünket, érzéseinket.

Tudjuk milyen fontos az első benyomás. Például egy állásinterjú során, mire elsétálunk az ajtótól az asztalig már eldőlt, hogy szimpatikusak vagyunk-e vagy nem. Százalékos arányban nézve az első benyomás: kb. 65% non verbális (ahogy kinézünk), kb. 25 % vokális-metakommunikáció (testbeszéd és hangsúly) és mindössze kb. 10 százalék verbális (amit mondunk). Ebből láthatjuk, hogy a megfelelő színek viselése nem a divattal van összefüggésben, sokkal mélyebb jelentősége van.

https://colore.hu/divat/haj/divat-frizura-50-felett/
Dsc02627
fotó: Orbán Betty

Coloré: Mit gondolsz a színtípusok és az évszakok kapcsolatáról, és milyen szerepe van ezeknek az évszakoknak a színtervezésben?

Orbán Betty: A színtípusok elnevezése nem véletlen. Nagyon jól kifejezi a típusok legjellegzetesebb tulajdonságát. 

  • A tavasz típusnak meleg, vibráló színei vannak. Pont ilyen tavasszal a nárciszokkal, tulipánokkal és virágzó gyümölcsfákkal borított kert.
  • A nyár típus színei tompák, törtek. Nyáron a nagy melegben, amikor elnézünk a távolba, a meleg levegő kicsit összemossa a láthatárt. Pont ilyen pasztellesek a színeik.
  • Az ősz típust nem kell nagyon magyarázni. Színeik melegek és mélyek, mint az őszi erdő.
  • A tél típus legjellemzőbb tulajdonsága, hogy nagyon kontrasztos. Pont mint a fekete-fehér téli táj.

Nem gyakran hangzik el, de a színtípusunk meghatározza azt is, hogy milyen minták állnak nekünk jól, illetve mi a legideálisabb színkombináció számunkra. Ezt a természetes színkészletünk kontraszt szintje határozza meg. Ezt bárki könnyen megállapíthatja otthon is. Csak egy jó minőségű smink nélküli portré fotó kell hozzá, amit át kell filterezni fekete-fehérbe. Így könnyebben megállapítható, hogy a szemünk, hajunk, szánk és bőrünk egymáshoz viszonyítva mennyire kontrasztos. Akinek alacsony a kontraszt szintje, annak a monokróm színkombinációk lesznek a legelőnyösebbek. Azaz egy színnek különböző árnyalatai.Aki erősen kontrasztos, annak az öltözködésben is vissza kell hozni ezt, tehát a komplementer színpárosítás lesz számukra a legideálisabb, mintákban pedig a nagyobb, geometrikus formák. Ha közepes a kontraszt szintünk, akkor az analóg színpárosítás illik hozzánk, vagyis a színkörben az egymással szomszédos színek. Mintáink pedig közepes méretűek és elrendezésűek, kerekebb szélekkel.