Barion Pixel Az antibiotikumok hatása a hüvelyflórára – a 22-es csapdája? – Coloré

Az antibiotikumok hatása a hüvelyflórára – a 22-es csapdája?

2023. 12. 07.

Az antibiotikum bár rendkívül hasznos, van hátránya: a hüvelyflóra egyensúlyának felborításával ugyanis újabb problémákat generálhat.

Antibiotikumot általában többször szedünk életünk során, sok esetben nem érezzük, hogy rossz hatása lenne ránk. A hüvelyflóra azonban nehezen viseli a gyógyszer szedését. Nem véletlen hát, hogy a háziorvos csak akkor írja fel, ha nem lát más kiutat. Hiába szeretnénk hamar túllenni a betegségen az antibiotikum segítségével: ha az orvos nem látja indokoltnak a szedését, türelmesnek kell lennünk! Az antibiotikumok bakteriális fertőzések esetén alkalmazhatóak, így a vírusos náthát és lázat nem gyógyítják. Más a helyzet azonban, ha egy vírusos nátha bakteriális fertőzéssé alakul. Erről a nem múló tünetek és sárgás-zöldes váladék árulkodik. Ilyen esetben javasolt az antibiotikum, ám oda kell figyelnünk arra, hogy a gyógyulásunk ne okozzon más betegséget!

Rés a pajzson – antibiotikum és hüvelyflóra

Az antibiotikum bár kihúzhat bennünket a bajból, könnyedén okozhat másfajta problémát! A szájon át szedett gyógyszer ugyanis nem lokálisan hat, azaz nemcsak egy gyulladt mandulát kezel, hanem az egész szervezetre hatása van! Így történhet meg, hogy a hüvelyflórát is károsítja. Ha antibiotikum szedésére kényszerülünk, érdemes felkészülni a lehetséges mellékhatásokra! Szerencsére nem mindenki esetében jár hüvelygombával vagy bakteriális vaginózissal a gyógyszer szedése.

Az antibiotikum a szervezetben lévő mikrobiomokra hat, amelyeknek különböző baktériumok is az alkotóelemei. Mivel a mikrobiom összetétele minden emberben más, nem mindenki reagál ugyanúgy a gyógyszerekre. Akiknél azonban a gyógyszer hatására a normál flóra védelmét biztosító tejsavbaktériumok száma lecsökken, számolhatnak azzal, hogy egyfajta rés alakul ki a pajzson, és utat enged a flóra részét képező, de növekedésében mindaddig gátolt Candida gomba vagy egyes bélbaktériumok elszaporodásának. Az előbbi hüvelygombát okoz, az utóbbi bakteriális vaginózist, amelyet újra antibiotikummal fognak kezelni.

Az antibiotikum felboríthatja a hüvelyflóra egyensúlyát, éppen ezért csak orvosi javaslatra szedjünk ilyen gyógyszert!
Az antibiotikum felboríthatja a hüvelyflóra egyensúlyát, éppen ezért csak orvosi javaslatra szedjünk ilyen gyógyszert! / Kép forrása: diego cervo / Getty Images

Mit tehetünk?

Hacsak az orvos nem javasolja, ne erőltessük az antibiotikum felírását a gyorsabb gyógyulás reményében, hiszen nemcsak a hüvelyflóránk, hanem az emésztésünk is kárát láthatja a szedésének, ugyanis a vastagbélben szintén baktériumok élnek. Amennyiben nem kerülhető el a gyógyszer alkalmazása, fokozottan ügyeljünk arra, hogy ne viseljünk műszálas fehérneműt és szoros nadrágot, ezzel hozzásegítve az intim részeinket ahhoz, hogy levegőhöz jussanak. Másrészt elérhetőek hüvelyflóra-regeneráló készítmények, amelyek támogatják a saját flóra szaporodását, és megelőzik a bakteriális vagy húgyúti fertőzéseket. Antibiotikus kezelés mellett javasolt a használatuk.

Nyitókép forrása: Getty Images