Barion Pixel Alváshiány mint az elhízás egyik fő oka – Coloré

Alváshiány mint az elhízás egyik fő oka

2024. 05. 10.

Az alvás, annak minősége és mennyisége az élet minden területével szoros összefüggésben van. Sajnos nem csak arról van szó, hogy kipihentek vagyunk-e, vagy hogy hány kávéra van szükségünk egy olyan napon, ami előtt meglehetősen sokat forgolódtunk az ágyban. Az alváshiány a makacs plusz kilókat és akár a fogyás stagnálását is előidézheti, a fakó, ráncos arcbőrről nem is beszélve.

A jó alvás minden ember számára kimondottan fontos, hiszen a test regenerációja az alvással töltött órákban zajlik. A legjobb az, ha már éjfél előtt nyugovóra térünk és legalább hat-hét órát végig alszunk. Ez a legtöbb felnőtt számára sajnos elképzelhetetlen, hiszen ma sokkal többen küzdenek alvási problémákkal, mint gondolnánk. Az alvási nehézségeknek számtalan oka lehet, de a leggyakrabban a túlzott stressz számlájára írható a zaklatott alvás is.

Alváshiány: XS helyett XL?

A tartós kialvatlanság sajnos számtalan kellemetlenséget okoz, ám a legtöbb esetben már csak a gyötrő tünetek megjelenésekor vesszük komolyan a problémát. Manapság szinte mindenki karcsú akar lenni, és számtalan szuperdiétával és zsírégető edzésekkel igyekszünk elérni a kisebb ruhaméretet. Sokak számára azonban nem ennyire egyszerű a képlet, sőt még a súlyos kalóriadeficit sem hozza meg a várt eredményt, ugyanis, ha az alvás hosszú távon nem pihentető, akkor még a legkeményebb fogyókúra alatt is csak gyarapodni fognak a kilók ahelyett, hogy egyre kevesebbet mutatna a mérleg. De mi lehet ennek az oka?

Kutatások bizonyítják, hogy a rosszul alvó emberek napközben többet esznek, és sokkal kevesebb zsírt is égetnek el, mint azok, akik éjszaka megfelelően ki tudják magukat pihenni.

Az alvás nagy hatással van az anyagcserére, hiszen, ha tartósan kevesebbet alszunk a kelleténél, az étvágy csökkentéséért, másnéven a jóllakottság érzetéért felelős leptin hormon szintje jelentősen lecsökken. A hormon hiánya azzal jár, hogy nem jelez a szervezetünk „túlevéskor”, és sokkal több ételt fogyasztunk el, mint amennyire valójában szükségünk van. Ez az állapot akár leptin-rezisztenciához is vezethet, aminek következtében a testünk sejtjei már ellenállnak a leptin hormonnak. Ezzel együtt a ghrelinből, azaz az éhségérzetért felelős hormonból viszont túl sok termelődik, ha nem alszunk eleget. Kutatások szerint elég egyetlen átforgolódott vagy, ne adj’ Isten, munkával, idegeskedéssel töltött éjszaka ahhoz, hogy másnap többször nyissuk ki a hűtőt vagy látogassuk el a legközelebbi pékségbe cukorban bővelkedő finomságokért. Egy-egy ilyen napon akár 500-600 kalóriával is többet fogyaszthatunk, ami akár egy plusz főétkezéssel is felér.

A kevesebb is több

Abban az esetben is gyakran előfordul a súlygyarapodás, ha hosszantartó rossz alvás mellett kevesebb kalóriát fogyasztunk, hiszen a test hormon- és vízháztartása is kibillen az egyensúlyából. Így az is gyakorta megesik, hogy már egy ébren töltött éjszaka után, akár fél kilóval is többet mutat a mérleg, hiszen a test veszélyeztetve érzi magát, ezért raktározni kezd, aminek az első jele a súlyos vízvisszatartás. A plusz kilók így akár egyetlen kevés alvással töltött hónap alatt is hipp-hopp felszaladnak az emberre, ami pedig egy ördögi kört indít el, hiszen egy sikertelen diéta megöli a motivációt a helyes életmód kialakítására, mi több, már maga a túlsúly is okozhat alvási nehézséget, így a hosszantartó alvászavar és rossz alvás sajnos garantáltan súlyos egészségkárosodással jár.

Tükröm, tükröm…jaj!

Már az is éppen elég lenne, amit a mérleg számlapján látunk, de sajnos meg kell birkóznunk azzal is, amit a tükörben látunk. Ugyanis már egy ébren töltött éjszaka is meglehetősen megviseli az arcbőrt. Sokan szembesültek már egy-egy zaklatottabb éjszaka után a szem alatti sötét karikákkal, püffedt arccal vagy gyarapodó ráncokkal. A hosszú ideig fennálló alváshiány kortizoltermelésre készteti a szervezetet. Ez a hormon abban segít, hogy éberebben reagáljunk a minket körülvevő ingerekre, és éjszaka akár a legkisebb neszre is felébredjünk. De emellett folyamatosan károsítja a bőr kollagéntermelését fokozva a ráncok kialakulását, a bőr rugalmasságának elvesztését és fakóságát.  

Stressz és az alváshiány

A konklúzió az, hogy a szépítő alvás bizony nem csak városi legenda, hiszen a szépségünk és a karcsúságunk, vagyis a magabiztosságunk kulcsfontosságú elemei az alvásunk mennyiségén és minőségén is múlnak. A stressz sajnos az élet minden területére képes rányomni a bélyegét, ezért fontos, hogy a mindennapokban törekedjünk a stressz csökkentésére, vezessünk be olyan relaxációs gyakorlatokat, amik segítik az esti ellazulást.

Lefekvés előtt két-három órával már nem érdemes ételt fogyasztani, ezzel is segítve a szervezetet abban, hogy csak a pihenésre, regenerálódásra és ne az emésztésre koncentráljon. A kék fényt kibocsátó telefon és laptop képernyője és az online térben való aktív jelenlét sem javasolt, hiszen kimondottan rossz hatással van az idegrendszerre, arról nem is beszélve, hogy a kék fény jelentősen rombolja az arcbőrt és a szemünk egészségét is.

A jóga és a lefekvés előtti nyugtató készítmények, teák fogyasztása segítséget nyújthatnak abban, hogy pihentető, minőségi és elegendő mennyiségű alvás után kipihenve ébredjünk.

Nyitókép forrása: Gettyimages

(Hirdetés)