Barion Pixel Mini éremösszefoglaló – így szerepeltünk a tokiói olimpián – Coloré

Mini éremösszefoglaló – így szerepeltünk a tokiói olimpián

2021. 08. 08.

Július 23-án startolt el az idénre halasztott 2020-as olimpia, amit Tokióban rendeztek meg, szigorú biztonsági intézkedések közepette.

176 magyar sportoló vett részt a több, mint két hétig tartó eseményen, és mindannyiukra rendkívül büszkék lehetünk, helyezéstől függetlenül. Ebben a cikkünkben az érmeseinket gyűjtöttük össze azoknak, akik esetleg nem követték a mérkőzéseket és versenyeket – a legsikeresebb női olimpikonokról itt, az élsport mellett civil foglalkozásokat is űző sportolókról pedig itt írtunk nektek.

A magyarok összesen húsz érmet hoztak haza, ennél többnek huszonöt éve, az 1996-os atlantai játékok után örülhettünk, akkor huszonegy volt a végső szám. Ezzel a tizenkilenccel a résztvevő nyolcvanöt ország éremversenyében a tizenötödik helyet szereztük meg. A legelső érem rögtön egy arany volt, amit Szilágyi Áron kardvívásban nyert el egyéniben, ezzel pedig sporttörténelmet írt, ugyanis előtte még senkinek sem sikerült a triplázás a sportágban. Aranyéremmel tért haza Áron mellett Milák Kristóf, aki 200 méter pillangón ért be elsőként a célba, kajak 1000 méteren Kopasz Bálint, Lőrincz Tamás birkózónk is. A férfi kajak 200 méter döntőjét Tótka Sándor nyerte meg és az olimpia utolsó előtti napján a női kajak négyes (Kozák Danuta, Csipes Tamara, Kárász Anna és Bodonyi Dóra) előzte meg rendkívüli módon a többi országot 500 méteren – így összesen hat első helyet érő medált kaptak a sportolóink az idei ötkarikás játékokon.

Tokyo 2020 Swimming
Milák Kristóf mémmé vált reakciója, miután megnyerte a 200 méteres pillangóúszás döntőjét a tokiói olimpián. Forrás: northfoto.com

Az öt arany mellett hét ezüstnek is örülhet a magyar sportvilág és az ország: női kajak 500 méteren második lett Csipes Tamara, tíz kilométeres nyílt vízi úszásban szintén második helyen ért célba Rasovszky Kristóf, Berecz Zsombor finn dingi vitorlázásban ezüstérmes lett, Varga Ádám személyében pedig a kajak 1000 méter második helyén is magyar állhatott. Siklósi Gergely párbajtőr egyéniben szerezte meg a dobogós helyet, Lőrincz Tamás testvére, a szintén birkózásban induló Lőrincz Viktor csakugyan ezüstöt hozhat haza, illetve Milák a 200-as pillangó első hely mellé begyűjtött egy második helyet a 100 méteres pillangóúszásban.

A bronzérmek sem csillogtak kevésbé, mint a többi elismerés, harmadik helynek örülhetett a férfi kardcsapat (Decsi Tamás, Gémesi Csanád, Szatmári András, Szilágyi Áron), a cselgáncsos Tóth Krisztián, az öttusázó Kovács Sarolta, a női vízilabda-válogatottunk (akik így első olimpiai érmüket szerezték meg), Kozák Danuta és Bodonyi Dóra párosa kajak 500 méteren, Hárspataki Gábor karatéban, és a férfi vízilabdásaink Spanyolország legyőzésével – összesen hét bronzot szerzett így Magyarország Tokióban.

A dicsőségen és a büszkeségen túl azért felmerül a kérdés, hogy vajon mekkora pénzjutalom jár egy-egy érem elnyeréséért? Ez országonként változó, hiszen nem a Nemzetközi Olimpiai Bizottság dönt az összegekről, hanem az adott országok – van, ahol nemcsak anyagi, hanem más jutalmakat is kapnak a sportolók. Ilyenek lehetnek a szponzori szerződések, ingatlanok: például Hidilyn Diaz, aki a Fülöp-szigetek első olimpiai aranyát szerezte meg pár napja női súlyemelésben, 33 millió pesot fog kapni (ami átszámítva 196 milló forint), ezen kívül két lakást és élete végéig tartó ingyen repülést ajánlottak fel neki otthon. A CNBC cikkében található táblázat szerint a magyar aranyérmesek amerikai dollárról átszámítva ötvenmillió forint fölött, az ezüstérmesek közel 38 millió forintnyi összeget, a bronzérmesek pedig majdnem harmincmillió forintot kapnak majd az Olimpiai Bizottságtól. Ezek a számok egyébként 2020 decemberében emelkedtek ekkorára, de előtte sem voltak elhanyagolhatóak olimpikonjaink díjazásai, valamint nem csak a dobogósok, de az utána következő helyezések is szép összeget érnek.