A száraz sampon sok esetben életmentő lehet, de milyen gyakran érdemes használni ahhoz, hogy ne tegyen kárt se a fejbőrben, se a hajunkban?
Tény, hogy a száraz sampon kihúzhat minket a csávából azokon a napokon, amikor nem akarjuk vagy nincs időnk megmosni hajunkat, viszont jót tenne neki egy frissítés, mondjuk egy izzasztó edzés miatt. Hiszen a népszerű szépségtermék hatékonyan felszívja az izzadság vagy az olaj látszólagos nyomait a tincsekről – miközben tartást ad a hajnak. Ráadásul rengeteg változata elérhető, a poroktól és spray-ktől kezdve egészen a habokig és gélekig. Így biztosan találunk legalább egy megfelelő készítményt.
De vajon tényleg hajkárosodást okoz a száraz sampon?
A Cleveland Clinic szerint a száraz samponok általában nedvszívó összetevőket, például alkoholokat és keményítőket tartalmaznak, hogy felszívják a verejtéket, a zsírt és az olajat a hajból. És bár felvitelkor tisztább és frissebb megjelenést kölcsönözhet a tincseinek, a száraz sampon kissé téves elnevezés, mivel valójában nincs tisztító hatása sem a hajra, sem a fejbőrre (ellentétben a valódi samponnal), mondja William Gaunitz, okleveles hajgyógyász.
Más szóval, a száraz sampon anélkül szívja fel az izzadságot és az olajat, hogy valóban eltávolítaná azokat a fejbőrről. Folyamatos használata mellett ezért felhalmozódnak a különféle szennyeződések, amik eltömíthetik a hajtüszőket, ezáltal hajtüsző-gyulladást eredményezhetnek – magyarázza Penny James, okleveles trichológus. Ez voltaképp egy, az aknék kialakulásához hasonlítható állapot, amelyet viszkető, érzékeny bőr kísér a Cleveland Clinic szerint.
A száraz sampon túlzott használata emellett gyulladásos fejbőrproblémákat, például seborrheás dermatitist is okozhat, mivel a termék miatt elszaporodhatnak a gombák – mondja Gaunitz. Az ICYDK, a seborrheás dermatitis egy gyulladásos bőrbetegség, amely elsősorban a fejbőrt érinti, és pikkelyes foltokat, vörös bőrt és makacs korpásodást okoz a Mayo Clinic szerint. David Adams fodrász szerint a fent említett szennyeződések felhalmozódása akadályozhatja továbbá a haj növekedését is: ha hagyjuk, hogy a hajformázó termék napokig üljön a fejbőrünkön hajmosás nélkül, akkor a száraz sampon olyan sűrű réteget képez, ami már blokkolja a hajhagymák nyílását, korlátozva a kijutó szálak számát. Magyarán ha egy tüsző, amely egykor mondjuk három vagy négy szálat növesztett, most már csak egyet vagy kettőt fog.
Amellett, hogy potenciálisan gátolja a hajnövekedést, a száraz sampon túlzott használata befolyásolhatja a tincsek kinéztetét és tapintását is, mondja James. Pontosabban, az alkohol – amely, mint korábban említettük, a szárazsampon gyakori összetevője – kiszáríthatja a tincseket, emiatt könnyebben töredeznek, ráadásul le is lapulnak.
Milyen gyakran célszerű használni?
James szerint azért nem kell rögtön kidobni a terméket, hiszen mérsékelt használat mellett a száraz sampon egyetlen hajtípusra sem ártalmas. A mérsékelt használat pedig ez esetben heti egy-két alkalmat jelent. Ennél sűrűbben alkalmazva számítani lehet a fejbőrt és a hajszerkezetet érintő problémákra. A haj zsírosodásának lassítására egyébként használhatunk fejbőrradírt is, amitől megtisztul a fejbőr, és javul az oxigénellátása.
Kerry Ytes, trichológus szerint heti egy-két alkalommal célszerű leradíroznunk fejbőrünket, megszabadítva ezáltal a szennyező anyagoktól. Csak masszírozzuk a nedves fejbőrbe, majd öblítsük le. Amiatt pedig ne aggódjunk, hogy ezzel kárt teszünk a fejbőrben, mivel a fejbőrradír gyengéden hámlaszt, a jó minőségű termékek pedig száz százalékban természetes eredetű radírozó szemcséket tartalmaznak.
Összegezve tehát, noha a száraz sampon gyakran segítségünkre lehet, ettől függetlenül ne építsük be használatát a napi szépségápolási rutinba, illetve ne akarjuk ezzel helyettesíteni a hagyományos sampont. Gaunitz azt tanácsolja, hogy mindenekelőtt vízzel és hidratáló samponnal tisztítsuk, valamint kondicionálóval ápoljuk hajunkat hetente legalább egy-két alkalommal a fejbőr hosszan tartó egészsége érdekében. Persze két mosás között alkalomszerűen azért bevethetjük a száraz sampont.
Száraz sampon házilag fillérekből
Hozzávalók:
- 1 evőkanál szódabikarbóna
- 1 evőkanál kukoricaliszt
- 1 evőkanál kakaópor – ez csak sötét haj esetén kerüljön bele
Egy tálban alaposan keverjük össze a szódabikarbónát és a kukoricalisztet, sötét haj esetén pedig adjuk hozzá a kakaóport is. Töltsük a keveréket egy nagy lyukú sószóróba, és már készen is van a filléres házi csodaszer. A továbbiakban használjuk úgy, akár a bolti változatot, azaz szórjuk a hajunkra, fésüljük bele, majd lehajtott fejjel várjuk meg, amíg kiszóródik belőle a száraz sampon. Ha nagyon tapadna, hajszárítóval szabaduljunk meg a maradéktól. Fontos, hogy mindig frissen készítsük el a keveréket, mert a párától összecsomósodhat, és használhatatlanná válhat.
Borítókép forrása: Shutterstock/Puzzlepix