Mindig is szeretett volna maradandót alkotni Bonaparte Napóleon életéről, vágya most, 85 éves korában teljesült be. Ridley Scott új, történelmi epikus drámája november 22-én debütál a nagyközönség előtt, de nemcsak a rendező, hanem a szereplőgárda és a monumentális jelenetek miatt is megéri bepillantani a Napóleon kulisszatitkai mögé.
„Ezek a típusú filmek olyanok, mint a hegymászás. A talajszinten nagyon távolinak tűnik a csúcs. Ahogy felmászol a dombra ezzel a nevetségesen nagy kihívást jelentő LEGO készlettel, amelyet össze akarsz állítani, néha a darabok nem állnak össze, pedig már húszezer láb magasan vagy. Ez egy folyamatos munka, de ezért csinálom. Imádom” – nyilatkozta Ridely Scott legújabb filmje, a november 22-én debütáló Napóleon kapcsán.
Való igaz, a Napóleon, akárcsak Scott korábbi, epikus anyagai, így például Mennyei királyság (Kingdom of Heaven) vagy épp a Gladiátor (Gladiator) elképesztő vállalásnak tűnik nemcsak hosszú játék idejét (157 perc, 43 másodperc, azaz két óra 37 perc) hanem a háborús tömegjeleneteket tekinve is. Scott azonban úgy fest, elemében van, mindemellett képes fejet hajtani a 2023-as trendek előtt: rendezőtársához, Martin Scorsese-hez hasonlóan ugyanis ő is felismerte, hogy a szélesebb közönség eléréséhez nagyon is érdemes belépni a streaming-szolgáltatók világába. (A Napóleon november 23-án debütál az AppleTv+-on.) Cikkünkben összeszedtük, mit érdemes tudni a rendezőóriás legújabb filmjéről, annak tartalmáról, szereplőiről és fontosabb karaktereiről.
Napóleon: a tartalomról dióhéjban
„A semmiből jött. Elnyert mindent” – szól a Napóleon rövid, tömör leírása a nyáron közzétett trailer alatt. Az AppleTv bővebb összefoglalója szerencsére jobban kibontja a történetet: eszerint a Napóleon egy látványos akcióeposz, amely az Oscar-díjas Joaquin Phoenix által alakított ikonikus francia császár, Bonaparte Napóleon felemelkedését és bukását mutatja be.
Scott filmje egy régi rendszer bukásával indul: az első filmkockákon a guillotin alá küldött Marie Antoinette-et láthatjuk, s magát Phoenixet, ahogy érzelemmentes arccal nyugtázza a királyság halálát. A Napóleon Bonaparte könyörtelen útját mutatja be a hatalom felé, de nem feledkezik meg a férfi fő mozgatórugójáról, egyetlen szerelméről, Josephine-ről sem, akit A koronából ismert Vanessa Kirby alakít. Napóleon menetelését így a Josephine-nel való, függőségbe hajló, ingatag kapcsolat prizmáján keresztül követhetjük nyomon, mindezt a valaha forgatott legdinamikusabb csatajelenetek keretében. Ahogy azt Ridely Scottól megszokhattuk.
A szereplőgárda
A Gladiátor után pontosan 23 évet kellett várni, hogy újra összehozza a sors (pontosabban egy kiváló forgatókönyv) Joaquin Phoenixet és Ridely Scott rendezőt. Phoenix anno a Gladiátorral írta be magát az A-listás színészek sorába: a filmben nyújtott alakításáért jelölték először Oscarra a legjobb férfi mellékszereplő kategóriában. Ugyan Scott azóta többször is felkereste már a színészt, a Variety e témában írt cikke szerint ez volt az első alkalom, hogy Phoenix úgy érezte, ez a munka mindkettőjük számukra „kötelező jellegű”. „Emiatt tetszett meg az ötlet, hogy beleugorjak valamibe Ridley-vel, lesz, ami lesz” – összegezte a színész.
A munkafolyamat azonban korántsem kezdődött annyira gördülékenyen, ahogy azt a fentiekből kifolyólag gondolnánk: két héttel a forgatás kezdete előtt ugyanis Joaquin azzal a felkiáltással kopogtatott Scott ajtaján, hogy
fogalma sincs, mihez kezdjen a szereppel.
A rendező beinvitálta, majd lényegében tíz napon keresztül, jelenetről jelenetre végigvették az egész forgatókönyvet (amit egyébként ugyanaz a David Scarpa jegyez, akivel Scott A világ összes pénze című filmet készítette).
Scott emellett elárulta, hogy Phoenix nem az a fajta színész, aki csendben ül és minden rendezői utasításra bólogat. „Joaquin olyan messze van a hagyományostól, amennyire csak lehet” – így Scott. „Nem szándékosan, egyszerűen ő ilyen. Ez az, ami kiemeli őt a tömegből. Ha valami zavarja, azonnal szól. A Napóleont többek között az teszi különlegessé, hogy ő folyamatosan kérdéseket tett fel” – mesélte a rendező a színészről.
Scott emellett hozzátette, ha Phoenix valamiért kellemetlenül érezte magát, átírták a forgatókönyvet. „Alakítottunk a filmen, hogy Joaquin Bonapartéra tudjon összpontosítani. Ezt tiszteletben kellett tartanom, mert a hozzászólásai hihetetlenül építő jellegűek. Ettől az egész projekt csak nagyobb és jobb lett” – tette hozzá a rendező.
A végeredmény minősége természetesen nemcsak Joaquin Phoenixen és Ridley Scotton múlt, hanem Vanessa Kirby-n is. Kirby egy vele készült teaserben elmondta: észbontónak találta Josephine karakterét. „Először akkor találkozunk vele, amikor kiszabadult a börtönből. Josephine (akárcsak Napóleon), mindig is kívülálló volt, valószínűleg ez hozta őket közelebb egymáshoz. Meglátott benne valamit: az elképesztő ambíciót, ami félelemmel társult.”
Kirby szerint történelmi szempontból is rendkívül izgalmas, mennyire mély kapcsolat jött létre kettejük között. „Rendkívül érdekes hatalmi-dinamikák zajlottak közöttük” – véli a színésznő. „Elképesztően együttérzek Josephine-nel, mert brutális korban élt. Napóleon maga is az volt, ennek folytán Josephine igazi ikonikus figura. Óriási megtiszteltetés, hogy eljátszhattam” – foglalta össze az élményt a Pieces of a Woman miatt korábban Oscarra jelölt Kirby.
Ami a többi szereplőt illeti, Phoenixen és Kirby-n kívül további ismerős arcokkal találkozhatunk majd a Napóleonban: így például több jelenetben feltűnik majd Rupert Everett, akit Wellington hercegeként láthatunk a színen. Tahar Rahim Paul Barras szerepében bukkan fel, míg Ben Milest Caulaincour bőrébe bújik a filmben.
Miért Napóleon?
Ugyan a korábbi filmjei miatt (Mennyei királyság, Exodus: Istenek és királyok, Az utolsó párbaj) egyértelmű, hogy a 85 éves Ridley Scott vonzódik az epikus történelmi témákhoz, mégis jogos lehet a kérdés, ezúttal miért épp Napóleon karakteréhez nyúlt. Egy, a Deadline-nak adott, 2021-es interjúban Scott maga adott erre választ: elmondta, hogy régóta szeretett volna filmet készíteni Bonaparte Napóleonról. (Scott ezen a ponton egyébként megemlékezett Stanley Kubrickról is, aki Waterloo címmel forgatott volna a történelmi személyiségről, ám projektje 1969-ben pénzügyi támogatás hiánya miatt kudarcba fulladt.)
„Napóleon mindig is lenyűgözött engem. A semmiből jött, hogy mindent irányíthasson, de közben romantikus háborút is vívott házasságtörő feleségével, Josephine-nel. Bonaparte meghódította a világot, hogy megpróbálja elnyerni a szerelmét, amikor pedig belátta, hogy nem tudja, elpusztította őt, miközben megsemmisítette önmagát is.”
Források: Collider.com, USAToday.com, Variety.com
Borítókép forrása: Toni Anne Benner/Getty Images