Barion Pixel Ne sportold magad vashiányosra – Coloré

Ne sportold magad vashiányosra

2024. 02. 07.

Sokszor még az élsportolók sincsenek tisztában azzal, mennyire fontos a teljesítményük szempontjából a megfelelő vasbevitel.

Rendszeresen sportolsz, de a közérzeted rossz, gyengül a teljesítményed, bágyadtabbnak érzed magad, dacára annak, hogy futod a köröket, emelgeted a súlyzókat vagy saját testsúlyos tornákat végzel? Ezt akár a vashiány is okozhatja, ám kis odafigyeléssel és megfelelő utánpótlással bomba formába hozhatod magad.

Mennyi az annyi?

A dietetikusok és a profi sportolók, edzők nem győzik hangsúlyozni, hogy a rendszeres sportolás mellé elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű vas bevitele. Ami biztos: normál életvitel mellett a nőknek napi 15, a férfiaknak 10 milligramm táplálékvas bevitelére van szükségük a vashiány megelőzéséhez. Ezt a szükségletet vegyes és kiegyensúlyozott étrenddel fedezni tudjuk olyan ételekkel, mint a vörös húsok, zöld leveles zöldségek, halak, tengeri herkentyűk. Ezek mellett a tojás és a cékla is kiváló fogás lehet a tányérunkon. Akadnak azonban olyan helyzetek, egyéni érzékenységek, táplálkozási szokások vagy szükségletek – ilyen a sportolás, erős fizikai megterhelés miatti megemelkedett vasszükséglet –, amikor elengedhetetlen a vaspótlás. Kevésbé közismert dolog, de a vas legalább annyira fontos, mint a fehérje, ha az izmainkat szeretnénk duzzasztani.

Mik lehetnek a tünetek?

Gyakori tünetek:

  • fáradékonyság,
  • sápadtság,
  • letört, nyomott hangulat,
  • köröm- és hajproblémák.

Ritkább esetben ennél súlyosabb tünetek is jelezhetik, ha kimerültek a vasraktáraink:

  • légszomj,
  • fejfájás,
  • heves szívdobogás,
  • gombócérzés a torokban,
  • koncentrációproblémák, teljesítménycsökkenés.

Már az enyhébb tünetek esetén is szükség van vaspótlásra, mert ilyenkor a szervezet vasraktáraiban már hiány mutatkozik. Súlyosabb tüneteknél azonban érdemes szakember segítségét kérnünk.

Miért kell a vas a sporthoz?

Sokakban vetődik fel a kérdés, pedig a válasz egyszerűbb, mint gondolnánk. Ahogy a vérben a hemoglobinhoz kötött vasra van szükség a szervek oxigénellátásához, úgy az izomtömeg működtetéséhez, illetve az izomzat növeléséhez nélkülözhetetlen a mioglobin nevű fehérjében lévő vas. Minél intenzívebb a mozgás, a fizikai terhelés, annál több vas szükséges, különben kontraproduktívvá válik a sport, csökken a teljesítmény, a sport nem energizál, hanem fáraszt.

Csajok, elő a vasat!

A cikk elején biztosan feltűnt, hogy a nőknek másfélszer magasabb a napi vasszükséglete a szakemberek szerint. Ez leginkább a menstruációs vasvesztésnek köszönhető, hiszen a havivérzéssel együtt vas is távozik a szervezetükből. Egy pár évvel ezelőtti kutatás kimutatta, hogy a női sportolók közel felénél rendszeres probléma a vashiány, ezért nekik fokozottan kell ügyelniük a pótlására. A sportoló hölgyeken kívül ki kell emelni a várandósokat és a szoptató kismamákat, akiknél szintén elengedhetetlen a vaspótlás.

A borítókép forrása: Pexels

(Hirdetés)