Barion Pixel Nők és a vashiány: mi okozza, és miért vannak nagyobb veszélynek kitéve? – Coloré

Nők és a vashiány: mi okozza, és miért vannak nagyobb veszélynek kitéve?

2024. 02. 07.

Nem is gondolnánk, de a bolygón élő emberek csaknem fele szenved vérszegénységben, ami túlnyomórészt a vashiány miatt alakul ki. Ez a nyomelem nagyon fontos a szervezetünk egészséges és megfelelő működéséhez, ami a férfiakra és a nőkre egyaránt igaz, ám az utóbbi tábornak még inkább oda kell figyelnie a vas rendszeres bevitelére és pótlására.

Milyen tünetei vannak és miért?

A vashiány gyakran társul fáradékonysággal, sápadtsággal, fejfájással és hajhullással. Mivel hajlamosak vagyunk bagatellizálni ezeket a problémákat, jóval később derül ki, hogy a háttérben a szervezet alacsony vasszintje áll. De még mielőtt bármibe belekezdenénk, először azt kell megtalálni, mi okozhatja a hiányállapotot. Igen gyakran a vérzéses vasvesztés okozza, ami a menstruációval a nőknél természetes állapotnak tekinthető, de a vashiány kialakulhat az elégtelen vasbevitel következményeként, vagy akkor, ha valamilyen betegség miatt csökkent a vasfelszívódás. Van több olyan állapot is, amikor a szervezetünknek a szokásosnál több vasra van szüksége. Ilyen a terhesség és a szoptatás időszaka, a sport, a kisgyermek- és tinédzserkor, utóbbiak az intenzív fizikai és szellemi fejlődés miatt.

A nőknél ezért nagyobb a vashiány kockázata

A havivérzés és a terhesség miatt a nőket jobban veszélyezteti ez a probléma. Az ő szervezetük serdülőkortól a termékeny életszakasz végéig a menstruációs vérvesztés miatt több vasat igényel. Ebben az életkorban a nők vasszükséglete naponta 1,5-2 mg, míg a férfiaké 1 mg. A fentieken túl érdemes azt is megemlíteni, hogy a nők gyakrabban alkalmaznak különböző testsúlycsökkentő diétákat, illetve hajlamosabbak a húsmentes étkezési szokásokat kipróbálni, mint a vegán vagy a vegetáriánus táplálkozás, amelyek szintén közrejátszhatnak a hiányállapot kialakulásában. Bár a zöldségek is tartalmaznak vasat, a nyomelemet elsősorban húsokkal, azon belül is vörös húsok és belsőségek fogyasztásával vihetjük be a szervezetünkbe, amelyek, lássuk be, inkább férfias ételek.

A vas szerepe

A vas kiemelt szerepet játszik a vérképzésben, mint a vörösvértestek oxigénszállító molekulája, a hemoglobin nélkülözhetetlen alkotóeleme. Továbbá az immunrendszer, az energiatermelésben részt vevő enzimek, valamint a kognitív funkciók egészséges működéséhez is szükséges a szervezet megfelelő vasellátottsága.

Mivel vihetünk be vasat?

Számos táplálékunk tartalmaz vasat, de nem szabad elfelejteni, hogy a növényi eredetű táplálékok vastartalmát az emberi szervezet nehezebben hasznosítja. A növényi táplálékaink közül jó vasforrásnak számít a cékla, a sóska, a spenót, a szezámmag, a lenmag, a mák, a mogyoró, a hüvelyesek (lencse, bab, csicseriborsó, borsó), illetve a tökmag. A már említett vörös húsok, a máj és a tojás bővelkedik a szervezet által lényegesen jobban hasznosítható formájú, úgynevezett hemvasban. Azaz a szükséges napi táplálékvas bevitelét a kiegyensúlyozott, vegyes étrenddel lehet a legjobban biztosítani.

Lényeges a vaspótlás is

A helyes táplálkozáson túl, a fentebb említett rizikótényezők megléte esetén a vashiány megelőzésére, vagy a már kialakult vashiány megfelelő kezelésére patikában kapható, magas vastartalmú vaspótló gyógyszert érdemes alkalmazni, az alacsony vastartalmú étrend-kiegészítők ilyen célra nem alkalmasak. Ha a vaskészítménnyel együtt C-vitamint is szedünk, azzal segíteni tudjuk a vasfelszívódást.

A vashiányt nem szabad félvállról venni, mert idővel akár vashiányos vérszegénység is kialakulhat belőle, amely akár a szervezet összeomlásához is vezethet.

A borítókép forrása: Pexels

(Hirdetés)