Barion Pixel Kiütések borotválás után: így szőrteleníts, hogy ne okozzon irritációt – Coloré

Kiütések borotválás után: így szőrteleníts, hogy ne okozzon irritációt

2022. 01. 26.

Kiütések borotválás után testünk bármelyik részén jelentkezhetnek, így az arcon, a lábakon, a hónaljon és a bikinivonalon is. Ettől függetlenül a borotválás a szőrtelenítés legkönnyebb és legolcsóbb módja, amit vészhelyzetben talán még azok is bevetnek, akik egyébként gyantázással szabadulnak meg a nem kívánt szőrtől.

Csakhogy amennyiben nem vagyunk elég körültekintőek, problémák jelentkezhetnek a borotválást követően – ami egyrészt csúnya látvány, másrészt égő, viszkető, gyulladt bőrfelülettel jár. A következőkben elmondjuk, mit tehetünk ez ellen, valamint hogyan enyhíthetjük a tüneteket, ha már megjelentek a kiütések borotválás után.

Mi okoz kiütéseket borotválás után?

Rhonda Q. Klein bőrgyógyász a Health magazin kérdésére elmondta, hogy a borotválás utáni kiütéseket jóformán mindenki megtapasztalja élete során, melyek egyébként az arctól kezdve a lábakon és a hónaljon át egészen a bikinivonalig bárhol jelentkezhetnek. Bőrirritációt okozhat ha a száraz bőrt borotváljuk, durván bánunk a borotvával, vagy esetleg tompa a pengéje. „Irritáció emellett akkor is előfordulhat, ha a szőrtüsző megnyílik a borotválkozás után, és azon keresztül valamilyen irritáló anyag, például sós víz, klór vagy fényvédő jut a bőrbe” – mondja a bőrgyógyász.

Hogyan előzzük meg az irritációt?

Bármilyen kellemetlen is, a borotva okozta bőrirritáció általában átmeneti, és magától elmúlik. A szakértők által jóváhagyott tippek betartásával azonban megakadályozhatjuk, hogy a jövőben ismét kiütéseink legyenek borotválás után:

Soha ne szőrtelenítsünk száraz bőrön

Noha mindannyiunknak megvan a magunk szőrtelenítési módszere, a száraz borotválkozást egyetlen bőrgyógyász sem ajánlja. Dr. Klein azt tanácsolja, hogy borotválás előtt mindig használjunk szappant, borotvahabot vagy -gélt. Amennyiben pedig a bőrünk különösen érzékeny, hajlamos az irritációra vagy a szőrtüszőgyulladásra (egy gyakori bőrbetegség, amelynek során a szőrtüszők begyulladnak), akkor olyan készítményt keressünk, amely vírus- és gombaölő, valamint hidratáló hatású.

Csak tiszta, éles pengéjű borotvával szőrtelenítsünk

Dr. Klein szerint a régóta használatban lévő borotvapengén gyakran megtelepdnek a baktériumok és az elhalt bőrsejtek. „Plusz a szőrt is tépi, ami további irritációt és gyulladást okozhat” – magyarázza. A megoldás tehát egyszerű – cseréljük gyakran a borotvákat. Dr. Debra Jaliman bőrgyógyász egyúttal dupla pengéjű eszköz használatát javasolja, mivel segítségükkel nem kell olyan sokszor végigmennünk a bőrfelületen, amitől csökken az irritáció esélye.

Szintén fontos, hogy a borotvát minden használat után öblítsük le tiszta, folyó vízzel, mert a pengére rakódott szappan vagy krém ugyancsak előidézheti a kiütéseket. A borotvapenge fertőtlenítését alkohollal is elvégezhetjük, ahogy Jennifer Chiu youtuber csinálja a fenti videóban. (A lány egyébként borotvahab helyett hajápolót használ borotválkozás közben, szerinte érdemes kipróbálni ezt a módszert is a kiütések elkerülésére.)

Vizsgáljuk felül a borotválkozási technikánkat

A szakemberek szerint nagyon könnyű a tökéletesség illúziójába ringatni magunkat, ám a helyzet az, hogy nagyon sokan nem tartják be azokat az alapdolgokat, amikkel egyébként megelőzhetők lennének a kiütések borotválás után. Első lépésként fontos, hogy mielőtt ‘nekiesnénk’ a bőrnek a borotvával, testradírral távolítsuk el az elhalt hámsejteket. Ahogy dr. Jaliman fogalmaz, ez előcsalja a szőrt a tüszőből.

Borotválkozzunk fürdés közben, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a szőr megfelelően felpuhult, mielőtt elkezdjük a műveletet. Dr. Jaliman továbbá azt javasolja, hogy a szőrnövekedés irányában borotválkozzunk (tehát inkább lefelé, mint felfelé), könnyű, rövid mozdulatokkal. Szárítkozás előtt pedig gyorsan öblítsük le hideg vízzel a borotvált területet. „Ez bezárja a pórusokat, mielőtt bármilyen irritáló hatású anyag beléjük kerülhetne” – mondja dr. Klein.

Változtassunk a megszokott rutinunkon

Magyarán, ha eddig minden egyes nap borotválkoztunk, akkor célszerű leszoktatni magunkat erről, és bőrünk védelme érdekében csak minden másnap, vagy csupán hetente néhány alkalommal szőrtelenítsünk.

Hogyan kezeljük a borotválás utáni kiütéseket?

A borotva által okozott sérülés kezelésének első módja az, hogy megvárjuk, amíg a kiütés eltűnik, és nem borotváljuk újra az érintett területet, amíg az meg nem gyógyul. „Próbáljuk meg kihagyni a borotválkozást, valamint támogassuk bőrünk regenerálódását gyengéd, mitesszerek elleni illatmentes hidratáló krémekkel” – tanácsolja dr. Klein. Amennyiben viszont a kiütések különösen irritálóak, vagy egyszerűen nem bírjuk elviselni a szőrnövekedést, és szeretnénk mielőbb újra leborotválni, néhány dolog segíthet felgyorsítani a gyógyulást.

Gyogyhatasu Furdo A Borotvalas Utani Kiutesek Enyhitesere
A kolloid zab értékes hatóanyagai csillapíthatják a viszketést és a kiütéseket borotválás után (Fotó: Shutterstock/Puzzlepix)

Ha kolloid zabot adunk a fürdővízhez, és relaxálunk benne nagyjából húsz percet, akkor a kolloid zab értékes hatóanyagai csillapíthatják a viszketést. (A szakemberek gyakran ajánlják a kolloid zabot fürdővízbe feloldva, mert amíg a kádban lazítunk, bőrünk magába tudja szívni az értékes tápanyagokat.) Dr. Klein szerint az irritáció csillapítására fehér ecetet is adhat a fürdővízhez, mivel a fehér ecet vírus- és gombaölő tulajdonságokkal rendelkezik. Adjunk egy-két csészényit (körülbelül 237 ml-t) a fürdőhöz, áztassuk magunkat húsz percig, majd zuhanyozzunk le hideg vízzel. (A célnak egyébként az almaecet is megfelel.)

A gyulladáscsökkentő összetevőket tartalmazó termékek szintén segíthetnek, mondja dr. Jaliman. „Az aloe vera rendkívül jó nyugtató hatású szer, így némi enyhülést hozhat az irritált bőrnek” – magyarázza. Egy korábbi kutatás szerint az aloe vera egyaránt képes enyhíteni az első és másodfokú égési sérüléseket, valamint felgyorsítja a bőr regenerációját. A borotva által okozott sérülések kezelésére vékony rétegben vigyük fel az érintett területre az aloe verát, majd várjunk, amíg felszívódik.

A teafaolaj egy másik gyulladáscsökkentő termék, amit általában természetes gyógymódként használnak a kisebb sebek gyógyítására és az égési sérülések enyhítésére. Azonban soha nem szabad hígítatlanul használni – keverjük össze valamilyen hordozóolajjal, például édes mandula- vagy kókuszolajjal, és összesen egy-három csepp teafaolajat adjunk az elegyhez. Fontos tudni, hogy egyesek bőrét még hígítva is irritálhatja, ezért először egy kisebb bőrfelületen ellenőrizzük, hogy bírjuk-e. Ha nem, akkor keressünk más gyógymódot.

Dr. Jaliman szerint végezetül a vény nélkül kapható hidrokortizon tartalmú gélek és kenőcsök is csökkenthetik a duzzanatot és a bőrpírt. Ha pedig a fenti gyógymódok egyike sem enyhítette a borotválás utáni kiütéseket, keressük fel háziorvosunkat vagy forduljunk bőrgyógyászhoz.

Borítókép forrása: Shutterstock/Puzzlepix