Tiniként úgy sminkeltük magunkat, ahogy csak akartuk, és mit sem törődtünk azzal, hogy mi lesz 10-20-30 év múlva. Ezekre figyelj érett bőr esetén.
Ha az érett bőr fogalmát még teljesen távol érzed magadtól, de már elmúltál 30 éves, és azt tapasztalod, hogy valami megváltozott a bőrödön, akkor érdemes tovább olvasnod. Az első kozmetikai előadáson, ahol életemben voltam több mint 15 évvel ezelőtt, azt tanácsolták, hogy 18 éves kortól érdemes szemránckrémet használni. Ugyan ma már nem a szemránckrém testesíti meg a kor nyomainak eltüntetésére alkalmas egyetlen mentőövet, de már akkor elgondolkodtatott, hogy többet kéne a megelőzéssel foglalkoznom. Nyilván nem tettem, mert 20 évesen az ember igen keveset gondolkodik a bőr öregedésén, miközben majd szétpattan rajta a bőr a feszességtől.
Mi történt velem?
A gimnazista éveim nagy felfedezése volt a vízvonalba húzott fekete szemceruza fantasztikuma, és ahogy láttam, ezzel nem voltam egyedül. Ugyan ma már kevésbé bátorítok bárkit arra, hogy a szemsminkje csupán egy fekete szemceruzából álljon, de nem ez az egyetlen dolog, ami változik a kor előrehaladtával.
30 éves korom környékén tapasztaltam először, hogy már nem engedhetek meg magamnak bármit, mert következményei lesznek. Észrevettem, hogy a korábbiakkal ellentétben egy hosszúra nyúlt este után, ha fennhagytam a sminkem, napokig tartott újra jó állapotba hozni. Ha elfelejtettem bekenni az arcom, olyan érzés volt, mintha szét akarna szakadni a szárazságtól. Az addig jól működő alapozóm olyan gusztustalan bőrtextúrát eredményezett, hogy rosszabb lett a látvány alapozó használata mellett, mint anélkül. Ha elmentem szoláriumba, annyira foltos lettem, hogy hosszas halványító kezelésekkel sikerült csak helyreállítanom az eredeti állapotot.
Mit jelent az érett bőr?
Ha sminktippeket, bőrápolási tanácsokat olvasol, akkor azt tapasztalhatod, hogy 50 év felett beszélhetünk érett bőrről, de gyakran a 40 év feletti bőrápolás témájánál is megtalálhatod ezt a kifejezést. A lényeg most sem a kor, vagy a címke, sokkal inkább a bőr állapota. 30 éves kortól kétségtelenül elindul az a folyamat, ami már számunkra is jól detektálható. Ezt követően évről évre tapasztalhatunk különféle változásokat a bőrünk állapotával kapcsolatban.
Az egyik legtöbbet tapasztalt „tünet”, hogy a bőr egyre szárazabbá válik. Míg 30 éves korunk körül inkább felszíni vízhiányról, évekkel később jellemzően zsírhiányról is beszélhetünk (alipikus bőr). A bőr feszít a feszességéből, rugalmasságából, a pici ráncok nagyobbak és mélyebbek lesznek. Tapasztalhatjuk, hogy elvékonyodik a bőrünk, sérülékenyebbé is válik így, de a pigmentfoltok megjelenése is igen gyakori.
Ugyan most a smink felől közelítünk, de akár megelőzés, akár már a helyzet kezelése okán szívesen fordítanál több figyelmet a bőröd megfelelő ápolására, és ismerkednél meg az öregedésgátlás otthon is használható hatóanyagaival, akkor ne hagyd ki az erről szóló korábbi írásunkat!
A kevesebb tényleg több?
Ha a bőrápolásunk rendben van, vagyis a bőrünk aktuális állapotának megfelelő, akkor az első és legfontosabb tanácsom a klasszikus és elcsépelt, ám ugyanennyire igaz gondolat: a kevesebb több. A bőr az elvékonyodás és a víz-vagy zsírhiányra való hajlama miatt a „tonna” sminket már kevésbé jól tolerálja, így érdemes arra törekedned, hogy „súlyra” is kevesebb terméket használj. A túl sok termék csúnyán megülhet a bőrön, látványosabbá teheti a ráncokat, így pedig lőtte az üde és friss érzetnek.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy érdemesebb például alapozóból a lágyabb, vizesebb, matt helyett fényesebb, ragyogóbb hatású alapozót választani.
Korrektorból a tégelyes kiszerelésű és sűrű állagok helyett a lágyabb, könnyen kenhető formulák a célravezetők. Azt is fontos szem előtt tartani, hogy nem szükséges az egész szem alatti területre felvinni: csak oda, ahol az elszíneződést tapasztaljuk. Mivel a korrektor így is-úgy is beül a szem alatti ráncokba, jót teszünk a bőrünknek, ha kevesebb mennyiséget viszünk fel, és azt is apró ütögető mozdulatokkal tesszük. Így egyrészt hatékonyan fel lehet vinni kis mennyiséget is, másrészt nem húzzuk-vonjuk az amúgy is rendkívül érzékeny és vékony bőrt a szemek alatt.
Ami szem-szájnak ingere
A szemek esetében szinte mindannyian tapasztaljuk, hogy a szemformánk megváltozik az idő előrehaladtával, így a megereszkedett szemhéj miatt törekedjünk arra, hogy úgy sminkeljünk, hogy az látszódjon nyitott szemmel is. Az 5 perces expressz variáció az, hogy a pirosítónkat vagy a bronzosítónkat a pirosításhoz használt ecsettel gyors „ablaktörlő” mozdulatokkal felvisszük a mélyítővonalunkba, mely gyakorlatilag a mozgó szemhéjunk és a szemöldökcsontunk közötti alagút formájú bemélyedés.Ez a terület szemhéj megereszkedésével egyre kevésbé látható ugyan, mégis szuper sminktipp érett bőr esetén, ha nyitjuk a tekintetet egy kis árnyalással.
A szemfestésnél a fényesebb színeket érdemes elkerülni a szemöldökcsont esetén, de bátran használhatjuk őket a mozgó szemhéjon és a belső szemzugban. A szem körüli kontúr (nem az alsó vízvonalon!) a felső szemhéjon szintén rengeteget nyithat a szemeken, mindemellett gyönyörűen formázza is őket. A szempillaspirál pedig elengedhetetlen minden esetben!:)
A száj festésénél – ha még eddig nem tettük – érdemes kipróbálni a szájceruzák használatát, akár önmagukban, akár a rúzs kontúrját megtartva, hiszen a száj körüli apróbb mélyedésekben könnyen kiszalad a rúzs, ha nincs, ami visszatartsa.
A fenti pár tipp nem igényel mást, csak egy pici tudatosságot a termékválasztásban (vékonyabb textúrák, harsány helyett természetesebb színek stb.), és némi odafigyelést, de fontos, hogy ne szabjunk gátat magunknak, és engedjük el az olyan gondolatokat, mint a „ilyen korban már nem lehet…”, amit ugyan gyakran hallok a vendégeimtől, de azon vagyok, hogy mielőbb felülírjuk őket, és megtaláljuk azokat a megoldásokat, amitől mosolyogva nézel majd tükörbe, akárhány éves is vagy. Továbbra is és töretlenül hiszem, hogy a smink önbecsülésnövelő, minden korosztálynak.
Borítókép forrása: Pexels.com