Barion Pixel Anyatejserkentő és -fenntartó tippek – Coloré

Anyatejserkentő és -fenntartó tippek

2023. 10. 31.

Az anyatej minden cseppje kincs. De mit érdemes tenni, hogy megfelelő mennyiségű legyen, és akár a baba egyéves koráig is rendszeres legyen a szoptatás?

Az anyatej a lehető legjobb táplálék egy újszülött számára, sőt akár még a baba egyéves korában is tartalmaz olyan hasznos vitaminokat, amik elengedhetetlenek az egészséges immunrendszer kialakulásában és fenntartásában.

Az anyatejes táplálás kezdete sajnos sok édesanya számára nehézségeket okoz, és a tejtermelés beindulása akár több napig is eltarthat. Egyesek szerint azoknak a nőknek, akik császármetszéssel hozzák világra a gyermeküket később lesz anyateje, mint azoknak, akik hüvelyi úton hozzák világra a babájukat. Mára kiderült, hogy ez nem igaz, hiszen a hasi szülés után is ugyanazok a hormonváltozások mennek végbe az édesanyában, mint a természetes szülés után. Még az is gyakorta megesik, hogy a műtét utáni aranyórában az újszülött máris előtejhez jut.

Az anyatej termelődésének beindulása után fontos, hogy támogassuk és  fenntartsuk ezt az állapotot. A leghatékonyabb anyatejserkentő maga a kisbaba, ugyanis minél gyakrabban tesszük mellre a bébit, annál több inger éri a tejmirigyeket, amik a baba vákuum-szerű szívására egyre több tejet termelnek. Az előtej után az anya teste alkalmazkodik a bébi igényeihez, így annyi tej termelődik, amennyi a baba jóllakásához szükséges.

A gyakori szoptatás mellett a mellszívó használata is az anyatej termelés fokozására szolgál, hiszen nagyon hasonlóan működik, mint a bébi szopóreflexe. A stimuláció, az úgynevezett szaporítófejés segít beindítani a tejelválasztást és fokozza az anyatej termelődését.

anyatej
A leghatékonyabb anyatej serkentő maga a kisbaba, ugyanis minél gyakrabban tesszük mellre a bébit, annál több inger éri a tejmirigyeket, amik a baba vákuumszerű szívására egyre több tejet termelnek. / kép forrása: Getty Images

A szoptatás és a fejés mellett természetesen a bevitt táplálék és folyadék is nagy százalékban befolyásoló tényező. Szoptatás ideje alatt érdemes naponta négy, öt liter folyadékot fogyasztani, ami lehet víz, vagy szoptatós teakeverék, gyümölcslé, leves, de ha a kismama úgy kívánja akár kakaó is – utóbbiból fontos, hogy ha nem növényi tejet választunk, akkor tehéntejből maximum fél liternyi legyen. Az említett gyógynövényes főzet mellett akár laktációs vitamintablettákat is érdemes lehet kipróbálni.

Az étkezés is meglehetősen nagy szerepet játszik a tejelválasztásban. Ebben az időszakban nem érdemes diétázni és bármit megvonni a szervezettől. Ez azért is fontos, mert a tejtermelés rengeteg energiát von meg az anya testétől, másrészt maga a szoptatás is több kalóriát éget el mint gondolnánk! Arról nem is beszélve, hogy mivel kvázi az édesanya testéből készül az anyatej, ezért a szervezet minden vitamint és nyomelemet az anyatejben koncentrál, így az anya szervezetében a szoptatás alatt gyakran lépnek fel hiánybetegségek.

Egyes ételek fogyasztása bizonyítottan jó hatással van az anyatej termelődésére. Ilyen az árpa, a zabpehely, a köles, az édeskömény, az olajos magvak közül a mandula a mogyoró, a len és a szezámmag is. A különböző magvajak is tökéletes alternatívák lehetnek a szoptatás ideje alatt, hiszen a jó zsírok mellett rengeteg fehérjét és energiát tartalmaznak. Kiemelten fontos a megfelelő fehérje és rost fogyasztás, ugyanis nemcsak a tejtermelődést fokozza, de segít helyreállítani és szinten tartani a megfelelő anyagcserét is.

Az árpa és a sörélesztő is csodákat tud tenni az anyatej mennyiségét illetően, éppen ezért az alkoholmentes gabona sörök sok kismama kedvenc italává válik.

A szoptatás nemcsak a kezdeti időszakban tartogat meglepetéseket és megoldandó nehéz feladatokat de akár egy több hónapos baba esetében egyik napról a másikra is felléphetnek nem várt, megoldandó helyzetek. Ilyen lehet a fogzás vagy mozgásfejlődés, ami változásokat eredményezhet a szoptatásban is. Megesik, hogy a baba hirtelen elutasítja a cicit, egyáltalán nem, vagy sokkal kevesebbet akar szopizni.

Ez természetesen hatással van az anyatej mennyiségére is, hiszen minél kevesebbet stimulálja a baba az emlőt, úgy a tejtermelődés is lassabb lesz. Ilyenkor érdemes alkalmazni a szaporítófejést, hiszen ez ugyanúgy fenn tudja tartani az anyatej termelődését, mint maga a szoptatás és ha a baba teljesen elutasítja a természetes táplálást akkor sem kell nélkülöznie az anyatejet. Emellett azért természetesen érdemes naponta többször mellre tenni a babát, főleg altatások idején, valamit érdemes más-más szoptatási pózokkal is próbálkozni.

anyatej
Érdemes más-más szoptatási pózokkal is próbálkozni az anyatej serkentéséhez. / kép forrása: Getty Images

Annak érdekében, hogy a szoptatási idő csökkenése ne befolyásolja a tej mennyiségét, a mellszívó akár napi három-négyszeri (főleg hajlani órákban) használata mellett fontos odafigyelni a napi több liter folyadék fogyasztása, a fent említett ételek előnyben részesítésére, valamint az elegendő mennyiségű és minőségi pihenésre.

Abban az esetben, ha akár a szoptatás kezdetén, akár a későbbieknek olyan nehézségek alakulnak ki, amelyek nem orvosolhatók a fent említett praktikákkal, érdemes szoptatási tanácsadóhoz fordulni!

Nyitókép forrása: Getty Images