Barion Pixel Yomi Adegoke könyvéből végre kiderül, mennyire helyénvaló az online igazságszolgáltatás – Elolvastuk A Listát – Coloré

Yomi Adegoke könyvéből végre kiderül, mennyire helyénvaló az online igazságszolgáltatás – Elolvastuk A Listát

2023. 11. 15.

Egy férfit szexuális visszaéléssel vádolnak meg online, többedmagával együtt, az esküvője előtt egy hónappal. Ismerős történet? Yomi Adegoke eljátszott a „mi lenne ha” gondolatával, hogy – ha csak egy pillanatra is – de kiugrassza az olvasót a #MeToo hullám kényelmes egyenperspektívájából és még legalább ezer másikat villantson meg csaknem négyszáz oldalon keresztül. Elolvastuk A Lista című kötetet.

„Most azon elmélkedett, hogy vajon miért tűnik úgy, mintha róla pusmogna az egész világ, hiszen csak egy törpe kisebbség köszörüli a nyelvét a Listán. Aztán rájött, hogy ez tényleg egy egész világ: az ő világa” – szól Yomi Adegoke A Lista című könyvének tételmondata, amelynek köszönhetően újra elgondolkodunk a cancel culture és az online igazságszolgáltatás helyénvalóságáról. 

Yomi Adegoke és az igazságszolgáltatás

Nagyon is valós események hívták életre Yomi Adegoke második kötetét, A Lista című regényt. A könyvet több, valós lista ihlette, így például egy 2017-ben megjelent táblázat (amelyben az amerikai médiaiparban dolgozó férfiakat szexuális visszaélésekkel, névtelenül vádoltak meg), valamint egy ehhez kísértetiesen hasonló, „brit változat”, amely nagyjából ugyanebben az időben és ugyanezzel a tartalommal jelent meg az Egyesült Királyságban. 

Adegoke univerzumában Ola Olajide és vőlegénye, Michael épp a házasságkötésük előtt állnak, amikor egy reggel mindketten ugyanarra az üzenetre ébrednek: „OMG LÁTTÁTOK A LISTÁT?” Ola, egy feminista női magazin fiatal és szép újságírója alapesetben a végletekig támogatna (retweetelne, követelné a felsorolt férfiak kirúgását, és ontaná a cikkeket a témában) egy ilyen kezdeményezést, kivéve most, amikor hamar kiderül, hogy a saját vőlegénye is rajta van a listán

„Tudom, hogy ez egy rendkívül nehéz, sok árnyalatú téma, ami kissé kellemetlenné teheti az olvasást” – véli a témaválasztásról Adegoke. Az író a brit Marie Clair vele készült interjújában elmondta: noha elismeri, hogy a #MeToo kapcsán végre megszabadultak a terheiktől azok a nők, akiket egykor magukra hagyott az igazságszolgáltatás, mégis úgy véli, „az anonimitás mindenképp olyasmi, ami fegyverré alakítható az online térben.” 

Internet, a kétélű kard

Adegoke könyvében oldalról oldalra érzékelhető az író egyre növekvő szkepticizmusa az online vádaskodásokkal kapcsolatban, így könyve nemcsak egy ember bűnösségéről szól, hanem mindannyiunkéról. Amiért nem vettünk komolyan egy-egy online terjedő vádat vagy ellenőrizetlenül magunkévá tettük azt: akár a média munkásaként dolgozunk, akár csak tartalomfogyasztóként vagyunk jelen a közösségi média különböző tereiben. Adegoke mindeközben artistaként egyensúlyozik a büszke feminizmus és a reális helyzetérzékelés között: művében senkit nem ment fel, sokkal inkább az egyéni felelősségre és a tények ellenőrzésének szükségességére helyezi a hangsúlyt. 

A lista, Yomi Adegoke
Képünkön a szerző, Yomi AdegokeKép forrása: Dave Benett/Getty Images

Az írónő saját meglátása szerint könyve „legfőképp az internetről szól”, neki íróként pedig az volt a célja, hogy vitát indítson arról, hogyan kezeljük a szexuális zaklatásokkal kapcsolatos panaszokat az internet mindent elsöprő világában úgy, hogy közben tisztességesen megvédjük a nőket a bántalmazó férfiaktól.  

„Emellett arra is kíváncsi voltam, egy ilyen leleplezés hogy csapódik le egy érintett nőben és férfiban. Ola sok mindenen megy keresztül, de számára mindvégig ott vannak a barátok, akikre támaszkodhat, míg Michael barátai ugyan ránéznek a haverjukra, de szó sincs valódi érzelmi támogatásról” ­– fejtette ki az író a Vogue hasábjain. 

Yomi Adegoke kötete igazi vérfrissítő olvasmány mindazok számára, akik hajlandók kitekinteni a fekete-fehér világon túlra, s akiket érdekel a cancel culture ezernyi árnyalata. Merthogy igazság lehet, hogy csak egy van, de ezernyi perspektíva és szándék létezik. 

A könyv az Athenaeum Kiadó gondozásában jelent meg és 5.499 forintért vásárolható meg a könyvesboltokban. 

Borítókép forrása: a szerző saját fotója
Források: MarieClare.co.uk, Vogue.com