Barion Pixel KIABÁLJ! Ma van a CAPS LOCK világnapja – Coloré

KIABÁLJ! Ma van a CAPS LOCK világnapja

2024. 10. 22.

Ma már mindennek van világnapja. Persze, hogy a CAPS LOCK billentyű is kapott egyet. Méghozzá a mait.

Bele sem gondolunk abba, hogy a telefonon, számítógépen való üzengetés mennyire egyértelmű és természetes, pedig nem volt ez mindig így. Azon meg pláne nem gondolkodunk túl sokat, hogy melyik billentyűt nyomjuk, hiszen szinte már a zsigereinkben van. A számítógép vagy a laptop klaviatúráján is könnyen figyelmen kívül hagyhatsz egyes gombokat. Tudod, hogy van, olykor használod is. A Caps Lock közéjük tartozik?

Jó lenne, ha ma kicsit áldoznánk e gomb oltárán, ugyanis október 22-e a Caps Lock gomb világnapja.

Az írógépek korában

A gomb funkciójának gyökerei az írógépek korához nyúlnak vissza. Az írógépek esetében a nagybetűk a Shift és az adott betű egyszerre történő lenyomásával jött létre. Mindezt először a Remington valósította meg. Ugyanúgy ez a cég alakította ki a Shift Lock billentyűt, amellyel megkezdődhetett az „ordibálás” 1914-ben.

Caps Lock
Kép forrása: Getty Images

A Caps Lock ötlete

Az első mechanikus írógépek megjelenésével szükségessé vált egy olyan módszer, amellyel a gép használója könnyen és gyorsan tud váltani a kis- és nagybetűk között.

Egy-egy nagybetű esetén nem okoz gondot Shift billentyű használata, de ha hosszabb mondatot vagy részt szeretnénk kizárólag nagybetűsen látni, akkor már nemcsak kényelmetlen lehet a Shift folyamatos tartása, hanem jelentősen lecsökkenti a gyorsaságot is. Ez a kényelmetlenség vezérelte a mérnököket a Caps Lock billentyű feltalálásához. Egyetlen gombnyomással bekapcsolhatóvá válik a nagybetűs írásmód.

A 20. század közepén, az elektronikus billentyűzetek fejlesztésének időszakában megjelentek a számítógépek első előfutárai és ez a gomb is fokozatosan elterjedt. Az IBM volt az egyik úttörő ebben a fejlődésben. Az ordibálós gomb az 1980-as évekre vált a modern billentyűzetek állandó elemévé, elhelyezkedése is szabványosodott a klaviatúrán.

Ne ordíts!

Az egyetlen gomb megnyomásával megvalósuló csupa nagybetűs írást írásbeli ordibálásként is értelmezni lehet. A nagybetűs sorok kiemelkednek a többi közül, ugyanakkor nehezebben olvassuk, mert az agyunk nem erre a betűképre van ráállva. Egyszóval a hosszabb mondatok nagybetűs írása az jelenti a digitális világban, hogy ordibálunk és nehézkesebb olvasása miatt is idegesítő. Igaz?

Arra is volt már kísérlet, hogy kiiktassák ezt a gombot, de ez a terv nem valósult meg. Kétségtelenül a klaviatúra egyik legritkábban használt gombjáról van szó.

Nyitókép forrása: Getty Images