Barion Pixel Az egészséges hüvelyflóra szerepe a családtervezés során – Coloré

Az egészséges hüvelyflóra szerepe a családtervezés során

2024. 04. 17.

A baktériumok okozta hüvelyfertőzés, vagyis a bakteriális vaginózis lehet egyszeri vagy visszatérő probléma, amit nagyon komolyan kell venni.

A nemi betegségek kórokozóinak (Trichomonas, Chlamydia, Neisseria) megjelenése a hüvely flórájának felborulását, gyulladást és kellemetlen tüneteket okozhat. Általában nem ezek állnak a bakteriális hüvelyfertőzés háttérben, hanem az egészséges hüvelyflórában kisebb létszámban jelen lévő, „hétköznapi” baktériumok. A bakteriális vaginózis simán kialakulhat a természetes egyensúly megborulása miatt is, amikor a savas hüvelyi pH lúgos irányba tolódik el. Ilyenkor csökken a fertőtlenítő hatású hidrogén-peroxidot termelő tejsavbaktérium-telepek mennyisége és az ott található egyéb – köztük a bélflórából a hüvelybe sodródó E. coli – baktériumok kezdenek el szaporodni. Tünetként tapasztalhatunk bővebb folyást, kellemetlen szaggal társulva, hüvelyi diszkomfort érzést, és fájdalmassá válhat a szex is. Másodlagos tünetként hüvelyszárazság, duzzanat vagy gombás fertőzés is kialakulhat.

A flóra egyensúlyának felborulásához elég egy fertőző betegség miatt szedett antibiotikum, amely a jó baktériumokat is megtizedelheti a szervezetben. De az immunrendszer gyengülése is kiválthatja, akár a stressz miatt. A kiváltó okok között megemlíthetjük az elhanyagolt, de a túlzott intimhigiénét vagy épp a túl heves szexuális együttléteket is, ilyenkor ugyanis sérülhet a vaginát bélelő hámszövet.

A bakteriális vaginózissal érdemes szakorvost felkeresni, mert a nem megfelelően kezelt betegség visszatérő problémákat okozhat. Hosszú távon meddőséghez is vezethet, ezért befolyásolhatja a családtervezést is. Ha már a családtervezés! Ezekben a hónapokban elengedhetetlen – akár épp felkészítjük a testünket, akár már várandósok vagyunk –, hogy a lehető legjobb védelmet biztosítsuk a szervezetünk számára.

A terhességi hormonváltozások is okozhatnak bakteriális vaginózist

A bakteriáis vaginózis kiváltó oka lehet önmagában a várandósság is, ilyenkor a hormonális változások a hüvelyflóra összetételére is hatással lehetnek. A terhesség alatt ugyanis az ösztrogén és a progeszteron szintje megemelkedik, valamint megjelenik a béta HCG nevezetű terhességi hormon is. A terhesség alatt a hormonok változását nem lehet elkerülni, a bakteriális vaginózisra hajlamosító többi tényezőt azonban mindenképpen célszerű kiiktatni. Fokozottan kell ügyelni ezekben a hónapokban a személyi higiéniára, valamint arra is, hogy túlzásba se vigyük a mosakodást, hiszen a hüvelyt védő (hasznos) baktériumokat is eltávolíthatjuk. Tanácsos kerülni mosakodásnál a lúgos kémhatású készítményeket, a nedves törlőkendőket és az illatosított betéteket, mert ezek is károsíthatják a hüvelyflóra épségét.

2

Mit érdemes ilyenkor tenni?

Ha már megtörtént a baj, a szakorvos antibiotikumot is felírhat a betegségre, amelyet a várandósság esetén még komolyabban kell venni. A kezeletlen bakteriális vaginózis ugyanis akár vetéléshez vagy koraszüléshez is vezethet.

Ugyanakkor törekedjünk a hüvely védelmét biztosító tejsavbaktériumtelepek csíraszámának helyreállítására pro- vagy prebiotikumok segítségével!

Borítókép forrása: Getty Images

(Hirdetés)