Az élőzenéhez hasonló élmény kevés van, és a tavalyi év után még jobban értékeljük, ha személyesen hallgathatjuk meg kedvenc együtteseinket. Egy koncertre persze elsősorban a zene miatt megyünk, de nem elhanyagolható az sem, hogy milyen a látvány és hozzátesz-e a stadion, csarnok vagy aréna a hangulathoz. Világszerte rengeteg olyan koncerthelyszín van, amely az egyszerű koncertlátogatást felejthetetlen élménnyé teszi, ezekből válogattunk most.
Red Rock Amphitheatre
A természet alkotja a legnagyobb csodákat ugyebár, és a legmenőbb koncerthelyszínt is neki köszönhetjük. Két, körülbelül kilencven méter magas vörös szikla szegélyezi ezt a különleges helyet, melyek a tengerszintből emelkedtek ki az évezredek során. A coloradói aréna a Red Rocks Park területén helyezkedik el, így aki odalátogat, annak érdemes korán érkeznie, hogy megcsodálhassa a környéket is. Nemcsak a közönség, az előadók is imádják a Red Rockot, a U2-tól kezdve a The Beatlesen át Jimi Hendrixig rengetegen megfordultak már a színpadon, róluk kiállítást is találunk a közeli múzeumban.
Gasometer
A fejlett országokban minden téren fontossá vált az újrahasznosítás, átvitt értelemben ezt az építészetben is használják. Például Bécsben, ahol az egykor használt gáztartályokat városrehabilitációs programok keretein belül korszerűsítették – lakásokat, bevásárlóközpontot alakítottak ki bennük, és helyet kapott egy koncerthelyszín is. Az osztrák főváros 11. kerületében található négy kör alakú tartály egykor a Gaswerk Simmering nevű cég tulajdonában volt, mígnem 1978-ban feleslegessé váltak, és csak a külső téglafalakat tartották meg. Van benne tehát lakóövezet, mozi, kollégium és persze a Gasometer nevet viselő klub is, mely igazán hangulatos koncerthelyszín.
Gorge Amphitheatre
A Columbia folyó kanyarog a háttérben, ahogy a hegyoldalon ülők és állók élvezik a Gorge programjait, a látvány egyszerűen mesés. Ahogy a neve is mondja, a színpad egy szurdok tetején helyezkedik el, amely nagyjából ötvenezer évvel ezelőtt alakult ki, amikor egy jéggát meghasadásakor áradás zúdult le a folyón. Eredetileg egy borászat volt ezen a helyszínen, ami aztán befuccsolt, de a szirt szélén található színpad megmaradt. A Live Nation rendezvényszervező cég által kezelt programkínálat az évtizedek során szinte az összes A-listás énekest és bandát elvitte már ide, valamint rendszeresen szerveznek zenei fesztiválokat is.
Slane Castle
Egy történelmi kastély környékét zenei helyszínné alakítani sokak számára barbárságnak tűnhet, de úgy tűnik, nem mindenki gondolta így a nyolcvanas években. Írország Meath megyéjének közepén fekszik ugyanis a Boyne-folyóra néző Slane-kastély, melynek gyepén már 1981 óta tartanak fesztiválokat és fellépéseket. Nemrég még whiskey-lepárlóüzemet is nyitottak az ódon falak között, ami még több embert vonz a Smaragd-sziget e kincséhez. És hogy ki koncertezett már itt? Főleg a rock nagyjai, például a Queen, David Bowie, a Rolling Stones, a Metallica, és a Guns and Roses is. Amikor pedig nem őrjöng arrafelé a tömeg, akkor stílusos esküvőknek is otthont szokott adni a kastély.
Paradiso
Templomokat alakítottak már át sörfőzdévé, lakóépületté – és igen, bulihelyszínné is. A holland főváros megannyi nevezetessége között szerepel a Paradiso, mely 1968-ban Cosmic Relaxation Center Paradiso néven nyitott meg. A tizenkilencedik században épült templomot 1965-ig a Vrije Gemeente nevet viselő egyház használta, majd a Leidsepleinből (a város szórakozónegyedéből) oda-odalátogató hippik szép lassan “elfoglalták”. A rendőrség ezt persze nem hagyta és feloszlatta a csoportosulást, majd a hely három évvel később már egyfajta ifjúsági házként üzemelt, így ekkor még nemcsak a zenészeké volt a terep. Mára a helyi indie zenekaroktól elkezdve a nemzetközi zenei élet sztárjaiig sokan megfordulnak a falai között – Adele, az AC/DC, Iggy Pop, Björk, a Nirvana, a Run DMC és a Pink Floyd is köztük volt.
Hollywood Bowl
Semmivel sem lehet összetéveszteni a los angelesi Hollywood Bowl fehér boltíveit, melyek megannyi filmben feltűntek már (például az Igenemberben). De nemcsak az építmény lenyűgöző, hanem a háttérből elénk táruló kilátás a Hollywood Hills dombjaival és persze a mindenki által ismert, ikonikus fehér felirattal a távolban. Ez az USA legnagyobb szabadtéri amfiteátruma, melynek színpadán játszani valószínűleg minden banda bakancslistáján szerepel. Itt is zenélt már a The Beatles, Kanye West, a The Doors, Ray Charles vagy épp Mary J. Blinge is.
Arena di Verona
A Római Birodalom emlékei közül szerencsére napjainkban is rengeteg áll, épségben megmaradt és látogatható – ide tartozik a Veronai Aréna (Arena di Verona) is. Az első században felhúzott építmény az egyik legjobb állapotban lévő a római kori arénák közül, egykor harmincezren is elfértek benne, ma már csak ennek a felét engedik be. Az operarajongók rendszeres látogatói a helyszínnek, 1913 óta tartanak itt előadásokat és operafesztiválokat, ezenkívül pedig komolyzenei koncerteknek is otthont ad az impozáns épület.
Dalhalla
Ha a Red Rocks Észak-Amerika legmenőbb, természet által alkotott arénája, akkor Európáé bizony a svédországi Rättvik mellett található Dalhalla. Az egykori mészkőbánya mélyén fekvő koncerthelyszín kivételes akusztikával rendelkezik, amihez hozzájárul a sűrű erdő is, ami a hatalmas mélyedést körbeveszi. Története 1991-ben kezdődött, amikor Margareta Dellefors operaénekesnő kiszúrta, hogy remek hely lenne nyári fesztiváloknak. Napjainkban (is) júniustól szeptemberig üzemel, mert a hőmérséklet csak ekkor teszi lehetővé. Fellépett már ott Tom Jones, a The Beach Boys, a Kraftwerk, Patti Smith és James Morrison is.