Barion Pixel „Ha boldogtalan a lélek, megbetegszik a test” – interjú Szilágyi Szilvia coach és párkapcsolati mediátorral – Oldal 2 – Coloré

„Ha boldogtalan a lélek, megbetegszik a test” – interjú Szilágyi Szilvia coach és párkapcsolati mediátorral

2024. 03. 30.

Coloré: Hogyan segíthet valakinek egy coach az érzelmi egyensúly helyreállításában egy lelki, vagy fizikai probléma esetén?

Szilágyi Szilvia: Nagyon fontos tisztáznunk, hogy a coach személyiségfejlesztéssel, meghatározott célok elérésének támogatásával, életvezetési eladásokban, karrier területén teljesítmény növelésével foglalkozik, mentális és egészségügyi problémák esetén, mint a szorongás depresszió és traumák a pszichológusok és a pszichiáterek nyújtanak támogatást. A coach legtöbbször a jelenlegi helyzettel és a kitűzendő jövőbeli célokkal, az odavezető lépésekkel foglalkozik, ügyfelével közösen terveket dolgoz ki a célok elérésére. A pszichológus és a pszichiáter különböző terápiás módszerek segítségével, legtöbbször a múltból származtatható traumákkal foglalkozik, és segítséget nyújt azok feldolgozásában. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a coach munkája során nem találkozik mentális és fizikai tünetekkel is, de elsősorban olyan embereknek nyújt támogatást, akik életük különböző területein szeretnének hatékonyabbá válni. Munkám során nagy hangsúlyt fektetek arra, hogy a hozzám forduló emberek minél előbb tudatosan figyeljenek érzelmi reakcióikra, megértsék, és hatékonyan kezelni tudják azokat. Társadalmunkban az emberek többsége még ma is igyekszik elrejteni az érzéseit, érzelmi reakcióit, mert általában a gyengeséggel azonosítják azt. Coach munkám fontos része, hogy a kliensem megismerje önmagát, figyeljen testi reakcióira, gondolataira és adott helyzetekre vonatkozó interakciójára. Hiszek abban, hogy mindannyian különbözőek vagyunk, és ahhoz, hogy elegendő önbizalommal rendelkezzünk, elengedhetetlen, hogy első lépésben megismerjük önmagunkat. Érzéseink felismerése és elfogadása nagyon fontos, hiszen rólunk, megéléseinkről, tapasztalatainkról, hiedelmeinkről szólnak. Ha ezeket az érzelmeket megpróbáljuk elfojtani, vagy elutasítani, ahelyett, hogy megtanulnánk kezelni, megértve és elfogadva azokat, lemondunk önmagunk megismeréséről és elutasítjuk saját lényünket.

Img 8597
fotó: Szilágyi Szilvia

Coloré: Milyen szerepet játszik az önszeretet és az önelfogadás a betegségek prevenciójában?

Szilágyi Szilvia: Először is tisztáznunk kell, hogy mit jelent az önszeretet és az önelfogadás. Önszeretetről akkor beszélünk, amikor képesek vagyunk szeretetteljesen fordulni önmagunk felé, nem csak pozitív tulajdonságainkat és erősségeinket, hanem hibáinkat és gyengeségeinket is elfogadva. Az önelfogadás pedig egy mélyebb, érzelmi folyamat, amikor elfogadjuk a bennünk megbújó érzéseket, gondolatokat, fizikai megjelenésünket, viselkedésünket. Amikor már nem akarunk megfelelni mások elvárásainak, amikor el tudjuk engedni a tökéletesség látszatát. Amikor valaki szereti és elfogadja magát, szeretettel fordul saját maga felé, nagyobb arányban figyelj arra, hogy a saját szervezete számára mi a legelőnyösebb, és törekszik azt meg is adni neki. Az önszeretet és az önelfogadás hozzásegíthet minket ahhoz, hogy a mindannyiunk életében folyamatosan jelenlévő stressz helyzetekre megfelelő módon tudjunk reagálni.  Bármilyen hihetetlen, de az öröm nagyfokú megélése is stresszt jelenthet a szervezet számára, éppen ezért nem elutasítanunk érdemes, hanem megtanulni könnyebben kezelni, és minél kevesebb időt tölteni negatív érzelmi reakcióinkban, amelyek hosszú távon károsíthatják az egészségünket. Azok az emberek, akik nem tudnak szeretettel és elfogadással fordulni önmaguk felé, gyakran túlhajszolják magukat, olyan elvárásokat támasztanak magukkal szemben, ami szinte kivitelezhetetlen, és gyakran a legfőbb kritikusai önmaguknak. Az állandó elégedetlenség állapota folyamatos belső feszültséget okozhat, mely, mint már említettük az immunrendszer működését is befolyásolhatja.

Young Woman In Spiritual Pose Holding The Light
fotó: Gettyimages

Coloré: Hogyan lehet az érzelmi terhekkel való megküzdést kapcsolatba hozni a fizikai tünetekkel?