Ugyan a séta az egyik legalapvetőbb mozgásforma, ám gyakran előfordul, hogy bizonyos célpontok gyalog túl messze vannak, tömegközlekedéssel pedig nem – vagy csak nehezen – elérhetők. Amellett, hogy a rollerezés leegyszerűsíti a fenti dilemmát, kiváló testmozgásként szolgálhat, emellett jó móka kicsik és nagyon számára is!
Bye-bye kalóriák!
Noha a rollerezés kívülről nem tűnik izzasztónak, a futáshoz vagy görkorcsolyázáshoz hasonlóan alkalmas a fogyásra. A szakértők szerint akár 30 percnyi intenzív mozgás is elég lehet ahhoz, hogy szervezetünk zsírbontásba kezdjen. Még jobb, ha mindezt a reggeli vagy az ebéd előtt tesszük meg, ezzel megkönnyítve a későbbi emésztést.
Jót tesz a szív- és érrendszernek
A magas intenzitású mozgások előnye, hogy a megemelkedett oxigénszükséglet miatt kellően megdolgoztatják a szív- és érrendszert. Az igénybevétel következtében szívünknek gyorsabban kell végeznie létfenntartó tevékenységét, így nő a pulzusszámunk. Ehhez persze a tüdőnknek is van „egy-két szava”, hiszen a növekvő oxigénszükséglet miatt légvételünk mozgás közben felgyorsul, zihálunk.
Minél gyakrabban végzed ugyanazt a mozgásformát, szervezeted annál inkább hozzászokik, így szíved és tüdőd is egyre egyenletesebben dolgozik a magas terhelés alatt. A gyakori igénybevétel következtében az érfalak kellően rugalmasak maradnak, így kevésbé rakódnak le olyan felesleges melléktermékek az érfalon, amelyek blokkolhatják a véráramlást.
Törzsizomerősítés
Rollerezés során törzsünket stabilizálnunk kell annak érdekében, hogy gördülékenyen haladjunk. A hosszan kitartott, feszes helyzet így erősíti törzsizmainkat. Ha ülőmunkát végzel, a rollerezés kiváló lehetőség arra, hogy megerősítsd a munka miatt elgyengült törzsizmaidat, így nem kapod magad azon, hogy fájó nyakkal, derékkal kezded napjaidat.
Formás popsi, feszes combok
A törzsizmokon kívül persze leginkább a lábaink dolgoznak rollerezés során, így nem csoda, hogy az formás popsit és feszes combokat eredményez. A támasztó lábnál leginkább a combfeszítőnk, illetve oldalsó farizmunk dolgozik, hiszen ezek feladata, hogy stabilizálják az egész testünket, míg a másik lábbal lökjük magunkat. A lökő oldal esetében a csípő-horpasz izmunk, illetve a térdhajlító- és farizmok végeznek fáradhatatlan munkát.
A szakemberek között egyelőre nincs egyetértés abban, mennyire számít a rollerezés egyoldalú mozgásformának. Kisgyermekeknél (4-5 éves korban) általában még nem alakul ki a domináns jobb vagy baloldal, így ők könnyebben váltogatják a támasztó-lökő lábat, ám felnőtteknél érdemes tudatosan figyelni arra, hogy ne csak egyik oldalunkat terheljük, hanem (amennyiben tudunk) cseréljünk lábat!
Dopaminlöket
Aktív mozgás során dopamin szabadul fel, ezt más néven boldogsághormonnak nevezzük, hiszen elégedettséggel, boldogságérzettel jutalmaz minket a befektetett munkáért. Ha ez nem lenne elég, a természet közelsége, a fák és a friss levegő, a száguldás öröme mindenképp a rollerezés mellett szólnak, hiszen ezek már önmagukban is feltöltő erővel bírnak.
Ugyan azt mondják, a gyaloglás a legalapvetőbb mozgásforma, a rollerezés egy fokkal több mókát tartogat magában. Szerezd be a megfelelő védőfelszerelést és pattanj kerekekre, meglátod, a család apraja-nagyja élvezni fogja az új kihívást, és a lerövidített utakat.
Borítókép forrása: Northfoto