A fogyás 40 felett sokak számára rémálom, ami teljesen érthető, hiszen az ilyenkor lezajló biológiai változások sajnos egy cseppet sem könnyítik meg a kilók leadását. Éppen ellenkezőleg.
A negyvenes éveikben járva sokan megtapasztalják, hogy egyre könnyebben szaladnak fel rájuk a plusz kilók, és egyre nehezebben tudnak megszabadulni tőlük. Elmondjuk, mi ennek az oka, és mit tehetünk ellene.
Így lehet sikeres a fogyás 40 felett
Korlátozzuk a szénhidrátbevitelt, de ne vonjuk meg teljesen
A jó szénhidrátok fontos üzemanyagok és teljes értékű táplálékforrások a szervezet számára, így például a friss gyümölcsök és a teljes kiőrlésű gabonák rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. A szénhidrátok elhagyása teljesen megfosztja a szervezetet a fontos tápanyagoktól, plusz olyan nem kívánt mellékhatásokhoz vezethet, mint a székrekedés, a fáradtság és az ingerlékenység.
Negyven éves kor felett azonban jelentősen lecsökkenhet a napi szénhidrátigény, és a korábban elfogyasztott mennyiségtől hirtelen azt vehetjük észre, hogy hízni kezdünk. Cynthia Sass dietetikus szerint a legjobb megoldás, ha optimalizáljuk a napi szénhidrátbevitelt, és főfogás helyett az ételeink kiegészítőjeként kezeljük. A dietetikus egyik betege például gyakran vegaburritot evett, amely teljes kiőrlésű lisztből készült tortillából, barna rizsből, fekete babból, salsából és guacamole szószból állt. Annak ellenére, hogy az érintett rendszeresen sétált és jógázott is, a mérleg nem mozdult. Sass szerint a bűnös egyértelműen a szénhidráttöbblet. A vegaburrito szénhidráttartalma ugyanis 120 gramm volt, vagyis sokkal több, mint amennyit a kliens szervezete egy adott étkezés során elégethetett.
Kidolgozták tehát, hogy az egészséges testsúly eléréséhez és megtartásához a beteg napi kalóriaszükséglete körülbelül 1750 kalória. Sass úgy véli, hogy az aktív életmódot folytató – de nem hivatásos sportoló – nőknél az egy nap alatt bevitt kalóriák 40 százalékát szénhidrátokból kell fedezni. Ez a szóban forgó nő esetén napi 175 gramm szénhidrátot jelentett, vagyis nagyjából 40-45 grammot napi négy étkezés során. Ez a mérsékelt szénhidrátfogyasztás lehetővé teszi a szénhidrátban gazdag ételek fogyasztását – csak kisebb adagokban, nagyobb mennyiségű alacsony keményítőtartalmú zöldséggel, sovány fehérjével és egészséges zsírokkal párosítva.
Amikor a zöldséges burritot egy zöldségekkel, salsával, feketebabbal és guacamoléval készült salátára cserélték, a szénhidrát mennyisége 42 grammra csökkent. A fogyókúrázó így is jóllakottnak, elégedettnek és energikusnak érezte magát, a kilók pedig olvadni kezdtek. A tanulság? A szénhidrátok eredendően nem hizlalnak és nem károsak, így nem kell teljesen száműzni őket az étrendből, mert ez hosszú távon nem optimális az egészségre nézve. A cél az, hogy minőségi szénhidrátokat válasszunk, és törekedjünk az egyensúlyra – vagyis elegendő mennyiségben fogyasszuk ahhoz, hogy kielégítse, de ne haladja meg szervezetünk energiaszükségletét.
Csempésszünk sokkal több zöldséget az étrendünkbe
A dietetikus szerint negyven év felett célszerű a zöldségeket az ételek fő alapelemeként kezelni, és minden mást hozzájuk igazítani. Sass ehhez általában azt javasolja a pácienseinek, hogy lehetőség szerint naponta 400 gramm zöldséget fogyasszanak: 80 gramm, alacsony keményítőtartalmú zöldséget reggelire, és legalább 160 grammot ebédre, illetve vacsorára. Napi 400 gramm zöldség rengeteg értékes tápanyagokat biztosít szervezetünknek, valamint védelmet nyújt a betegségek ellen.
A zöldségek ezen kívül növelik a teltségérzetet, segítik a vércukor- és inzulinszint szabályozását, illetve támogatják az emésztést, mindez pedig hozzájárul a testsúly kontrollálásához. Érdekesség, hogy az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) adatai szerint az amerikai felnőttek mindössze kilenc százaléka fogyasztja el naponta a minimálisan ajánlott napi 160-240 gramm zöldségmennyiséget.
A dietetikus ajánlása reggelire készíthetünk zöldségturmixot; cukkinis sós zabkását tojás- vagy csicserirántottával, vagy egyszerűen fogyaszthatjuk zöldségekkel, például uborkával vagy paprikával. Edédre szendvicsek vagy burritók helyett készítsünk inkább salátákat, vagy nagy mennyiségű zöldséget tartalmazó tálakat. (Egészséges ebédötleteket korábbi cikkünkben találsz.) Vacsorára pedig jöhetnek a pirított, grillezett vagy sült zöldségek. A lényeg tehát, hogy párosítsuk a zöldségeket sovány fehérjeforrásokkal, egészséges zsírokkal és kisebb adag egészséges szénhidráttal, így ideális egyensúlyt teremthetünk a súlykontroll és a helyes táplálkozás között.
Óvatosan az alkohollal
Sass szerint gyakori probléma a negyven év feletti nőknél, hogy addig nem indul be a fogyás, amíg nem csökkentik az alkoholfogyasztást, vagy nem tartanak szünetet. Hozzáteszi ugyanakkor, hogy az alkohol trükkös ital, mert egyes kutatások szerint mérsékelten fogyasztva valóban támogathatja a testsúlycsökkenést. Csakhogy a napi szintű fogyasztásánál fokozottan fennáll az elhízás kockázata.
Sokan nem tudják, de az alkohol alattomosan ellehetetleníti a fogyást: növeli a sóvárgást az egészségtelen ételek után, emiatt előfordulhat, hogy a kelleténél jóval többet eszünk. Másodszor, amikor alkoholt iszunk, a szervezet minden energiáját annak lebontására fordítja, ami azt jelenti, hogy az alkohol mellett bevitt pluszkalóriák ránk ragadnak. Végezetül, a túl sok alkohol megzavarhatja az alvást – a felborult alvási ciklus pedig közvetlenül összefügg az anyagcserezavarokkal, a súlykontroll elvesztésével és a hasi zsír felhalmozódásával. Ha az alkohol teljes elhagyása nem kivitelezhető, csökkentsük fokozatosan a mértéket azzal, hogy például kizárólag hétvégén iszunk, és akkor is csak egy pohárral.
Ne dőljünk be a címkéknek, és ne kövessünk szélsőséges diétákat
Az mostanra világos, hogy fogyáshoz és életmódváltáshoz vezető út egyik első és legfontosabb lépése, hogy kiiktassuk az egészségtelen, kalóriadús, hizlaló táplálékokat. Csakhogy a probléma nem mindig olyan nyilvánvaló, mint mondjuk az olajban sült hasábburgonya esetében. Akadnak olyan hizlaló élelmiszerek is, melyek címkéje alapján („csökkentett cukortartalmú”, „diétás”, „diabetikus” és társai), az ember nem is gondolná, mennyi bennük a kalória, és valójában megakasztják az anyagcserét, valamint fokozzák a szervezetben a gyulladást.
Ezek a látszólag egészséges, diétás termékek könnyen romba dönthetik a fogyókúrát, hiszen hiába cseréljük le rájuk a korábban megszokott ételeket, azt remélve, hogy ezektől beindul a fogyás, a kalóriabevitelen szinte semmit sem vagy csak nagyon keveset változtatunk. (Ide tartozik egyebek mellett a puffasztott rizs, a diabetikusnak felcímkézett termékek, a szárított gyümölcsök, a müzliszeletek és a gyümölcslevek.)
Az egészséges, fenntartható fogyás azonban nem a szélsőségekről szól, a koplalás, és végletes megközelítések pedig végül visszafelé sülnek el. Ezért törekedjünk inkább a kiegyensúlyozottságra, és a mennyiség (illetve a korlátozások) helyett fókuszáljunk a minőségi étkezésre. Bár a folyamat unalmasnak tűnhet, és nem is ígér gyors megoldást, de a hosszú távú egészségünk szempontjából ez az egyetlen járható út a dietetikus szerint.
Naponta jutalmazzuk meg magunkat egy kocka magas kakaótartalmú étcsokoládéval
Amit mostanra több kutatás bebizonyított, azt Sass saját maga is megtapasztalhatta betegei példáján: napi egy kocka magas kakaótartalmú étcsokoládé jelentősen csökkenti a sóvárgást úgy a sós, mint az édes ételek iránt. A minőségi étcsokoládé emellett stresszoldó hatású, ami szintén kiváltó oka lehet annak, ha nem tudunk fogyni.
Egy korábbi kísérlet résztvevői például arról számoltak be, hogy napi 30 gramm étcsokoládé két héten keresztül fogyasztva jelentősen csökkentette a szorongásukat. Öt kocka hetven százalékos étcsokoládé kalóriatartalma ráadásul kevesebb, mint kétszázötven, ehhez képest nagy mennyiségű antioxidánst, vasat és magnéziumot tartalmaz. Ezen ásványi anyagok pedig összefüggésben állnak a hangulattal és az alvás minőségével, így közvetett módon a fogyással is.
Borítókép forrása: Shutterstock/Puzzlepix