Barion Pixel A mojitón túl: a menta emésztésjavítóként és fejfájáscsillapítóként is megállja a helyét – Coloré

A mojitón túl: a menta emésztésjavítóként és fejfájáscsillapítóként is megállja a helyét

2023. 06. 03.

Frissítő, energetizáló hatásán túl (vagy épp azzal együtt) is számos problémára jelenthet gyógyírt az egyiptomiak kedvenc gyógynövénye, a menta, amelynek antibakteriális hatását mostanra már nem csak a gyógyászatban, hanem a szépségiparban is kiaknázták.

Egész Eurázsiában, de még Izlandon és Japánban is ősidők óta fellelhető a menta nemzetség egy-egy képviselője. A szívós, szinte az egész világon elterjedt növény 24 fajjal büszkélkedhet, ezeknek egyes tagjait már az egyiptomiak is az alkalmazták a különböző, belső szervi panaszok esetén.

A gyógynövények legigénytelenebbike 

Könnyen termeszthető mivolta és finom illata miatt is jolly joker lehet a menta a háztartásokban: akár kertes házban lakik az ember, akár egy teraszon igyekszik megteremteni a rég elvesztett Paradicsomot, némi árnyék fejében biztosra vehetjük, hogy kihajtanak a kora tavasszal elvetett palántáink.

A menta ugyanis igénytelen növény: kihajt a félárnyékban, de kedveli a napfényes helyeket is, ám érdemes hosszúkás cserépbe ültetni, mivel gyorsan (s általában széltében) burjánzik. Napos helyen ugyanakkor bőséges öntözéssel szökken csak szárba! Gyors növekedése miatt érdemes gyakran „visszametszeni”, ilyenkor pedig ajánlatos felhasználni a leveleit, mivel azok nem csak felfrissítik az elménket és a szánkat, hanem emésztésünkre gyakorolt hatásukkal jótékonyan támogatják azt. 

Jótékony hatások

Nem véletlen tehát, hogy nagyjából háromezer éve bejáratott gyógynövényről beszélünk, amelynek előnyös hatásait Egyiptomon kívül az ősi Kínában is alkalmazták. A menta alapvetően egy antibakteriális típusú gyógynövény, ebből kifolyólag kiválóan alkalmazható az olyan mindennapi emésztési zavarok esetén, mint például a puffadás. (Érdekesség, hogy ősidők óta használják az emésztőrendszer bakteriális egyensúlyának helyreállításához.) 

Ezen a ponton érdemes megjegyezni, hogy a menstruációkor gyakran tapasztalható puffadással is felveszi a küzdelmet, gyulladáscsökkentő hatása miatt pedig az ilyenkor jelentkező görcsök ellen is hatékony lehet. 

menta
Kép forrása: Unsplash.com

Visszatérve az emésztésre: a vékonybélre jellemző puffadás mellett az epénk is szívesen veszi, ha vele támogatjuk meg működését: a növény ugyanis az epevezeték és az epehólyag gyulladásos betegségei esetén is bátran alkalmazható. (A felsorolt esetekben természetesen inkább csak kiegészítő kezelésként állja meg a helyét.)

Az epe mellett a vastagbél gyulladásos megbetegedéseinél, így például az irritábilis bélszindrómánál is szívesen vetik be, tekintve, hogy csillapíthatja a hasfájást és a hasi diszkomfortot. S ha már emésztés: az előbbiek tudatában könnyen kikövetkeztethető, hogy a menta a fogyókúrázni vágyók csodaszereként is megállja a helyét, mivel az ízének köszönhetően természetes módon szabályozhatja az étvágyunkat. Fontos kitétel azonban, hogy míg felnőtteknél gond nélkül alkalmazható belsőleg, addig gyermekeknél könnyen allergiás reakciót válthat ki! 

migrénesek számára is igazi csodaszerként működhet: a gyógynövényből készült tea ugyanis enyhítheti a tenziós és migrénes fejfájást, egyúttal a belőle készült olajak és tinktúrák halántékba való „bedörzsölése” is kiválthatja ugyanezt a hatást. S ha már az illóolajaknál tartunk: a borsmentából készült anyag hatékonynak bizonyulhat arcüreggyulladás esetén, amennyiben megfázásos vagy allergiás eredetű problémáról van szó. 

Sokrétű hatásait figyelembe véve nem csoda, hogy illóolaját a gyógyászat mellett az élelmiszeriparban és a kozmetikai iparban is használják: a fogkrémek, szájvizek, illatszerek és krémek garmadáját ugyanolyan szívesen használjuk szépségápolási céllal, mint a teraszon termesztett növény leveleit gyógyászati okokból. 

Így készíts mentateát odahaza!

Felsorolt hatásait tekintve nem csoda, ha örömmel vágunk bele a menta termesztésébe és lefőzésébe. Nem mindegy azonban, hogyan készítünk teát a gyógynövényből: a helytelen módszer ugyanis eliminálhatja a jótékony hatásait. 

Az általános vélekedés szerint érdemes 

  • 2 evőkanálnyi friss mentalevelet nagyjából 
  • 2dl vízzel leforráznunk, 
  • majd hagyjuk állni 15 percig.

Ha ízesítenénk a főzetet, természetes hozzávalókkal tegyük azt: télen jól működhet a gyömbér, míg nyáron érdemes mézzel és citrommal kevernünk. Nyár lévén alternatív technikához is folyamodhatunk! A menta a közel-keleti stílusú saláták ízletes összetevőjeként is megállja a helyét, emellett érdemes egy-egy levelét jégkockában lefagyasztani: ezeket egy pohár vízben feloldva ugyanúgy élvezhetjük frissítő ízét és jótékony hatásait. 

Mint minden gyógynövény, úgy ennek kapcsán is érdemes eszünkbe vésni, hogy a menta önmagában semmilyen formában nem helyettesítheti az orvossal történő konzultációt, ugyanakkor – a hatóanyagainak utánajárva – érdemes megfontolni a fogyasztását, különösen, ha emésztőrendszerünknek szüksége van a támogatásra. 

Források: Almanac.comMedicalNewsToday.com
Borítókép forrása: Unsplash.com