Vajas kenyér szalámival és zöldséggel, rántotta, kakaó, menzás tea – itthon ezeket a fogásokat ettük gyerekként a leggyakrabban, na de mi kerül a finnek, kenyaiak vagy az indiaiak tányérjára?
A reggeli a nap legfontosabb étkezése, ha energikusan akarjuk kezdeni azt – na persze nem mindegy, hogy mikor eszünk először ébredés után.
Ha reggeliről van szó, annyiféle étel kerül ilyenkor az asztalra világszerte, mint ahányféle nyelven mondhatjuk, hogy “jó reggelt!”. A spanyol churrostól kezdve az ínycsiklandó finn pirogig különlegesebbnél különlegesebb fogásokat fogyasztanak az emberek, melyek igencsak messze esnek a vajas-szalámis kenyértől vagy a tojásrántottától. De ez a szép ebben a világban, hogy olyan sokszínű! Lássuk, mi a szokás határainkon túl, ha a nap első étkezéséről van szó.
Japán
A szigetország hagyományos reggelije akár ebédnek is elmenne, annyiféle ételből áll. Általában párolt rizst, miso levest, valamilyen fehérjeforrást – mondjuk grillezett halat – és változatos köretet találunk a tányéron, utóbbi lehet például tsukemono (japán savanyú uborka), nori (fűszeres, szárított alga), natto (savanyított szójabab), kobachi (zöldségfélék) és zöldsaláta. Noha ez mind soknak tűnik, ezek egyáltalán nem telítik el az embert, hiszen könnyű, zsírtól és olajtól mentes ételekről van szó. A felsoroltakat egymástól kicsit elkülönítve helyezik el a tányéron, az étkezés befejeztével pedig zöld teát fogyasztanak.
India
Régiója válogatja, hogy az ország mely részén épp mi dominál a reggeliző asztalnál, de az biztos, hogy a feltálalt ételek sokban hasonlítanak arra, amit ebédre és vacsorára esznek az ország lakói. A roti (lapos kenyér), dosa (lencséből és rizsből készült vékony palacsinta, mely inkább délen népszerű), idli (sós rizsgolyó) szinte mindig megtalálhatóak, szintén sokan esznek fűszeres burgonyát, sambart (lencse alapú zöldségpörkölt) és nem maradhatnak el a különböző chutney-k és mártások sem. Viszont fontos megemlíteni, hogy a nagy szegénység miatt a népesség jó részének a napi háromszori étkezést is nehéz megoldania, így az első étkezés sokszor egy bőséges “brunch” lesz, összevonva a reggelit és az ebédet.
Brazília
Latin-Amerika legnépesebb országában nem a reggeli a legfontosabb étkezés, a hangsúly az ebéden van. Így aztán ébredés után nem esznek nagyon sok mindent, de a kávé elengedhetetlen része a reggelnek. Ide vonatkozó szavuk is erre utal, hiszen a portugál café de monhã tükörfordításban annyit tesz: “reggeli kávé”. A brazilok sokféle gyümölcsöt esznek, főleg az ott honos papayát. A tápiókalisztből készült sajtos pão de queijo és a grillezett pão na chapa a legnépszerűbb gyors reggelik közé tartoznak, amelyeket gyakran fogyasztanak, ha csak gyorsan be akarnak kapni valamit útközben, emiatt aztán tele vannak vele a pékségek. Népszerűek még a szendvicsek is, legyen az sajtos vagy sonkás, és ami a legjobb, hogy az országban teljesen normális dolognak számít, ha valaki süteményt szeretne reggelizni, ilyen például a banánkenyérnek hívott édesség, a cuca de banana.
Irán
Az iráni reggeli alapja a kenyér (naan), amiből a különböző városoknak eltérő helyi változataik lehetnek, de a három standard forma a nan-e barbari, a nan-e sangak és a nan-e tâftoon. A perzsa eredetű étel egyébként egész Közép-Ázsiában és Indiában is elterjedt, így nem csupán iráni érdekesség a tandoori kemencében sütött naan. A barbarival jól passzolnak egymáshoz az édes feltétek, mint például a dzsem vagy a méz, a sangakhoz pedig a feta sajt, uborkaszeletek, paradicsom és dió illik a legjobban. Az irániak egész nap teáznak, így a forró ital nem maradhat ki a reggeli menüből sem, ekkor azonban fehér cukorral ízesítik (chaii shirin), a nap többi részében kockacukrot, datolyát, mazsolát vagy más édesítőszert használnak. Az adasinak nevezett lencselevest a legtöbb autópálya motel, hotel reggelikínálatában megtaláljuk, és citromlével ízesítik. A franciáktól átvett omlett is divatos fogás a shakshukára hasonlít, nem csak tojás van benne, hanem rengeteg fűszer, paradicsompüré, hagyma, kurkuma, só és bors.
Finnország
A puurónak nevezett zabkása az egyik legelterjedtebb, finn hagyományokból fennmaradt reggeli, amit tejjel, bogyós gyümölcsökkel és egy kis vajjal fogyasztanak az északiak. A finn gasztronómia ismerői tudják, hogy nincs szó bonyolult, nehezen elkészíthető fogásokról, így a nap első étkezése is egyszerű, mégis nagyszerű náluk. Nagyon ritkán esznek cukros müzliket vagy péksüteményeket ilyenkor, helyettük a rozskenyérből készült szendvicsek dominálnak, amikbe vajat, sajtot és szalámit raknak. Hagyományos étel még a karjalanpiirakka, vagyis a karéliai pirog, ami egy rozsos tésztába töltött rizs vagy krumplipürés étel, csónak alakban kisütve, és amit lehet szendvicsalapként vagy csak simán magában fogyasztani. Finnország a világ legnagyobb kávéfogyasztó nemzete, így nincs mit csodálkozni azon, hogy a legtöbben a fekete itallal kezdik a napot.
Spanyolország
Ha a finnek nem esznek édességet reggelire, helyettük megteszik ezt a spanyolok. A világszerte elterjedt spanyol édesség, a churros is ide tartozik, az olajban kisütött, csokoládéval töltött csodát sokan fogyasztják kávéjukba mártogatva. Az édesszájúak másból is válogathatnak, ehetnek például bizochót, ami egy citromos piskótatorta, és amit szintén kávéval illik enni. Rántottát nem találunk itt, ellenben tortilla Espanolát (tortilla de patatas) igen, ami krumpliból és tojásból készül, hagymán megpirítva a serpenyőben. A pan con tomate-nak nevezett fogás egy hagyományos étel a katalán, valenciai, baleári és murciai konyhában, nagyjából úgy kell elképzelni, mint egy paradicsommal megkent grillezett kenyeret. Öt hozzávalóból áll – kenyér, paradicsom, olívaolaj, só és fokhagyma – mégis isteni, és bárhol kapható. Aki szendvicsre vágyik, az a bocadillo szót keresse, ez egy bagett-szerű étel, sonkával vagy szalámival, omlettel, sajttal vagy hallal töltve, kinek mire fáj a foga. Ezeket nemcsak reggelire lehet elmajszolni, hanem nagyon jól csúsznak sörkorcsolyaként a spanyol sörök mellé.
Kenya
Az afrikai ország kultúráján meglátszik a sokéves brit fennhatóság, ugyanis rengeteget teáznak, és sokan tesznek bele tejet. A reggel fogyasztott ételeik közé tartozik többek között a mandazi, ami egy olajban kisütött süteményféle, én leginkább fánkhoz hasonlítanám. A partvidékről származó receptben citromhéj, fahéj és kardamom is van, leggyakrabban chai teával vagy kávéval eszik. A maharmi hasonlít a mandazihoz, annyiban különbözik tőle, hogy előbbi kelt tészta és belül üreges, a szuahéli népek galambborsóval és kókusztejjel fogyasztják. Az aranyos nevű vibibi tésztájához a rizst egy éjszakán keresztül áztatják, majd kókusztejjel és más hozzávalókkal keverik össze, hogy egy selymes elegyet kapjanak. A masszát aztán hagyják pihenni, hogy jól megdagadjon, és palacsintához hasonlóan kisütik. Ezeken kívül Kenyában gyakran esznek még nyílgyökeret, maniókát és édesburgonyát, a főzve vagy sütve elkészített zöldségek tele vannak A vitaminnal, rostttal és más egészséges tápanyagokkal. A legismertebb kenyai reggeli azonban az uji, ami kölesből, cirokból, maniókából és kukoricalisztből áll, és tele van probiotikumokkal, ugyanis fogyasztás előtt néhány napot erjesztik.
Egyiptom
A piramisok és a Nílus országában a nap első étkezése során is műremekek kerülnek az asztalra, amelyek tápanyagban gazdagok és rendkívül finomak – mégsem kell órákon át a tűzhely fölött görnyedni. A lóbabból készült foul mudammas egy pörkölthöz hasonlatos fogás, aminek készítésekor a babot római köménnyel, sóval, citrommal, olívaolajjal és gyakran petrezselyemmel keverik össze. Létezik belőle tahinis és paradicsomos verzió is, én mindkettőt most azonnal kipróbálnám. A ta’ameya vagy ta’amiya a falafel egyiptomi változata, sokak szerint ez az eredeti verzió, noha ma Iránnak tulajdonítjuk az ételt. A kinézetre a mi fasírtunkhoz hasonlító golyók szintén babból készülnek, csicseriborsó, bulgur, és fűszerek hozzáadásával, majd olajban kisütik őket. Gyakran tahinivel, vagyis szezámmasszával, vagy hummusszal fogyasztják. Ha tojásos menüre vágyik az ember, akkor a beid bel basturma kifejezést keresse, ez szárított marhahúsból készül, görögszénával, római köménnyel, fokhagymával és paprikával ízesítik, mellé pedig tojást sütnek. Illatát a ház másik sarkából is érezni, nagyjábóé ez az angol „ham and eggs” megfelelője, egy helyi csavarral.