Sokan idegenkednek a mirelit áruktól, pedig a fagyasztott zöldségek és gyümölcsök éppolyan egészségesek, mint friss társaik, ráadásul olcsóbban beszerezhetőek. Mutatunk 5 olyan élelmiszert, amiből a mirelit majdnem jobb, mint a friss.
A zöldség- és gyümölcsfogyasztás fontosságát senkinek nem kell magyarázni, mégis érthetetlen, hogy miért esszük csak az ajánlott mennyiség – napi két darab gyümölcs és három csészényi zöldség – töredékét. E tekintetben sereghajtók vagyunk az európai mezőnyben: a magyaroknak mindössze 30 százaléka fogyaszt naponta legalább egyszer zöldséget, és alig 40 százalék gyümölcsöt.
A zöldségek és gyümölcsök gazdagok vitaminokban, ásványi anyagokban és rostokban, emellett magas az antioxidáns tartalmuk, ennek köszönhetően szerepet játszanak számos betegség kockázatának csökkentésében. További pozitívumuk, hogy alacsony az energia-, zsír- és szénhidráttartalmuk – ezek mind-mind olyan tulajdonságok, amelyek támogatják az egészségünket.
A téli időszak közeledtével többen is arra készülnek, hogy még alábbhagynak a zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával, hiszen amikor ezeknek nincs szezonjuk, akkor az árak jóval magasabbak lehetnek. De mi a helyzet a mindig könnyen és olcsóbban beszerezhető mirelit zöldségekkel és gyümölcsökkel? Ezek vajon a fagyasztás során veszítenek tápanyagtartalmukból?
Mi az igazság a mirelitről?
Jó hírünk van: az esetek többségében ezek az élelmiszerek a fagyasztással semmit nem veszítenek tápértékükből, sőt, kutatások szerint vannak olyan zöldségek és gyümölcsök, amelyekből a mirelit még magasabb vitamintartalommal is rendelkezik, mint a boltban frissen megvehető társai – ez különösen az A- és C-vitamin, valamint a folsavtartalomra vonatkozik.
Noha ez elsőre hihetetlennek tűnik, logikus rá a magyarázat: az áruházakban kapható zöldségeket, gyümölcsöket sokszor a polcokra kerülés előtt napokkal vagy hetekkel még féléretten szedik le, hogy a szállítás, tárolás ideje alatt legyen idejük beérni, s az sem ritka, hogy különböző vegyi anyagokkal kezelik. Az idő haladtával ráadásul ezek az élelmiszerek naponta veszítenek tápértékükből, főleg az A- és C-vitaminszintjük zuhan számottevően, ami egyben azt is jelenti, hogy mire a kosarunkba kerülnek, addigra tápanyagtartalmuk már messze nem az optimális. (Most az áruházakban, hipermarketekben kapható árukról beszélünk, a saját kertből szedett termésnél persze jobb nincsen.)
Ezzel szemben a fagyasztásra szánt zöldségeket, gyümölcsöket teljesen érett állapotban gyűjtik be, amikor ezeknek a legmagasabb a vitamin-, ásványianyag- és nyomelemtartalmuk. A szüret után néhány órával feldolgozzák és gyorsfagyasztásos technológiával néhány perc alatt mínusz 18-22 °C-ra hűtik. A sokkoló fagyasztásnak is nevezett eljárás lényege, hogy a sejtekben tárolt víz hirtelen fagy meg, így olyan kisméretű jégkristályok képződnek az élelmiszerben, amelyek nem károsítják a sejt szerkezetét. Ezért, ha a megvásárolt mirelit terméket felengedjük, az megőrzi a formáját, színét, illatát, és nem ereszt levet, tápanyagtartalma pedig teljes értékűnek tekinthető.
További előnye, hogy általában helyi alapanyagokból készül és nem tartalmaz tartósítószert, ráadásul biztonságosabb is, mert felhasználás előtt mindenképpen el kell végeznünk a baktériumokat elpusztító hőkezelést, ami lehet, hogy a friss áru esetében elmarad.
Mik fagyaszthatóak jól?
Csak a magas víztartalmú zöldségek és gyümölcsök nem bírják a fagyasztást, ilyen például az uborka, paradicsom, a szőlő vagy a görögdinnye, a többi jól fagyasztható. Lássuk, melyek azok az élelmiszerek, amelyekből a mirelit már-már jobb, mint a friss.
Sárgarépa
A friss sárgarépa viszonylag rövid ideig tárolható, mindössze néhány nap után a hűtőben is elkezd megbarnulni, feketedni. Ezért, ha szeretnénk, hogy mindig legyen kéznél ebből a gyakran használt alapzöldségből, érdemes egy-két csomag mirelitet tárolni a mélyhűtőben. A fagyaszott változat garantáltan megőrzi magas rost-, A-vitamin és béta-karotin tartalmát. Főve, sülve, párolva ugyanolyan jól felhasználható.
Hüvelyesek
Friss zöldborsót és zöldbabot még a szezonban sem vásárolnak sokan, mert amellett, hogy nem olcsók, előkészítésük is időigényes. Rostokban és fehérjékben gazdagok, az E-vitamin a borsóban és a babban igen jól viseli a hideget, s alacsony zsírtartalmuk miatt hozzájárulnak a szervezet egészséges működéséhez. Az sem mellékes, hogy pillanatok alatt leves, főzelék vagy köret varázsolható belőle a rohanós mindennapokban.
Spenót
Míg a sokat szállított friss spenót pár nap alatt tönkremegy a hűtőben – miközben folsavtartalma drasztikus csökken -, addig a fagyasztott változat 8-12 hónapig is eláll a mélyhűtőnkben. Mi több, egy csésze fagyasztott spenót tápértéke, vas-, kalcium- és C-vitamintartalma négyszer akkora, mint egy bögre friss spenótlevélé. Főzeléknek, szósznak, de akár smoothie-nak is jó alapanyag.
Brokkoli
A brokkoli sokaknak nem a kedvence, és a legtöbb gyereket is el lehet üldözni vele az asztal mellől, pedig a szuperélelmiszerek családját gazdagítja, nem véletlenül: sok rost, fehérje, vitamin és ásványi anyag található benne, és mivel alacsony kalóriatartalmú, ez az egyik legjobb étel, amit fogyaszthatunk, ha fogyni szeretnénk. Levesekhez, tésztákhoz, csőben sült ételekhez vagy köretekhez is kiváló.
Bogyós gyümölcsök
A bogyós gyümölcsök nagyon egészségesek, sok C- és B-vitamint tartalmaznak, és antioxidáns-szintjük fagyasztott állapotban sem csökken. A szeder, málna, áfonya felolvasztás után is megőrzi eredeti állagát, az eper viszont kissé megpuhulhat. Tökéletesen használhatóak süteményekhez, desszertekhez, smoothie-khoz vagy éppen a reggeli müzlitálhoz.
Tehát, ha azt szeretnénk, hogy mindig legyen kéznél a konyhánkban zöldség és gyümölcs, amiből gyorsan lehet valami finomat és egészségeset készíteni egy rohanós hétköznapon, akkor érdemes betárazni a különféle mirelit termékekből.
Borítókép forrása: Shutterstock / PuzzlePix