A világjárvány miatt az elmúlt két évben reneszánszukat élik a házi készítésű szépségápolási termékek, legyen szó akár szappanról vagy épp arcmaszkról. Mely hozzávalókat érdemes elkerülni, s mik azok a tápanyagok, amelyek külsőleg is kifejtik jótékony hatásukat a bőrünkön? Egyáltalán hogyan, s milyen arányban érdemes kikeverni az arcmaszkokat saját boszorkánykonyhánkban? Cikkünkből kiderül!
A koronavírus-járvány hosszú, karanténban töltött időszaka alatt átalakult az otthoni szépségápolás, különösen az arcmaszkok szerepe, hiszen azok a „lehetséges” skatulyából az egyetlen járható úttá avanzsáltak. Amellett, hogy az otthoni szépítkezés a kényeztetés és kikapcsolódás egyik csúcspontja, fontos érv még a házi készítésű arcmaszkok mellett, hogy esetükben tisztában vagyunk azzal, pontosan milyen forrásból származó anyagokat teszünk az arcunkra.
Ezeket érdemes tudni, mielőtt belevágsz
Nem árt viszont megjegyezni, hogy attól, hogy egy maszk házi készítésű és/vagy természetes összetevőkből áll, még nem jelenti azt, hogy hatása veszélytelen a bőrre. A bőrgyógyászok szerint érdemes kerülni az olyan anyagokat, amelyekről köztudott, hogy irritációt okozhatnak, például a citromlevet, almaecetet, a kurkumát vagy a fahéjat, hiszen ezek savasságuk, vagy a kurkuma esetében a bennük lévő színezék miatt, nem számítanak a legjobb választásnak.
A házi készítésű arcmaszkokról egyértelmű a szakemberek álláspontja: mielőtt felvisszük a célterületre, (jelen esetben az arcunkra), érdemes a testünk egy másik pontján (például a karunkon vagy fülünk mögött) kipróbálni a maszk s az összetevők bőrünkre gyakorolt hatását. Így például nem kapunk egy kisebb infarktust a fürdőszobában, ha a keverék eltávolítása után erőteljes bőrpírt érzékelünk az arcunkon. Fontos kritérium lehet még, hogy mielőtt bármit kotyvasztanánk a konyhában, egyeztessünk róla kozmetikusunkkal, bőrgyógyászunkkal!
Hasznos hozzávalók
Számos alapanyag bizonyította már hatékonyságát a bőrápolás területén. Ilyen például az avokádó, amelynek rendkívül magas a zsírtartalma, így növelheti a bőr nedvességtartalmát, emellett E-vitaminnal és antioxidánsokkal látja el a száraz bőrfelületet. Hasonlóan kiváló alapanyag lehet a méz. Bizony, Micimackó fizimiskája nem véletlenül hibátlan, hiszen a méz gyulladáscsökkentő hatása megszünteti a bőrirritációt, adott esetben a bőrpírt. Emellett a méhek nektárja hidratál is, magas antioxidáns tartalma pedig értékes tápanyagokkal látja el a bőrt.
Ódákat zengenek még a házimaszk-guruk a zöld teáról is, amely magas koncentrációban polifenolokat és a már sokat emlegetett antioxidánsokat tartalmaz. Ezek egyrészt gyulladáscsökkentő hatással bírnak, másrészt antibakteriális hatásuk is bizonyított. Ha már gyulladáscsökkentés: mind a joghurt, mind az aloe vera rendelkezik ezzel a szuperképességgel, de míg a tejtermékek általában hámlasztanak is, addig az aloe inkább hidratálóként állja meg a helyét.
Értelemszerűen nem mindegy, hogy az említett hozzávalókat hogyan, milyen összetételben keverjük ki, s visszük fel az arcbőrünkre. Lássuk, milyen recepteket érdemes kipróbálni házi boszorkánykonyhánkban!
Szépítő, barnacukros bőrradír
Hozzávalók:
- barna cukor
- kókuszzsír
Keverjünk össze két evőkanál barna cukrot két evőkanál kókuszolajjal! Ezt követően vigyük fel az elegyet gyengéd, körkörös mozdulatokkal az arcunkra, hagyjuk hatni öt percig, majd mossuk le meleg vízzel. Az összetétel előnye, hogy a barna cukor bőrradírként megtisztítja az irha felső rétegét, míg a kókuszolaj megfelelő mennyiségű nedvességgel látja el az említett területet.
Zöld teás arcmaszk
Hozzávalók:
- matcha zöld teakeverék
- méz
- szódabikarbóna
- víz
Keverjünk össze egy evőkanál matcha zöld teakeveréket, ugyanennyi mézet és szódabikarbónát, majd adjunk hozzá annyi vizet, hogy szilárd állagú masszát kapjunk. Vigyük fel az arcra, hagyjuk hatni 15 percre, majd öblítsük le meleg vízzel. A bőrünk egészen biztosan meghálálja majd, hiszen a hozzávalók csökkentik a bőrpírt, emellett pedig növelik a felület nedvességtartalmát.
Hidratáló avokádós arcmaszk
Hozzávalók:
- 1/2 avokádó
- méz
- joghurt
Törjük össze a fél avokádót annyira, hogy massza-állagot vegyen fel. Adjunk hozzá egy teáskanál mézet és ugyanennyi joghurtot. Az így elkészült elegyet vigyük fel az arcunkra, majd 15 perc után mossuk le. Az avokádó és méz kettőse segít csökkenteni a téli hideg okozta bőrirritációt, emellett hidratálják a bőrt.
Tejes arcmaszk
Hozzávalók:
- méz
- szerecsendió
- tej
Keverjünk össze két evőkanál nyers mézet két evőkanál szerencsendióval, majd adjunk hozzá két teáskanálnyi (nagyjából 10ml) tejet. Az elegyet vigyük fel az arcbőrünkre, hagyjuk hatni 15 percig, majd távolítsuk el meleg vízzel. A tejes maszk antibakteriális hatásánál fogva képes redukálni az olyan makacs bőrirritációkat is, mint az akne, de könnyedén elbánik a bőrpírrel is.
Borítókép forrása: Shutterstock/PuzzlePix