Barion Pixel Szemcsepp pattanásra: tényleg halványítja a piros foltokat? – Coloré

Szemcsepp pattanásra: tényleg halványítja a piros foltokat?

2022. 01. 11.

Szebb (vagy mondjuk inkább úgy, hogy „aknémentes”) napjainkon legyintve mondhatjuk, hogy egy pattanás még nem a világ – aztán persze egyből megváltozik a véleményünk, ha az a saját arcunkon éktelenkedik. Sajnos még a leggondosabb bőrtisztítási rutin ellenére is csak tetézzük a gyulladást, ha napközben sokat piszkálgatjuk a kezdődő dudort.

Léteznek azonban jobb, biztonságosabb – és adott esetben egészen furcsa – módszerek is a nyomkodásnál a vörös duzzanat eltüntetésére. Az egyik ilyen például a zabpelyhes gyulladáscsökkentő pakolás, mely telis-tele van a bőr regenerálódását és tisztulását elősegítő antioxidánsokkal. Ám ami talán még meglepőbb gyógyír, az a szemcsepp, amit még a bőrgyógyászok is jó szívvel ajánlanak.

Szemcsepp pattanásra: miért működik?

Dr. Zion Ko Lamm belgyógyász és bőrápolási szakértő nemrég saját TikTok-videójában beszélt a témáról: szerinte egész egyszerűen azért hatásos fegyver a szemcsepp a pattanások ellen, mert hatóanyagai – amelyek csökkentik a szem vörösségét – a bőrpírt is hatékonyan csillapítják, emiatt néhány másodperc alatt halványabbá teszi a duzzanat körüli területet. A doktornő ugyanakkor hozzátette: az akné valódi kezeléshez sokkal több idő, és célzottan specifikus hatóanyagok szükségesek. A szemcsepp az olyan helyzetekben jelenthet nagy segítséget, ha mondjuk hivatalosak vagyunk egy partira, ahol nem szívesen jelennénk meg pattanásos arccal.

Dr. Julie Russak bőrgyógyász szerint a brimonidint tartalmazó szemcsepp összehúzza az ereket és ezen tulajdonsága miatt csökkenti a bőrpírt. Ha nincs szemcseppünk, akkor a várt hatás a hidrokortizon tartalmú krémekkel is elérhető (ha legalább egy százaléknyi a hidrokortizon a kence összetevői között). Dr. Russak azonban arra figyelmeztet, hogy ezt csupán alkalmanként használjuk, különben épp az ellenkező hatást érjük el.

Mit tehetünk házilag a pattanás ellen?

Ne nyomkodjuk: Dr. Rhonda Klein bőrgyógyász szerint ez kézenfekvőnek tűnik, tapasztalatai szerint mégis sokan csinálják. De bármilyen csábítónak tűnik, ne piszkáljuk a pattanást, mert ezzel csak a fertőzés terjedését és a további gyulladást kockáztatjuk, nem beszélve a bőrpírról.

Keressük a szalicil- és glikolsavat tartalmazó arctisztítókat: Dr. Russak úgy véli, az ideális arctisztító megfékezi és elűzi a pattanásokat, miközben csillapítja a jelenlegi aknék okozta bőrirritációt, ezért szalicil- és glikolsavat tartalmazó készítményt ajánl. A szalicilsav mélyen tisztítja a pórusokat, eltávolítja az elhalt hámréteget, és megszabadít a felesleges zsírtól. „A glikolsav bár nem jut olyan mély bőrrétegekbe, mint a szalicilsav, a külső hámréteggel azonban csodát tesz” – magyarázza a szakember. Hozzáteszi: ez az összetevő sok kémiai hámlasztóban megtalálható, mivel általa a bőr kevésbé lesz fénylő, helyette egészségesen ragyogóbbá válik.

Jégkocka: Dr. Russak és Dr. Klein egyaránt azt javasolja, hogy a duzzanat és a bőrpír csökkentése érdekében tíz percig szorítsunk egy jégkockát a pattanásra. Bár kétségkívül ez a trükk is hasznos, nem hagyatkozhatunk rá egyedüli megoldásként. A bőrgyógyász ehelyett azt tanácsolja, hogy csupán akkor vessük be a fájdalom és a bőrpír enyhítése érdekében, ha közvetlenül egy nagy esemény előtt állunk.

Alkalmazzunk meleg borogatást: a nyugtató, meleg borogatás tágítja a pórusokat, és az összes szennyeződést a felszínre hozza. „A meleg borogatás kiválóan csillapítja a gyulladást és javítja a vérkeringést a területen” – mondja doktor Russak. „Segíti a pórusok megnyitását, így könnyebben megszabadulhatunk a felesleges olajtól és a pattanást okozó szennyeződésektől.”

Pattanás leszárító tapasz, mint sos gyorssegély: a pattanás leszárító tapasz konkrétan lenullázhatja a fertőzött területet. A tapaszok gyakran benziol-peroxidot, szalicilsavat vagy ként (esetleg a három kombinációját) tartalmaznak, hogy feloldják az elhalt hámsejteket, amelyek eltömítik a pórusokat és elpusztítják a probléma gyökerét jelentő baktériumokat, miközben csökkentik a bőrpírt és a gyulladást. Noha ezek a hatásos formulák életmentők lehetnek, ha minimalizálni kell a duzzanatot, de mindenképpen kövessük a csomagoláson található utasításokat, mert könnyen túlzásba eshetünk. „A legtöbb pattanáskezelő tapasz szárító lehet, és túlzott használat esetén irritációt okozhat” – mondja Dr. Hadley King, az AcneFree Consulting bőrgyógyásza.

Fiatal No Agyagos Pakolast Ken Magara A Pattanasok Ellen
A szalicil- és glikolsavat tartalmazó készítmények hatásosak a pattanás ellen (Fotó: Shutterstock/Puzzlepix)

Edzés előtt és után is mossuk meg arcunkat: sokan csak a testmozgást követően mossák meg arcukat, miután jól kiizzadtak, csakhogy doktor Russak szerint előtte is fontos lenne, mivel izzadás közben a pórusok kitágulnak, így az el nem távolított kosz és szennyeződés könnyen a bőrbe juthat, ahol aztán gyulladást okoz.

Figyeljünk az étkezésünkre is: doktor Lamees Hamdan bőrgyógyász szerint sokan nincsenek tudatában a pattanások megjelenése és az étkezésük közötti összefüggésnek. Pedig a túl sok cukrot, zsírt, glutént vagy tartósítószert tartalmazó étrend miatt a szervezetben gyulladás keletkezhet, ami idővel a bőrünkön is megmutatkozik.

A fogkrémet felejtsük el, de az aszpirin működhet: a köztudatban valamiért elterjedt a tévhit, miszerint a fogkrém leviszi a duzzanatot, a valóság azonban teljesen más: „a fogkrémben gyakran olyan hatóanyagok találhatóak, amelyek fokozzák a bőrgyulladást” – magyarázza Dr. Klein. Az összetört aszpirinból és vízből álló paszta viszont valóban segíthet. „Az aszpirin szalicilsavat tartalmaz, amely bevált összetevő a pattanások kezelésében” – mondja Klein. „Pórustisztító, enyhén szárító hatású, miközben csökkenti a duzzanatot és a bőrpírt is.”

Zabpehely pattanásra

A zabpehely számos bőrproblémára megoldást kínál, pozitív tulajdonságait ráadásul egyformán élvezhetjük ha rendszeresen fogyasztjuk, vagy külsőleg kezeljük vele a megviselt bőrt. Ma már a legtöbb üzletben kapható natúr, finom szemű zab, mely száz százalékban cukor- és adalékanyagmentes, emiatt használható bőrradírként, illetve pakolásként – ez utóbbit könnyedén a bőrtípusunk igényeihez igazíthatjuk attól függően, hogy mit keverünk hozzá.

A zabpehely talán legnagyszerűbb tulajdonsága bőrnyugtató hatása, emellett szépen lehúzza a kisebb gyulladásokat. Zsíros bőrűeknek ideális arctisztító, hiszen többféle B-vitamint, cinket, E-vitamint és esszenciális zsírsavakat tartalmaz, így nemcsak helyreállítja a bőrfelszínt, de elősegíti a sebgyógyulási folyamatokat is.

Gyulladáscsökkentő zabpelyhes arcpakolás hozzávalók:

  • 2 evőkanál natúr zabpehely,
  • 5 evőkanál tisztított vagy szűrt víz – az is jó, ha előzőleg felforraljuk, majd lehűtjük a vizet,
  • 1 evőkanál szódabikarbóna.

Alaposan keverjük össze a zabot a vízzel, körülbelül három percig pihentessük az így kapott masszát, majd adjuk hozzá a szódabikarbónát. (A szódabikarbóna méregtelenítő, baktériumölő, valamint hámlasztó hatása miatt lesz áldásos összetevője az arcpakolásnak.) A házi kence fertőtleníti és nyugtatja a pattanásos bőrt, és tíz perc alatt leviszi a gyulladást. A hatóidő leteltével egy tiszta, langyos vízzel átitatott törölközővel finoman dörzsöljük le az arcunkról a megszáradt pakolást, majd öblítsük le a felesleget.

Borítókép forrása: Shutterstock/Puzzlepix