Barion Pixel Illóolajok a babaszobában – fél éves korig tilos a párologtatás! – Coloré

Illóolajok a babaszobában – fél éves korig tilos a párologtatás!

2023. 12. 04.

Az illóolajok párologtatása legalább olyan hasznos, mint amennyire trendi manapság. De mi a helyzet a gyerekszobával, mikortól és milyen illóolajat érdemes párologtatni a piciknek?

Az illóolajok használata ma virágkorát éli, főként most a téli, ünnepi időszakban. A finom illat mellett a gyógynövények élettani hatása miatt érdemes napi szinten használni őket. A kisbabák számára azonban egyáltalán nem mindegy, hogy mikor és melyik olaj illetve esszencia kerül elő, hiszen egyes illóolajok károsak is lehetnek a még érzékeny picikék számára.

illóolaj babaszoba
kép forrása: Getty Images

A leggyakrabban akkor párologtatunk illóolajat ha azt szeretnénk, hogy kellemes illatáradatban fürdőzzön a lakás, vagy ha egy nehéz nap után wellness kényeztetésre vágyunk és a párologtató mellett ülve kortyolgatunk egy bögre meleg teát. Az élvezeti faktoron túl azonban számos élettani hatása lehet annak ha a levegőbe gyógynövények illóolajait, eszenciáit párologtatjuk. Ugyanis a legtöbb gyógynövény és a belőle készült illóolaj tökéletes gyógyír lehet egyes egészségügyi problémákra.

Ahol pici baba vagy kisgyermek van érdemes gondosan odafigyelve megválogatni, hogy mikor és mi kerül a párologtatóba ugyanis a bébik számára kimondottan káros is lehet egy-egy illóolaj belélegzése. Ahogy említettük míg nekünk akár wellness élményként is funkcionál egy-egy illóolaj, addig a kisbabák számára csak terápiás céllal és indokolt esetben használható.

A leggyakoribb az az eset, amikor a szülő szeretné megkönnyíteni a babája alvását, például a mindenkinek nehéz éjszakákat okozó fogzás idején, ezért aromadiffúzort és gyógynövény esszenciát használ. Ezzel nincs is semmi baj, hiszen ma egyre több babák számára összeállított „nyugi olaj” közül válogathatunk, ám nem mindegy, hogy milyen idős korban, és mit kezdünk párologtatni a bébi ágya mellett.

A legfontosabb szabály, amit minden szülőnek érdemes megjegyeznie az az, hogy fél évestől kisebb baba számára egyáltalán nem ajánlott az illóolaj párologtatás.

illóolaj babaszoba
kép forrása: Getty Images

Gyerekszobában is használható illóolajok

Kisgyermekek szobáján vagy a lakás azon részén ahol ők is sok időt töltenek a nap folyamán az alábbi illóolajok közül érdemes válogatni. Levendula, kamilla, borsmenta, eukaliptusz, rózsafa, édeskömény, narancsvirág, mandarin.

Ezeket az illóolajokat, nem csak az illatuk miatt nevezzük bababarátnak, de az élettani hatásuk miatt is. A levendula például tökéletesen nyugtatja a babák érzékeny és fejlődésen lévő idegrendszerét. Akár egy-két csepp olaj párologtatása is hatalmas segítség lehet az esti elalvás idején, vagy egy nyűgös nap átvészelésében.

Az illóolajokat sok háztartásban alternatív gyógymódként használják, egyes betegségek kezelésére vagy akár megelőzésére is. A nyugtalanság és alvásgondok mellett, felső légúti panaszokra és hasi görcsökre is gyengéden nyújt segítséget. A fél évet betöltött gyerekek esetében a fent említett panaszokra biztonsággal használható az eukaliptusz, a mandarin, a narancsvirág, és a kamilla. Ezek az olajok akár már három hónapos kortól is alkalmazhatók, de a szakemberek ajánlása szerint érdemes megvárni a fél éves kort. Szükség esetén a fél évesnél kisebb bébik számára a virágvizek használata javasolt. A levendula vagy a citromfűvíz is hatékony segítség lehet ha a kisbabát nyugtalanság gyötri.

illóolaj babaszoba
kép forrása: Getty Images

A párologtatás mellett akár a bébi fürdővizébe is érdemes egy-egy cseppet tenni az adott problémát enyhítő olajból. Nagyon fontos, hogy mindig megfelelő minőségű illóolajat válasszunk, ha úgy döntöttünk, hogy használni szeretnénk őket ne spóroljunk rajta, főleg akkor ha a kisbabánk számára válogatunk. Mindenképpen csak 100%-os tisztaságú természetes olajat vigyünk haza. A párologtatás és a fürdővízbe való csepegtetésen túl akár masszázsolajba keverve is használható, de csak sokszoros hígításban. Az illóolajakhoz a bio kókuszolaj az egyik legbiztonságosabb vivőolaj és a csecsemő bőrén sem okoz irritációt.

Mivel minden szülő a legjobbat akarja a csemetéjének, ezért mindenképpen csak magasminőségű és kevés mennyiségű olajat vagy esszenciát a alkalmazzunk a babánk kellemetlen tüneteinek az enyhítésére. Fontos megemlíteni azt is, hogy az alternatív gyógymódok esetében is érdemes kikérni egy szakértő véleményét mielőtt a csecsemőnkön alkalmaznánk. Ám egy-két csepp 100%-ban természetes és minőségi illóolaj –a fent említettek közül– nem okozhat semmilyen egészségügyi problémát a család legkisebb tagjának sem.

Nyitókép forrása: Getty Images