Február végén még csak kétszáz, március végére már közel ötszáz volt azoknak a könyveknek a száma az Amazonon, amelyet bizonyítottan a ChatGPT nevű mesterséges intelligencia segítségével írtak meg az eddig írással csak kacérkodó szerzők. Mennyiben jelent fenyegetést az MI az írókra nézve, s mennyire forgathatja fel a könyvpiacot az új tendencia?
A gyors meggazdagodásnak számos formája lehet: míg néhány évtizeddel ezelőtt az aranyásás erejében bíztak az érintettek, addig napjainkban a ChatGPT mesterséges intelligencia segítségét veszik igénybe, különösképp a könyvpiacon. Az MI ugyanis elvégzi a könyvírás nehezét, s ebből még akkor is tűrhető jövedelem származhat, ha nem egy Harry Potter-kaliberű alkotással rúg labdába a botcsinálta író, de korántsem ez a legnagyobb probléma a mesterséges intelligencia generálta alkotásokkal.
ChatGPT a könyvpiacon
Újfajta trend robbant be az Amazonon: elárasztották a platformot a ChatGPT által írt könyvek: februárban még „csak” kétszáz, március végére már ötszáz volt azoknak az alkotásoknak a száma, amelyet biztosan az MI segítségével írtak. A jelenleg legnépszerűbb, ingyenesen hozzáférhető csetbot egyszerű utasításokból is képes értelmes, összefüggő szövegrészeket gyártani, így az „írónak” lényegében a szerkesztési munkálatokat kell csak elvégeznie.
A Reuters e témában írt cikke egy Kamil Banc nevű szerzőt említ, aki fogadott a feleségével, vajon meg tud-e írni egy könyvet 24 óra leforgása alatt. Egyértelműen Kamil nyerte a fogadást: miután egyik este kiadta a csetbotnak az utasítást („Írj egy esti mesét egy rózsaszín delfinről, ami megtanítja a gyerekeknek, hogyan legyenek őszinték.”), majd az MI egyik képszerkesztőjével grafikákat is készített a történethez, négy órával később megjelentette a mesét az Amazonon. (Bedtime Stories: Short and Sweet, For a Good Night’s Sleeping címmel.)
Kamil példáját mások is követik: mivel a ChatGPT az írás mellett illusztrációk elkészítésére is képes, nem véletlen, hogy egyelőre leginkább a gyermekkönyvek, a fogyókúrás tanácsokat tartalmazó anyagok, receptkönyvek és kódolási tippgyűjtemények műfajában bontakozik ki az MI és humán írópárosok hajnala.
Mi ezzel a baj?
A ChatGPT használata a könyvírásban több problémát is felvet a szakértők szerint, s a befektetett munka nélküli, gyors meggazdagodás ennek csak egészen kis szelete. A Reuters már emlegetett cikkében az Authors Guild írócsoport ügyvezető igazgatója, Mary Rasenberger fejtette ki a véleményét a problémával kapcsolatban: szerinte aggodalomra ad okot, hogy az effajta könyvek elárasztják a piacot, mivel így sok szerző munka nélkül maradhat a közeljövőben.
Az érem másik, szintúgy negatív oldala az MI által írt könyvek minőségében keresendő: a ChatGPT által írt, majd a „szerző” által silányan megszerkesztett alkotások gyakran gyatra minőségűek, így félő, hogy felhígul miattuk az egyébként is telített könyvpiac.
Érdekesség, hogy Amerikában jelenleg mindenféle kiadói hozzájárulás nélkül tehetők közzé az MI-hús-vér írópáros alkotásai: az így keletkező kötetek az Amazon Kindle Direct Publicing felületén keresztül szabadon, mindenféle előzetes egyeztetés nélkül kiadhatók. Ez már csak azért is problémás, mivel a jelenlegi adatok szerint az Amazon mind a fizikai, mind az e-könyvek messze legnagyobb értékesítője, s az Egyesült Államok eladásainak is jóval több, mint felét birtokolja. (Egyes statisztikák szerint az e-könyvek 80%-át leuralja Amerikában.)
Másrészt az is aggodalomra ad okot, hogy a szerzők nagy többsége nem érzi kötelességének bevallani, hogy alkotását részben vagy teljesen a ChatGPT hozta létre: az Amazon felhasználási szabályzata ugyanis nem igényel ilyesfajta jognyilatkozatot. Noha a Reuters újságírója megkérdezte a könyvkiadót, terveznek-e jogi lépéseket tenni a szerzők hátterének tisztázása érdekében, mindössze egy sablon választ kaptak: „Az áruházban található könyveknek meg kell felelniük a tartalmi irányelveinknek, többek között a szellemi tulajdonjogoknak és az összes, erre vonatkozó törvénynek” – írta válasz e-mailjében Lindsay Hamilton, az Amazon szóvivője.
A szerzőket egyébként az internet egyéb felületei is segítik az alkotásban: a TikTokon, YouTube-on, de még a Redditen is sorjáznak az olyan oktatóvideók és leírások, amelyek segítségével kiaknázhatók a ChatGPT lehetőségei.
Mennyi az annyi?
A Reuters által megszólaltatott szerzők egyelőre a dicsőségtől, semmint a rendelések nyomán gyűlő dollároktól részegülhetnek meg: a már említett Kamil-féle mesekönyvet ugyan ötcsillagosra értékelték az olvasók, de decemberi megjelenése óta alig néhány tucat fogyott a 3.612 Ft-os alkotásból.
Hasonlóan járt a Reuters cikkében megszólaltatott, The Wise Little Squirrel: A Tale of Saving and Investing nevű mesekönyv írója, Brett Shickler is, akinek szintúgy csak néhány darab fogyott gazdasági témájú mesekönyvéből. Schickler azonban nem keseredett el a minimális (kevesebb, mint 100 dollár, azaz 35 ezer forint) bevétel miatt, mint nyilatkozta: el tudja képzelni, hogy emberek ebből éljenek meg a jövőben.
Borítókép forrása: Pixabay.com
Forrás: Reuters.com