Elvált szülők gyermekéből lett Amerika kedvenc nagynénije, majd a cancel culture újabb áldozata a ma 65. életévét betöltő Ellen DeGeneres, akinek ugyan húsz év után végetért meghatározó talk show-ja, mégis olyan mély nyomokat hagyott maga után, hogy képtelenség kitörölni az amerikai szórakoztatóipar nagyjai közül. Tesszük hozzá: hál’ Istennek. Kicsoda valójában a „be kind lady”? Születésnapja apropóján ennek jártunk utána.
Nem mondhatnánk, hogy kifejezetten szorgalmas gyermek volt, viszont ha lelkesedett valamiért, azt végigvitte: nagyjából bármi áron. Ellen DeGeneres 1958-ban látta meg a napvilágot a louisianai Metairie nevezetű városban Elliot DeGeneres és Elizabeth (Beatty) Jane Pfeffer másodszülött gyermekeként. Ellen gyermek- és fiatalkorára a hektikus iskolaváltások jellemzők, amelyek nemcsak a költözések miatt, hanem a fiatal komika természete miatt következtek be: nehezen tartott ki az eredeti elhatározásai mellett – már ami a tanulmányokat és a szakmákat illeti.
Végzettség híján dolgozott irodai munkásként, de ruhabolti eladóként, pincérként, házfestőként és pultosként is igyekezett némi pénzt keresni. Persze, e munkák révén nehezen lett volna belőle Amerika egyik legbefolyásosabb embere (1997-ben már így emlegették a Time címlapján): DeGeneres figyelme korán a stand-up felé fordult, s a nyolcvanas években már egy New Orleans-i komikus klub házigazdájának mondhatta magát.
Út a legnagyobbak közé
A nyolcvanas évekre Ellen „megtalálta önmagát”: saját szitkomot kapott Ellen címmel, amelynek legnézettebb részében mind a sorozat karaktereként, mind magánemberként coming outolt az amerikai talk show-k másik nagyasszonyának, Oprah Winfrey-nek. Ugyan a sorozatot nem sokkal ezután megszűntették, később ugyanezzel a műfajjal próbálkozott, amikor elindult az Ellen Show nevezetű szitkom, erre viszont még kevésbé voltak vevők a nézők, mint az előző próbálkozásra.
2003-ban aztán Generes megtalálta azt a műfajt, amelynek révén Oprah-i magasságokba emelkedett: az Ellen DeGeneres Show-val több mint húsz éven keresztül szórakoztatta az amerikaiakat, s ez jelentette végérvényes lenyomtatát is a show bizniszben. (Beszédes, hogy a show már a kezdetek kezdetén 11 Emmy-jelölést kapott, amelyből négyet szobrocskára is váltottak.)
A coming outját követően Generes magánélete is a középpontba került, különösen a bejelentését követő három évben, amikor a nemrég elhunyt Anne Heche-el alkottak egy párt. A rossz nyelvek szerint a nyilvánosan is felvállalt kapcsolatuk vetett véget Heche bimbózó színészkarrierjének, ám a Heche-ről írt portrék egyértelműen a drogokat teszik felelőssé kettétört karrierjéért. Ellen ugyanakkor a középpontban maradt, s egyre jobban megkedvelte őt a közönség a közvetlen tónusáért és pozitív kisugárzásáért.
Műsorába ugyanis nemcsak Hollywood nagyjait invitálta (visszatérő vendég volt például Jennifer Aniston, Jennifer Lopez, Sofia Vergara, Justin Bieber és Ryan Gosling is), hanem olyan közéleti-politikai szereplőket is, mint például Michelle vagy Barack Obama. (A show talán legemlékezetesebb jelenete, hogy a két nő elkezdte egymást cukkolni, ki tud több fekvőtámaszt csinálni, majd végül Mrs.Obama jött ki az élő fekvőtámasztpárbalyból győztesen.)
Olyan hétköznapi hősök is leültek vele beszélgetni, akik tettei vagy egész életműve figyelemreméltó, s másképp nem kaptak volna nyilvánosságot, emellett számtalan emlékezetes jelenetet tudhatunk be a meginvitált „zseni” gyerekeknek is, akikkel Ellen olyan fesztelenül csevegett, mintha épp a boltban futott volna össze velük.
Érdekesség, hogy a Heche-t követő szerelmi életéről csak minimálisat tudunk: valószínűleg egy életre megtanulta, hogy a hollywoodi közegben sem a bánatot, sem az örömöt nem érdemes közszemlére tenni. A színésznő után következő négy évben Alexandra Hedison volt az élettársa, egészen 2004-ig, amikor egy forgatáson találkozott a szintén színésznő Portia de Rossival. Ellen és Portia végül 2008-ban mondták ki a boldogító igent, s házasságuk azóta is töretlenül állja a strapát.
Repedező üvegplafon
Az elmúlt húsz évben Ellen DeGeneres nemcsak az amerikai háztartások mindennapos vendégévé vált: neve egyet jelent az amerikai „maradj pozitív” stílusú öntudattal is. Jobban mondva jelentett, egészen addig, amíg ő maga is a cancel culture „viszonylagos” áldozatává nem vált. De kezdjük az elején!
Ellen 2019-ben nyerte el (az egy évvel korábban alapított) Golden Globe televíziós életműdíjat: könnyen kijelenthetjük, hogy ez az elismerés jelentette szakmai pályája csúcsát. Lehetséges, hogy ekkor fordult át benne valami, de az egészen bizonyos, hogy amikor 2018-ban megkapta a jelölés hírét, már tárgyalásban állt a show-nak otthont adó csatornával, miszerint szeretné letenni a lantot.
Generesnek ugyanis elege lett, s ezt egy későbbi, a New York Times-ban közzétett interjúban fejtette ki: híres-neves kedvessége ugyanis elkezdte megmérgezni a pszichéjét. (Ő maga „mérgező pozitivitásnak” titulálta a mindenki által imádott habitusát, s édesapjától eredeztette azt. Mint írta: apja egész életében struccpolitikát folytatott, már ami a rossz híreket illeti, s ő is beleesett ebbe a csapdába.)
2020-ban aztán bombaként robbant a hír, miszerint a korábbi dolgozók szerint az Ellen Show-ban toxikus légkör uralkodik. A Buzzfeed e témáról szóló cikkében korábbi dolgozók szólalnak meg a korántsem kellemes munkakörülményekről, ugyanakkor érdekes, hogy egyikük sem magát Ellent vádolta meg azzal, hogy nem megfelelően bánt volna velük a felvételek alatt, sokkal inkább a producereket érte kifogás ezügyben.
Ugyanakkor, mivel a show Ellen nevét viseli, a beszámolókat egy az egyben összemosták a komikus nevével, aki a 18. évad kezdő monológjában kért bocsánatot mindenkitől, aki érintett volt az ügyben, mint mondta:
Bocsánatot kérek mindenkitől, aki valamilyen formában érintett volt a témában. Tisztában vagyok azzal, milyen kiváltságos helyzetben vagyok, s hogy ez egyúttal felelősséggel is jár, s vállalom is a felelősséget azért, ami ebben a show-ban történik.
A bocsánatkérés mellett azonban hozzátette: a közösségi médiában amiatt is vádak érték őt, miszerint „nem mindig kedves” az emberekhez, s ebből kifolyólag az egész Ellen-brand egy hazugság. Beszédében emlékeztette a nézőket: ő is emberből van, s – noha valóban úgy véli, több kedvességre van szükség a világban –, senki ne gondolja azt, hogy nincsenek rossz napjai, emellett (valódi komikusként) kijelentette: ugyan színésznőként kezdte a pályafutását, de annyira azért nem tehetséges, hogy 17 éven át minden nap meg tudott volna téveszteni több millió embert.
A The Ellen Show végül 2022 májusában ért véget: a komikus ebben könnyes szemmel búcsúzott imádott kollégáitól és a közönségétől, egyúttal kifejtette: bízik benne, hogy rengeteg embert tudott inspirálni a műsorral arra, hogy legyenek jók egymáshoz és a környezetükhöz, mert pontosan erre lesz szükségünk az elkövetkezendő időszakban. Ilyen ember hát a mi Ellenünk, akiről ugyan kiderült, hogy valószínűleg nem ő a legkedvesebb nő Amerikában, de hogy a legőszintébb, az egyszer biztos. Isten éltesse sokáig!
Borítókép forrása: Shutterstock/PuzzlePix
Források: ITT, ITT, ITT, ITT