Egymásnak feszülő politikai ellentétek és egy lengyel földbirtokos család sorsának kiszámíthatatlan alakulása szögezik le az olvasó figyelmét Náray Tamás új kötetében: megjelent a Barbara – A végzet.
„Aki kihívja maga ellen a sorsot, számíthat rá, hogy a sors elfogadja a kihívást” – írja a divattervezőként megismert, később íróvá avanzsált Náray Tamás legújabb, Barbara – A végzet című kötetében, amelynél semmi nem bizonyítja jobban, hogy olykor valóban az élet produkálja a legvalószínűtlenebb (s egyben a legizgalmasabb) forgatókönyvet.
Barbara – A végzet: a történet dióhéjban
Barbara Sobol története a 20. század lüktető, szinte percről percre változó politikai közegében játszódik: az első világháború olyan fájdalmas veszteségeket és sérelmeket hagy maga után, hogy hiába az észérvek, a férfiak uralta világ újra a pusztulás és öldöklés felé fordul. A címszereplő lengyel földbirtokos családja is e puskaporos forgatag kellős közepén találja magát, s egy kegyetlen sorsfordulatnak „köszönhetően” a kis közösség életben maradt tagjai válaszút elé kerülnek: vagy összekapaszkodnak a bajban, vagy elhervadnak a történelem mocskában.
Amit Náray Tamásról és Barbaráról tudni lehet
Ezúttal az életből merítette könyvének forgatókönyvét Náray Tamás: a regényt Jerger Krisztina emlékének ajánlja, tekintettel arra, hogy a művészettörténész, s felmenői életének egy-egy vele megosztott története szolgált a regény cselekményének alapjául.
Ennek hatására Náray ezúttal is a nőket – legyen az gyermek, lány vagy tapasztalt asszony – állítja története középpontjába, hogy az ő szemüvegükön keresztül elemezze azt, ami a történelemkönyvekből általánosságban kimaradt. (A kötet címszereplője, Barbara Sobol Jerger Krisztina édesanyja.)
Ó, a háború a férfiak játéka! Mégpedig a legostobább játékaik közül a legkedveltebb… Ha mi, anyák lennénk a tábornokok vagy a hadurak, lenne valaha is háború? Biztosra veheted, hogy sohasem. Annál mind jobban szeretnénk a fiainkat, gyermekeinket.
Náray ehhez hasonló, ékes monológjai házi áldásként is megállnák a helyüket, arról nem is beszélve, hogy igazságtartalmuk olyan érzelmi érettségről és intelligenciáról árulkodik, amit kevesen tudhatnak magukénak. Megmosolyogtató, hogy az író pikírt humora és ellentmondást nem tűrő jelleme is megbújik a sorok között, ez leggyakrabban az éles vitahelyzetek életszerű leírásában mutatkozik meg.
Náray azonban nem kíméli az olvasót: érzékelhetően „kiszól” a mindenkori politikai vezetőknek, akiket erkölcsösségre és tisztességre int, vagy épp figyelmezteti őket azok hiányáról. Könyvében nem kertel és nem egyszerűsít: az emberi jellemmel kapcsolatban kérlelhetetlenül és felszabadítóan őszinte. Mindezt a rá jellemző (s tőle már valamelyest elvárt) intelligenciával.
A Barbara – A végzet című családregény igazi érzelmi hullámvasútra ülteti az olvasót, s nem ereszti, több mint ötszáz oldalon keresztül. Náray kérdései még napok után is fájdalmasan lüktetnek az ember lelkében, hiszen (végső soron) sem ő, sem mi nem tudjuk a választ a regényben feltett kérdésre: eleve elrendelt-e a sorsunk, vagy ha hallgatunk a megérzéseinkre, akkor lesz lehetőségünk választani?
Náray Tamás Barbara – A végzet című kötete 2023 márciusában jelent meg a Libri Kiadó gondozásában, a regény folytatása (Barbara – A találkozás) idén ősszel várható.
Borítókép forrása: A szerző saját fotója