Barion Pixel Hogyan éljünk 100 évig? A Netflix kék zónákkal foglalkozó minisorozata felfedi a boldog időskor nyitját – Coloré

Hogyan éljünk 100 évig? A Netflix kék zónákkal foglalkozó minisorozata felfedi a boldog időskor nyitját

2023. 09. 21.

A Netflix Éljünk 100 évig: A kék zónák titkai című minisorozatában Dan Buettner, az idősödés szakértője a világ azon területeire kalauzol el minket, ahol az emberek méltósággal, mégis vitálisan öregszenek. A New York Times bestseller írója ezúttal nemcsak felfedezéseit prezentálja, hanem ötleteket is ad ahhoz, hogy a közösség és az egyén szintjén hogyan tehetünk a hosszú és tartalmas életért. Már ha akarunk.

Növényi alapú étrend, gyakori testmozgás, a családi- és baráti kapcsolatok ápolása. Dióhéjban „mindössze” ennyire van szükségünk ahhoz, hogy legalább száz évig éljünk, legalábbis Dan Buettner, a kék zónák kutatója szerint e három összetevő a hosszú élet kulcsa. 

Buettner nagyjából 23 éve foglalkozik a világ azon területeivel, ahol látványosan hosszú, egyúttal magas minőségű életet élnek az emberek. A tőlük ellesett technikákat már számos könyvben, így például A hosszú élet tikai – Kék zónák, ahol az emberek a legtovább élnek című alkotásban is összefoglalta, augusztus végén viszont a Netflix is lecsapott a témára, s egy négyrészes minisorozatban tálalta az újságíró felfedezéseit: ez az Éljünk 100 évig: a kék zónák titkai című alkotás.

A kék zónák titkai

Dan Buettner újságíró 2004-ben szánta el magát arra, hogy a National Geographic tudósaival összeállva felfedje az idős emberek hosszú életének titkát. Csapata adatelemzésekkel, valamint az idősekkel készített számtalan interjúval megállapította, hogy összesen öt olyan régió létezik a világon, ahol különlegesen hosszú élettartamú és vitalitású emberek élnek. 

(Érdekesség, hogy önmagában a kék zóna elnevezés is Buettnertől és csapatától származik: míg elődjeik, Gianni Pes és Michel Poulain kék színű tűkkel jelölték a térképen azokat a városokat, ahol hosszú életű emberek élnek, addig Buettnerék már komplett zónákat alkottak belőlük. Így született meg a mostanra mindenki által ismert kifejezés.) 

Ahhoz, hogy hosszú életet éljünk, segít, ha gyakran nevetünk, ha sokat szeretünk, gyakori kapcsolatban állunk a közösségünk többi tagjával, s elkerüljük a stresszt. Érdemes sokat gyalogolnunk, lehetőleg „felfelé”, emellett jól jöhet, ha növényi alapú étrendet folytatunk, valamint az autózás helyett mozgunk, amikor csak tudunk. Más szóval vegyük rá magunkat egy olyasfajta életmódra, amelyre a 21. század korántsem ösztönöz bennünket. 

Már önmagában ez elegendő indok arra, hogy belenézzünk a Netflix új minisorozatába, amelyben Dan Buettner a hosszú élet titkát fejtegeti. Dan és csapata szerint Szardínia Barbagia hegyvidéki régiójában él a világon a legtöbb százéves férfi, a görög Ikaria szigete rendelkezik a legalacsonyabb középkorú halálozási aránnyal a világon, egyúttal itt a legalacsonyabb a demenciával élők száma. A kutatók továbbá úgy vélik, Costa Rica Nicoya-félszigetén a legalacsonyabb a középkorúak halálozási aránya, a kaliforniai Loma Lindában a legmagasabb azoknak a hetedik adventistáknak a száma, akik tíz évvel tovább élnek, mint észak-amerikai társaik, s a japán Okinawában él a legtöbb olyan hetven év feletti nő, akik a leghosszabb ideig élnek a világon. 

Ha a hosszú élet titkának fejtegetése önmagában nem lenne elég, az említett helyeken készített, autentikus vizuális háttér, s a meginterjúvolt idősek megnyugtató nyilatkozatai elegendő muníciót szolgáltatnak ahhoz, hogy este ezt a sorozatot válasszuk a streaming-szolgáltató kínálatából. 

Buettner dokusorozata ugyanis egy rendkívül kellemes „travelogue”, azaz útinapló formátum, amelyet „végiglapozva” rájövünk, lehet, hogy ezek az emberek nem ültek fel az individualizmus és kapitalizmus őrjítő hullámvasútjára, de kétségtelen, hogy hosszabb, ezzel együtt teljesebb életet éltek le, s élnek a mai napig.  

Élettörténetük és tapasztalataik minden olyan ember számára megszívlelendők lehetnek, akik minőségi életre rendezkednek be, s a dicsőség, hírnév vagy pénz hajkurászása helyett nyugodt, hosszú és teljes életre vágynak. Mert hisszük vagy sem, ez a 21. században is lehetséges. Feltéve, ha hajlandók vagyunk időt és energiát invesztálni magunkba. 

Az imdb-n 8-asra értékelt Éljünk 100 évig: a kék zónák titkai című négyrészes minisorozat augusztus 30-án került a streaming-szolgáltató felületére, s ingyenesen hozzáférhető a feliratkozók számára. 

Források: bluezones.comimdb.com,  RollingStone.com
Borítókép forrása: anderswd/Getty Images