Sokan nem is gondolnánk, hogy mekkora küzdelemmel jár a drogfüggőség. Ezt a betegséget komoly társadalmi megbélyegzés veszi körül, nemcsak a függőre, hanem a családjára is komoly hatással van. A Csodálatos fiú című könyv ezeket a nehézségeket mutatja be.
A drogfogyasztás állandó szereplője a filmeknek és a könyveknek, sokakat érdekel a téma, de általában csak fikciósak ezek a történetek. Máshogy van ez a Csodálatos fiúban, amit filmként 2018 őszén mutatottak be a mozik, de talán azt kevesen tudjátok, hogy ez az igaz történet, könyvek alapján készült. Többes szám, ugyanis két kötetet ölel fel a sztori. Az egyik könyv itthon is megjelent, szintén Csodálatos fiú címen. Leginkább erre alapul a film, ezt pedig David Sheff, még a másikat, Tweak címen, a fia, Nic Sheff írta (ez még csak angolul olvasható). Kettejük történetét mutatják be, én az előbbiről fogok most részletesebben mesélni, bár az utóbbit is érdemes elolvasni.
A Csodálatos fiú sztorija
Aki látta a filmet, az nem fog meglepődni azon, hogy Nic metamfetamin függő, és nem sikerül neki letenni a drogot. Az apja gondolatait ismerhetjük meg a könyvben, hogy hogyan éli meg a fia függőségét, hogyan próbál neki segíteni. Nic több rehabot is megjár, rengeteg pszichológussal beszél, sokféle kezelést kipróbál, de csak rövidebb ideig sikerül neki tisztának maradni.
David Sheff újságíró, ezért komoly kutatómunkába kezd a témában, egészen sokat megtudhatunk a methről, kiderül az is, hogy mennyivel keményebb ez a kábítószer, mint például a heroin, micsoda károkat tud okozni az agyban. Rájön, hogy a megszokott rehabok nem igazán használnak a kristály függőknek, ugyanis az ő betegségük hatása egészen más, mint a korábban ismert kábítószereké.
A könyv egészen messziről indít, megismerhetjük Nic gyerekkorát, hogy nemcsak vele vannak komoly problémák, hanem a családjával is, amit ő szenved meg legjobban. A szülei elváltak, ő pedig Amerika egyik sarkából a másikba utazgat, hogy az anyjával és az apjával is tudjon egy kis időt tölteni. Megtudhatjuk, hogy mennyire egyszerű droghoz jutni már a középiskolákban. De azt is lekövethetjük, hogy hiába egy jó család, egy figyelmes, szerető apa, a függőséget mégis mennyire rettentően nehéz észrevenni, pláne legyőzni. David stroke-ot kap az állandó idegeskedéstől, de még így is nehezen hozza meg a döntést, hogy elengedje a fia kezét, és hagyja, hogy maga harcoljon meg a betegségével.
Nem egy könnyű olvasmány
A könyv azért is nagyon érdekes, mert egymás mellett láthatjuk egy család történetét, és egy újságíró kutatómunkáját, amiből az a könyv készül el, amit éppen olvasunk. A történet egyébként egészen a közepén szakad véget, nincs boldog befejezés, csak folytatódik a család élete, amit már nem követhetünk nyomon. Nic megpróbál tiszta maradni, de nem gyógyul meg, hiszen egy drogfüggő egész életében az marad.
Ez a sztori nem egy könnyű olvasmány, néha egészen nehéz tovább haladni vele, sokszor érzi úgy az olvasó, hogy képtelen elkezdeni a következő fejezetet. Sokat tanít azonban a függőségről, segít megismerni ezt a betegséget, ami ellen küzdeni sokszor úgy tűnhet, hogy lehetetlen. Olyan stigmákat bonthat le, amik mélyen beleivódtak a társadalomba.
Borítókép forrása: Northfoto