A legtöbben Vízkeresztkor gondolják megválni a karácsonyfától, de vajon tényleg ez a tradicionális dátum?
Minden évben szokásunkhoz híven feldíszítjük a karácsonyfát, amelyet a gyerekeknek a Jézuska hoz és általában 24.-én kerül felállításra, de sok család ettől már eltért és akár jóval korábban is díszítenek. Sőt, vannak, akik már ajándékokat is tesznek alá korábban. A díszített fenyők aztán kitartanak egészen januárig, amikor egyszer csak sajnos tele lesz az elárvult örökzöldekkel az utca. Sokan sajnálják őket, ezért vagy műfenyőre váltanak vagy földlabdás változatot vesznek és elültetik.
A karácsonyfa a szeretet és az ünnepi hangulat központi eleme, de minden évben felmerül a kérdés: mikor is kellene lebontani? Egyesek már január első hetében megszabadulnak tőle, míg mások akár februárig is élvezik a fa látványát. De mi az „ideális” időpont a karácsonyfa lebontására? Nézzük meg a különböző hagyományokat, praktikus szempontokat és szakértői ajánlásokat!
1. A hagyományos dátum: Vízkereszt (január 6.)
A keresztény hagyományok szerint a karácsonyi időszak hivatalosan Vízkeresztkor ér véget, vagyis január 6-án. Ezen a napon ünneplik a napkeleti bölcsek látogatását a kis Jézusnál. Sok család tartja magát ehhez a dátumhoz, hiszen így követik az ünnepi időszak szimbolikus lezárását.
2. Praktikus szempont: amikor a fa már nem mutat jól
Ha élő fenyőt használunk, az ideális lebontási időpont függ attól is, hogy mennyire kezdett el potyogni. Ha a fa már száraz, a tűlevelek minden érintésre lehullanak, akkor itt az idő, hogy elköszönjünk tőle.
3. A Feng Shui szerint
A Feng Shui gyakorlói úgy tartják, hogy a karácsonyfát nem szabad túl sokáig megtartani, mivel akadályozhatja az energia szabad áramlását a lakásban. A legtöbben január közepére ajánlják a lebontását, hogy az újév friss energiával indulhasson.
4. Év eleji rendrakás szempontjából
Sokan azért döntenek a korai lebontás mellett, mert szeretik tisztán és rendezetten kezdeni az új évet. A karácsonyfa eltávolítása és a dekorációk elpakolása segít a lelki és fizikai rendrakásban is.
5. A környezettudatosság is számít
Ha élő fenyőt választottunk, gondoskodjunk róla, hogy a fa megfelelően legyen újrahasznosítva vagy komposztálva. Sok város kínál gyűjtési lehetőségeket, hogy a fákat környezetbarát módon dolgozhassák fel.
6. Családi hagyományok
Végül, de nem utolsósorban, a családi hagyományok is meghatározzák, hogy mikor bontjuk le a fát. Vannak, akik szeretik minél tovább megőrizni az ünnepi hangulatot, míg mások már alig várják, hogy visszatérjenek a mindennapok üteméhez.
Forrás: People
Borítókép forrása: Vasy I Cheipesh / Getty Images