Sir Richard Branson neve leginkább a Virgin Atlantic légitársaság kapcsán lehet ismerős, júliusban pedig attól volt hangos a sajtó, hogy az üzletember az űrturizmusban is megvetné a lábát. Aki eddig azt hitte, ennél nincs feljebb, az tévedett: Branson most luxushajóival az óceán meghódítására készül.
„Húszéves korom óta álmodozom arról, hogy saját hajózási társaságot hozzak létre. Rendkívül izgatott vagyok, hogy eljött ez a pillanat” – nyilatkozta a Virgin Voyages nevű cégéről az üzletember nemrég. Elmondása szerint azt szem előtt tartva dolgozta ki az ötletet, hogy elképzelte, milyen körülmények között utazna legszívesebben egy luxushajón családjával és barátaival. A tervezés alatt számos szakértővel egyeztetett, akikkel megvitatták, milyen hibás beidegződésekkel működnek manapság a hajózási társaságok, s hogyan lehetne valóban felejthetetlen élményt nyújtani az utazni vágyóknak.
„A Scarlet Lady egy különleges remekmű, amit a világ legjobb dizájnerei, művészei, építészmérnökei hoztak létre annak érdekében, hogy különleges élményt adhassanak a hajózás szerelmeseinek” – tette hozzá Branson.
Branson méltán lehet büszke hajóira, hiszen azok nem mindennapi élményt nyújtanak a tenger szerelmeseinek. A Scarlet Lady több mint 2770 utas szállítására alkalmas, személyzete 1160 főt tesz ki. A hajó hat bárral és ugyanennyi közösségi helyiséggel áll a vendégek rendelkezésére, emellett színházzal, személyes zenehallgató állomásokkal, karaoke- és moziteremmel várják a kikapcsolódni vágyókat.
Branson nagyvonalúságát jelzi, hogy a fedélzeten nem kötelező borravalót adni a személyzetnek (ezzel ellentétben a legtöbb óceánjáró árába ezek az „apró tételek” nincsenek belekalkulálva), emellett ingyenes a wifi hálózat, valamint nem számol fel plusz költséget az alap italokért sem. A Scarlet Lady összesen 78 szobával rendelkezik, ebből két „Massive Suite”-tel, melyek egyenként 200 négyzetméter nagyságúak. A hatalmas méretek ellenére Branson igyekezett odafigyelni a fennhtarthatóságra is, hajóin tiltott például bármiféle, egyszer használatos műanyag alkalmazása, a vállalat ehelyett kizárólag újrahasznosítható anyagokkal dolgozik. A Virgin cég egyébként az első karbonsemleges brand a versenytársai között, ezzel csökkentve a hajók ökológiai lábnyomát.
A hajózással és légitársaságával kapcsolatos hírek mellett Branson mindössze néhány hónapja, idén júliusban is felkerült az újságok címlapjára, amikor Unity nevű rakétahajtású repülőgépével mintegy 89 km magasságba emelkedett az űrbe.
A 2004-ben alapított Virgin Galactic nevű cég célkitűzése ugyanis nem kevesebb, minthogy előkelő helyet foglaljon el a – Branson víziója szerint egre nagyobb teret nyerő – űrturizmusban. Érdekesség, hogy útját követően két versenytársa, Elon Musk a SpaceX- és Jeff Bezos, az Amazon tulajdonosa is gratulált neki, sőt, Musk kifejezte abbéli szándékát, hogy mielőbb utazni szeretne a Unityvel.
„Gyermekkorom óta álmodtam erről a pillanatról, de őszintén szólva semmi nem készíthet fel a Föld látványára az űrből. Egyszerűen varázslatos volt” – mondta a próbautat követően Branson. Ezzel kapcsolatban egy későbbi interjúban úgy fogalmazott: ahogy mindig, az űrbe is magával vitte jegyzetfüzetét, és több mint negyven észrevételt írt fel azzal kapcsolatban, mivel tudnák még felejthetetlenebbé tenni az élményt. Az üzletember 2022-től szeretné megnyitni az űrturisták számára is a jegyfoglalást.
Noha a brit királyi család alapvetően támogatja Branson célkitűzéseit (mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy 2000-ben lovaggá ütötték), Vilmos herceg épp a minap nyilatkozott arról, hogy a milliárdosoknak inkább a Föld megmentésére kellene koncentrálniuk, semmint az űrturizmusra. „Szükségünk van a világ legnagyobb elméire, hogy megmentsék ezt a bolygót. Nem azzal kellene foglalkozni, hogy új Földet kerítsenek az emberiségnek, hanem meggyógyítsák azt, ahol most élünk” – nyilatkozta a majdani trónörökös.