A menstruáció előtt egy-két héttel megjelenő tüneteket nevezzük összefoglaló néven premenstruációs szindrómának, azaz PMS-nek. A hölgyek 30-40 százalékát érintik kisebb-nagyobb mértékben az ilyenkor jelentkező hangulatingadozások, felfúvódás, fejfájás, mellfeszülés, kisebb emésztőrendszeri panaszok, bőrproblémák és egyéb érzelmi, illetve fizikális változások.
A tünetek között szerepelhetnek továbbá koncentrációs zavarok, fáradtság, levertség, idegesség, ingerlékenység, álmatlanság, csökkenő szexuális vágy, hányinger, hányás, szédülés, pattanások, akne, bőrszárazság, viszketés, vízvisszatartás (enyhe ödéma), növekvő étvágy, székrekedés vagy éppen hasmenés, illetve átmeneti súlygyarapodás.
Kit érinthet a PMS?
Minden nőt érinthet a menstruációt megelőző napokban, ugyanakkor nem egyformán. Gyakrabban fordul elő a húszas évek végétől a negyvenes évek közepéig, a negyvenes éveikben járó hölgyek panaszai pedig általában súlyosabbak, illetve az idősebb tinilányok is súlyosabb tüneteket tapasztalhatnak, mint a fiatalabbak. Legalább egy várandósság után, illetve a depresszióval küzdő (vagy akár abból gyógyult) hölgyeknél nagyobb eséllyel alakulnak ki a PMS tünetei.
Egyes betegségek, panaszok is súlyosabbá válhatnak a PMS idején. Ilyen a depresszió, szorongás, allergia, asztma, a fokozott görcskészség és a migrén.
Premenstruációs diszfóriás zavar (PMDD)
A PMS súlyosabb formája a premenstruációs diszfóriás zavar (PMDD), amely a fenti tünetek sokkal súlyosabb megjelenési formáját jelenti, sok esetben ellehetetlenítve akár a munkába járást vagy a társasági kapcsolatokat is.
A hölgyek mintegy 3-8 százalékát (egyes források szerint 10 százalékát) érintő PMDD esetén hangulatingadozások szélsőségesek, az emésztőrendszeri, bőrt érintő és egyéb tüntetek sokkal súlyosabbak, alvászavar, depresszió, hőhullámok, ájulás, látászavarok és más neurológiai tünetek is előfordulhatnak.
PMS leggyakoribb tünetei és azok megoldása
Akne és pattanások
Bár az aknés bőr nem feltétlenül tűnik el a serdülőkor befejeztével, PMS idején a tünetek súlyosbodhatnak. Akiknek pedig egyébként már megszűntek a tinédzserkori bőrproblémáik, a menstruációt megelőző napokban pattanásokat vagy éppen aknés elváltozásokat fedezhetnek fel a bőrükön.
A pattanásos, acnés bőrre jótékony hatású belsőleg a körömvirág, kamilla, gyermekláncfű, gyömbér, közönséges galaj, külsőleg pedig a körömvirágból, kamillából, útifűből, közönséges galajból, cickafarkfűből, diólevélből vagy ezek keverékéből készített lemosó vagy pakolás. Pattanások pontszerű kezelésére a teafa illóolaja is nagyon hatásos.
Hangulatingadozások
Az ingerlékenység, szorongás, sírógörcsök vagy a düh szinte egymást váltogathatják a menstruációt megelőző napokban, ami önmagában is nagyon kimerítő és zavaró, így a legtöbbeknek az összes egyéb tünet közül ez okozza a legnagyobb problémát. A hangulatingadozásokhoz gyakran társul koncentrációs és memóriazavar, valamint álmatlanság is.
A hangulatingadozások és álmatlanság ellen olyan nyugtató hatású gyógynövényeket alkalmazhatunk, mint a citromfű, orbáncfű, levendula, macskagyökér vagy komló. Ezek közül a citromfű napközben is fogyasztható, mert nem álmosít, a többit este, illetve lefekvés előtt alkalmazzuk. Fontos, hogy pontosan tartsuk be az adagolást, mert már enyhe túladagolás esetén is ellenkező hatást érhetünk el: fokozódhatnak a kellemetlen idegrendszeri tünetek.
Memória- és koncentrációs zavarok esetén a rozmaring és a páfrányfenyő jelenthet segítséget, de a borsmenta illóolajának párologtatása is hatásos. A gyömbér pedig kifejezetten mind a hangulati, mind a fizikai változások esetén hatásos.
Emésztési panaszok és az étvágy változása
Sokan kívánják ilyenkor az édes vagy éppen sós ízeket, aminek az okai jelenleg még tisztázatlanok. Mások viszont éppen étvágytalanságról, esetleg hányingerről számolnak be. A felfúvódás, székrekedés vagy hasmenés is gyakori panasz.
A gyermekláncfű segít enyhíteni a szénhidrátéhséget (édes és sós nassolnivalók iránti vágyat) is. A zöldfűszerek közös tulajdonsága pedig az, hogy jótékonyan hatnak az emésztőrendszerre, így segítenek a puffadás, a hasmenés és egyéb emésztőrendszeri panaszok megelőzésében.
Fájdalmak
Bár a legtöbben fejfájással és mellfeszüléssel küzdenek, a PMS-sel összefüggésben ízületi fájdalmak és hátfájás, derékfájás is gyakran előfordul. A legkülönfélébb fájdalmakra belsőleg a szalicilszerű hatóanyagot tartalmazó gyógynövényekként a fűzfakéreg vagy a réti legyezőfű is hatékony, külsőleg pedig a fekete nadálytő, illetve az illóolajtartalmú növényekből készülő és illóolajokat is tartalmazó kenőcsök. A borsmenta illóolaját tartalmazó kenőcs vagy bedörzsölő segít enyhíteni a fejfájást.
A PMS egyéb gyógynövényei
Ligetszépe (Oenothera biennis) magolaj
Az indián nők évszázadok óta használják ezt a gyógynövényt a menstruációval összefüggésben jelentkező panaszokra: egyszerűen a magjait rágcsálják. A növény nálunk is vadon nő, egyszerűen és könnyen begyűjthető. A ligetszépe magjából sajtolt olaj, illetve az olajat tartalmazó kapszula szintén könnyen beszerezhető.
Barátcserje (Vitex agnus-castus)
Serkenti a progeszteronhormon hormon termelését, amivel a PMS-t kiváltó ösztrogén relatív mennyisége csökken, vagyis segít kiegyenlíteni a havi ciklus során termelődő hormonok egyensúlyát. Egyes kutatások szerint a PMS-t kísérő depressziót a túl magas progreszteronszint okozza, ilyen esetben a barátcserje ellenjavallt lehet.
Kínai angyalgyökér (Angelica sinensis)
A hagyományos kínai gyógyászatban a nők gyógynövényeként PMS és menstruációs görcsök ellen használják. Várandósság idején tilos az alkalmazása.
Szója (Glycine max) és más hüvelyesek
A szójáról közismert, hogy ösztrogénszerű anyagot (genistein nevű fitoösztrogén) tartalmaz. Kisebb-nagyobb mennyiségben ez minden hüvelyesre igaz, így a borsóra, a különféle babokra és a földimogyoróra is.
Egyes kutatások szerint a növényi ösztrogének (fitoösztrogének) a szervezetben hasonló hatást fejtenek ki, mint az ösztrogén, mások szerint viszont gátolják a szervezet által termelt ösztrogén hatását, így mintegy antiösztrogén hatást fejtenek ki.
Feltételezések szerint az antiösztrogén hatás teszi alkalmassá több női betegség és panasz, így a PMS és a menopauza kellemetlen tüneteinek megelőzésére, ugyanakkor a kutatások nem igazolták egyértelműen, hogy a távol-keleti nők esetén a rendszeres szójafogyasztás, illetve a szójában található fitoösztrogének miatt alacsonyabb az ilyen megbetegedések, valamint a menopauzás problémák előfordulása.
Citromfű (Melissa officinalis)
A legtöbb menstruációval összefüggő panasz enyhítésében hatalmas segítséget jelent. Idegerősítő, nyugtatja az idegeket, javítja a koncentrációt, mégis frissítő hatású. Idegrendszeri eredetű alvásproblémákra, emésztési és szívpanaszokra is hatásos. Enyhíti a hányingert és a felfúvódást.
Gyermekláncfű (Taraxacum officinale)
A havivérzés előtt jelentkező mellfeszülés és -fájdalom esetén is hatékony lehet, mindamellett, hogy támogatja a máj munkáját, jótékonyan hat az epeműködésre, ezáltal segít enyhíteni a PMS-sel jelentkező bőrpanaszokat is.
Nagy csalán (Urtica dioica) és bojtorján (Arctium lappa)
A máj munkáját segítő gyógynövények hozzájárulnak, hogy a máj gyorsabban bontsa le az ösztrogént, ezzel is csökkentve az ösztrogénszintet és enyhítve a PMS tüneteit, továbbá a bőrproblémákat.
Petrezselyemlevél (Petroselinum spp.), nyírfalevél (Betula pendula), aranyvesszőfű (Solidago spp.)
A vízhajtó hatású gyógynövények a víz visszatartási problémák (ödéma) esetén jelenthetnek segítséget. Az aranyvesszőfű a máj munkáját is támogatja, a petrezselyemlevél szintén jó hatással van az emésztőrendszerre.
Borsmenta (Mentha x piperita)
Frissítő hatású, ugyanakkor hideg teája segít enyhíteni a hányingert és a fejfájást. Hűsítő illóolaját tartalmazó kenőccsel a tarkót és/vagy a halántékot masszírozva a fejfájás is enyhíthető.
A PMS-ről bővebben, annak megelőzéséről, tüneteinek enyhítéséréről a GyógyfüvesKertem tematikus cikkében olvashatsz.
A cikk szerzője Mózesné Szikora Hilda fitoterapeuta, gyógynövény technológus.
Forrás: PubMed.com