A PCOS rengeteg nőt érint a világon, sokakat közülük csak sokára diagnosztizálnak, és az önbecsülésre ható tüneteket muszáj elviselniük.
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) a nők gyakori hormonális rendellenessége, amely számos tünethez vezethet, például rendszertelen menstruációhoz, túlzott test- és arcszőrzethez, súlygyarapodáshoz és aknékhoz. Ezt a betegséget a hormonok egyensúlyhiánya okozza, és növelheti más egészségügyi állapotok, például meddőség, cukorbetegség és szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Nagyon sok nőnek muszáj együtt élnie a PCOS-sel, azonban a megfelelő tájékoztatás és kezelés nélkül az ember mítoszok és téves feltételezések áldozatává válhat.
A PCOS tüneteinek megtapasztalása túlzott szőrnövekedéssel az arcon és a testen, a hajhullás, a pattanások, a súlyváltozások és a termékenységi problémák negatívan befolyásolhatják a hangulatot, az önbizalmat és a testképet. A hangulatingadozások meglehetősen rendszeresek lehetnek, ha PCOS-ben szenvedsz.
Hormonális ingadozások a PCOS miatt
A szervezet hormonális összetételének egyensúlyhiánya hirtelen hangulati ingadozásokhoz vezethet. Az egyensúlyhiány olyan tüneteket okozhat, mint a depresszió és az ingerlékenység. Ennek oka lehet, hogy a szervezet nem képes elegendő mennyiségű ösztrogén női hormon előállítására.
Emelkedett androgénszint
A férfi hormon, az androgén szintje és pszichológiai hatásai létfontosságú szerepet töltenek be a PCOS-es betegeknél. A megnövekedett androgén-szint fizikai tüneteket, például szájszárazságot, szívdobogásérzést, fejfájást, hiperventillációt, izzadást és gyomor-bélrendszeri tüneteket, valamint szorongást, túlzottan aggódó gondolatokat és rémületet eredményezhet. Emellett az értéktelenség érzése, az elutasítás érzése, a kritikával szembeni túlérzékenység, a túlzott önvizsgálat, a szociális nyugtalanság, valamint az alvás- vagy étvágyzavar is előfordulhat magas szint esetén.
Stressz
A policisztás ovárium szindróma stresszes dolog lehet. A mindennapi stressz is fokozza ezt, és súlyosbíthatja a hangulatingadozásokat.
Alvásproblémák
A rendszertelen alvás további ingerlékenységhez és hangulatingadozásokhoz vezethet.
A gyógyszeres kezelés és mellékhatásai
Mint minden betegségnél, ennek a kezelésénél is léphetnek fel gyógyszer mellékhatások, amelyek szintén hormonális egyensúlyhiányhoz és egyéb hangulati problémákhoz vezethetnek.
Depresszió és szorongás
A PCOS-hez kapcsolódó problémák többszörösére növekedhetnek, ha nem diagnosztizálják és kezelik időben. Azt is megállapították, hogy a szorongás fokozódik, minél később ismerik fel az orvosok ezt a betegséget. A depresszió és a szorongás köztudottan súlyosan befolyásolja a hangulatot, de több módon is befolyásolhatja az életminőséget:
- fizikailag – az étkezési és alvási szokások megzavarásával
- pszichológiailag – csökkenti a motivációt és növeli az értéktelenség érzését
- társadalmilag – befolyásolja a kapcsolatokat
Ez a betegség számos érzéshez és érzelemhez vezethet, mint például hitetlenség, harag, frusztráció, szomorúság, zsibbadás, félelem, szorongás. A policisztás ovárium szindróma okozta fizikai változások befolyásolhatják a testképet. Sok PCOS-beteg úgy gondolja, hogy fizikailag kevésbé vonzó, fitt és egészséges. Érzelmileg ennek kezelése meglehetősen nehéz lehet. Egyes nőknél önbizalom és önbecsülés csökkenését hozhatja magával, valamint viselkedésbeli változásokat is tapasztalhatnak.
Ha…
- levertnek, depressziósnak vagy reménytelennek érzed magad,
- felhagytál azzal, hogy élvezd vagy érdekeljenek azok, amik régebben,
- sokat foglalkozol a külsőddel,
- rosszul érzed magad tőle vagy undorodsz attól, amit eszel.
Ha bármelyik igaz rá, akkor érdemes szakorvos segítségét kérned.
Mit tehetsz magadtól ellene?
A táplálkozás számít
Amit eszel, az nemcsak a fizikai egészségedre van hatással, hanem a hangulatodra is. A kutatások azt mutatják, hogy az összetett szénhidrátok, fehérjék, gyümölcsök, zöldségek, diófélék és magvak fogyasztása segíthet stabilan tartani a vércukorszintet, ami a hangulatjavuláshoz vezet.
Mozogj
A rendszeres testmozgás nemcsak csökkentheti az inzulinszintet és stabilan tartja a vércukorszintet, ami kritikus fontosságú a hangulatjavítás szempontjából, de a fogyásban is segíthet. Az edzés segít csökkenteni a stresszt, és endorfinokat (boldogsághormon) szabadít fel, amelyek segíthetnek javítani a hangulatot. A testmozgás eltereli a figyelmet a negatív gondolatokról és javítja a szociális interakciót, amely javítja a hangulatot és a depressziós tüneteket. Nagyon fontos megtalálni azt a mozgásformát, amely boldoggá tesz – legyen az séta, futás, jóga, tánc vagy csapatsport.
Gyakorolj stresszkezelési technikákat
A stressz néha elkerülhetetlen, de a szintjét kezelheted. A meditáció, az éber figyelem, a naplóírás, valamint a hobbi vagy szabadidős tevékenység gyakorlása javíthatja általános hangulatot és közérzetet. A triggerek ismerete és előzetes kezelése segít. Tanulj meg mindent, ami a PCOS-sel kapcsolatos, hogy tudd, hogyan kezelheted az állapotot és javíthatod az érzelmi jólétedet. Már csak a tudat, hogy vannak módok, amelyekkel segíthetsz magadon, motiválhat, és erősebbnek érezheted magad tőle.
Forrás: Femina.in, Hindustan Times
Borítókép forrása: Pexels / Sora Shimazaki