Nemcsak maga a menstruáció, hanem a ciklus során bekövetkező hormonváltozások is befolyásolják mindennapjainkat, ezért összeszedtük röviden, hogy a hónap mely szakaszaiban mire érdemes számítani kedv, motiváció és aktivitás szempontjából.
Bizonyára észrevetted már, hogy a hónap különböző szakaszaiban más az energiaszinted, a hangulatod, a bőröd állapota. Míg egyik héten tele vagy motivációval, a következő héten ugyanazok a feladatok csak nyűgnek tűnnek. Néha szívesen mész emberek közé, máskor még a saját családod is halálra idegesít. Ezt a hullámvasutat a menstruációs ciklus hormonváltozásainak köszönhetjük, amire ha odafigyelünk és ezek alapján tervezzük a heteinket, programjainkat, kicsit könnyebb lehet az életünk. Elöljáróban azért hozzá kell tenni, hogy a napok hozzávetőlegesek, hiszen ahány nő, annyi ciklus létezik.
A ciklust több hormon irányítja és befolyásolja, de a két „főnök” az ösztrogén és a progeszteron, ezekről mindannyian tanultunk általános és/vagy középiskolában, de nem árt az ismétlés. Előbbiből a follikuláris fázisban, utóbbiból pedig a második, luteális fázisban termelődik több a szervezetünkben.
A follikuláris fázis
A menstruációs ciklus magával a vérzéssel kezdődik, mely senkinél sem egyforma, van, akinek hosszabb, van, akinek rövidebb ideig tart. Az első két napon az alacsony ösztrogénszint miatt az ember fáradtnak érzi magát, a méhösszehúzódások miatt hasi görcsökkel küzd. Ekkortájt ha testmozgásról van szó, csak óvatos edzés javasolt. Ahogy a 3-5. nap között véget ér a menstruáció, az ösztrogénszint elkezd lassan növekedni, és ezzel együtt energiaszintünk is felfelé ível. Ekkor már elkezdhetünk aktívabban is edzeni.
A 6-9. nap környékén a megemelkedett ösztrogénszint miatt az arcunk szimmetrikusabbnak tűnik, bőrünk kitisztul és a tesztoszteronszint miatt aktívabbak vagyunk, jobban vesszük az akadályokat. A 10-13. nap környékén van a legmagasabb szinten az ösztrogén, ebben az időszakban érezzük magunkat a legszexibbnek, gyakrabban vásárolunk és több kedvünk van csinosan felöltözni. Az orgazmusok intenzívebbek és könnyebben elérhetőek, az ember optimistább, jobban vágyik mások társaságára. Ha lehet, ekkora tervezzünk szociális programokat. A follikuláris fázis a hónap boldog időszaka, de az is lehet, hogy ezt csak a ciklus második feléhez képest érezzük így.
A menstruációs ciklus felénél történik az ovuláció, amikor a petefészekből kilökődik egy petesejt, mely vagy megtermékenyül, vagy nem. Ezért nem meglepő biológiailag, hogy az ovulációt megelőző és követő egy-két napban kívánjuk leginkább az intim együttléteket.
A luteális fázis
Az ovuláció után a méhfal elkezd megvastagodni a progeszteron hatására, és felkészül, hogy egy esetleges embrió meg tudjon rajta tapadni. A progeszteron hormon emelkedése miatt hangulatváltozásokat tapasztalhatunk, nagyobb magasságokat és mélységeket élünk meg érzelmeinkben, mint előtte. Ez azért történik, mert e hormon segít a szervezetnek kortizolt, stresszhormont termelni, és ha ebből egy kimerítő munkanap miatt alapból is több volt bennünk, egy csapásra irritáltak, feszültek leszünk.
A 15-18. nap környékén elkezdjük fáradtabbnak érezni magunkat, a 19-22. nap táján pedig leesik az ösztrogénszint, a progeszteron és tesztoszteron tovább emelkedik – a bőrünk zsírosabbá, érzékenyebbé kezd válni, pattanások jelennek meg. Az orvosok szerint ekkor kifejezetten érdemes odafigyelni az egészséges táplálkozásra, csökkenteni az alkoholfogyasztást és a cukorbevitelt és többet aludni, hogy a hormonjaival birkózó testünket így támogassuk a “harcban”.
A 23-25. nap a puffadás, alacsony libidó ideje. Nincs kedvünk semmihez, és bár valószínűleg inkább egész nap lustálkodnánk, jó ötlet ilyenkor edzeni, hogy növeljük a szerotonint (a boldogsághormonok egyike), és megküzdjünk a PMS, vagyis premenstruációs szindróma tüneteivel. Ez a nők 30-40 százalékát érinti, jellemző ilyenkor a hangulatingadozás, felfúvódás, fejfájás, mellfeszülés, kisebb emésztőrendszeri panaszok, bőrproblémák, stb. A kellemetlen mellfeszülést például a koffein elhagyásával tudjuk csökkenteni, figyeljünk oda a hidratáltságra, hogy aztán kezdhessük az egészet elölről…