A csakrák olyan energetikai központok a testben, amelyek a hagyományos indiai és keleti filozófiákban találhatók meg. Az ázsiai kultúrákban és az indiai jóga hagyományában hét fő csakrát különböztetnek meg, amelyek az emberi testen és energetikai rendszerén keresztül végzik tevékenységüket. A csakrák jellemzője, hogy reagálnak az érzelmeinkre, gondolatainkra, tetteinkre, de még a testtartásunkra és a szándékainkra is. Ezért ezeknek az energiaközpontoknak nagyon fontos szerepük van az életünkben és érdemes tisztában lennünk a jellemzőikkel és a működésükkel. A csakra szó a szanszkrit „kerék” szóból származik, de a buddhista jóga „forgatagnak”, vagy „örvénylésnek” is fordítja.
Hol vannak a testben a csakrák?
Ezek a láthatatlan energiaközpontok, az ún. csakrák a gerincoszlop mentén helyezkednek el, a gerinc tövétől a fejtetőig. Az ősi hindu iratok szerint hét fő csakra létezik, amik az életerőt (prána) szállító vezeték, csatorna, a szusumna, vagy másképp nádi kapcsol össze. A filozófia szerint a csakrákon átáramló életerő szabályozza a test összes életfunkcióját.
Csakra harmonizálás
Vannak olyan élethelyzetek, amikor egy-egy csakra nem működik megfelelően, ilyenkor elakadások, nehézségek, konfliktusok keletkeznek az élet bizonyos területein. A csakrák kiegyensúlyozott működése nagyon fontos az egészséges test és elme működéséhez. Ezért lényeges ezek tisztítása, energetizálása. Amely többek között testmozgással, pozitív gondolati megerősítésekkel, de bizonyos ételek fogyasztásával is lehetséges!
1. Gyökércsakra
A gerinc alján, a keresztcsont területén helyezkedik el. Feladata a biztonság, stabilitás, földhöz (anyagi világhoz) való kapcsolódás. Funkciója a létfenntartás. A kiegyensúlyozott gyökércsakra biztosítja az aktivitás és a passzivitás, a cselekvés és a pihenés egyensúlyát. Felelős a vitalitás, az életerő, az élni akarás egyensúlyáért, a testi szükségletek kielégítéséért és a mindennapi tevékenységekkel, a mindennapok feladataival való megbirkózásért is. Az egzisztencia felépítése, az anyagi biztonság, a családalapítás is ennek a csakrának a hatáskörébe tartozik. Önbecsülésünk és biztonságérzetünk is innen ered. A gyökércsakrával összefüggésbe hozható szervek a talpak, lábak, gerincoszlop, fogak, köröm és csontok, vastagbél. Ha ezekkel a testrészekkel szoktak problémáid akadni az a gyökércsakra alulműködését jelenti. Nem megfelelő működésnél további testi tüneteket észlelhetsz, mint például: székrekedés, aranyér, hasmenés, bélgyulladás, veseproblémák, ízületi gyulladások, tartásproblémák, gerincmegbetegedések, lúdtalp, hideg végtagok, depresszió, stressz, alvászavarok, problémák a vérnyomással és fogbetegségek.
Ételek, melyek a gyökércsakrát táplálják: répa, burgonya, paszternák, retek, cékla, hagymák, torma, proteinben gazdag ételek, tojás, hús, tofu, bab, szójatermékek.
2. Szexcsakra
A nemi szervek környékén helyezkedik el, a szexualitást, kreativitást, önbecsülést, örömöket és frusztrációkat képviseli. Az emberekkel való viszonyunkat és a másik nemmel való kapcsolatunkat nagymértékben meghatározza ennek a csakrának a működése. Ez a csakra összeköt minket az érzelmeinkkel és az érzékiségünkkel. Ide tartoznak az élvezet, étvágy, az összhang, a szépség, erotika, függőség és függetlenség érzései. A csakra kiegyensúlyozatlanságát mutatják a következő rendellenességek: evészavarok, drog- vagy alkoholfüggőség, depresszió, szexuális problémák (pl.: impotencia, frigiditás). A szexcsakra alulműködését jelzi, ha valaki túl gátlásos, bátortalan, visszahúzódó. A szexcsakra hatással van a megjelenésre, fizikai felépítésünkre, mivel a nemi hormonok termelődéséért felelős, így a hajra is. A hajproblémák hátterében gyakran ennek a csakrának zavarai állnak. Ide tartoznak a nemiszervekkel kapcsolatos problémák is, mint a méh és mellproblémák, menstruációs zavarok, petefészek ciszták, impotencia, vizeletproblémák, de még a hízás is.
Ételek, melyek táplálják a 2. csakrát: dinnye, mangó, maracuja, narancs, eper, kókusz, mandula, dió, napraforgómag, fahéj, vanília, szezámmag, köménymag és édes paprika.
3. Köldökcsakra
Ez a csakra a köldök környékén helyezkedik el, önmagunkhoz való viszonyunkért felelős. Az önbizalom, önkontroll, az optimizmusunk és az akaraterőnk, ösztöneink forrása is innen ered. Ide tartoznak a szenvedély, a harag és az élmények és érzések feldolgozása. A köldökcsakra felelős az emésztésért testi és lelki síkon. Ehhez a csakrához tartoznak a gyomor, máj, epehólyag és rekeszizom, a látás is. Amit a látás során észlelsz, azt meg is kell emészteni. A csakra kiegyensúlyozatlanságára utal: az emésztési problémák, cukorbetegség, gyomorégés, epebajok, hasi hízás, de a koncentrációs problémák, döntésképtelenség is erre utal. A csakra túlműködését jelzi a túlzott egoizmus, a másokon való átgázolás, uralkodási vágy. Alulműködését mutatja, ha valaki félénk, visszahúzódó, nem képes nemet mondani, vállalja a mártír szerepet és hagyja magát kihasználni. Ez azért lehet, mert az illető fél a saját erejétől és attól, ha kimutatja agresszióját, akkor elveszti mások szeretetét és inkább visszafogja magát, nem engedi szabadjára belső harcosát.
Ételek, melyek táplálják a 3. csakrát: gabonafélék, műzli, rizs, lenmag, napraforgómag, tejtermékek, gyömbér, menta, kamilla, kurkuma, citromfű, kömény és édeskömény.
4. Szívcsakra
A mellkas közepén helyezkedik el, a szív magasságában. A szívcsakra irányítja a szeretetet (adása és fogadása), együttérzést, önmagunk elfogadását, reményt, inspirációt. Ide tartoznak a nyitottság, megnyílás mások felé, együttérzés, megbocsátás témái is. Ha a szívcsakra nyitott, elérhetjük, hogy a többi csakránk is nyitva maradjon. Ha sikerül megnyitni ezt a csakránkat az emberekben egyre több pozitív tulajdonságot fogunk felfedezni, majd egy idő után csak a pozitív kisugárzásokat engedjük közel magunkhoz. A szívcsakra zavaraira utaló betegségek természetesen a szív, vérkeringés és tüdőbajok, de a bőrproblémák is és az immunrendszer betegségei. Alulműködése azt eredményezi, hogy sebezhetővé válunk, függni kezdünk másoktól. Ha zárt ez a csakra akkor közöny, érdektelenség uralkodik az emberen. A szeretet érzése az, ami szabaddá tesz, megszabadít a félelemtől, a feszültségtől. Sok spirituális tanítás hangsúlyozza szeretet fontosságát, mint a boldogság kulcsa. A megbocsátást, az elfogadást és a szeretetet saját magaddal szemben is gyakorolni kell, különben nem fogsz tudni másoknak megnyílni és másokat szeretni. A csakránk harmonizálásáért sétáljunk sokat kint a természetben. Az érintetlen természet és a növények, virágok látványa gyógyítja és élénkíti a szívcsakra működését.
Ételek, melyek serkentik a szívcsakra működését: zöld leveles növények, spenót, káposzta, tök, brokkoli, zeller, zöldteák, herbateák, bazsalikom, zsálya, kakukkfű, koriander, petrezselyem.
5. Torokcsakra
A torokcsakra helye természetesen a torok, ahol a fej és a nyak találkozik. Ez a csakra a kommunikációért felelős, ahhoz, hogy őszintén fejezd ki magad, ki tudd fejezni szükségleteid, érzelmeidnek és gondolataidnak hangot adj. Ehhez a csakrához tartozik a beszéd és a hallgatás is és ezek egyensúlya. A csakra működése határozza meg, hogy az illető sokat beszél vagy keveset és azt hogyan teszi, fecseg vagy tartalma van mondandójának. Ha jól működik ez a csakránk akkor tökéletesen ki tudjuk fejezni magunkat, azt, ami bennünk van őszintén, félelem nélkül.Ehhez a csakrához tartoznak az új gondolatok megjelenése és, amikor elengedjük a régit ezzel teret adva az újnak. A csakra diszharmonikus működése eredményezheti a zavaros vagy durva beszédet és azt, amikor túlzott racionalizmus dolgozik bennünk, ezzel megtagadjuk érzéseinket és a bölcsek szavait. A csakra kiegyensúlyozatlan működésére utal továbbá, ha valakinek nehézségei vannak az önkifejezéssel, de még a gyenge tanulási képességek, hazudozás, félelem és kételkedés, bizonytalanság is ide tartoznak. Csökkentett működésre utaló cselekvés, ha valaki az életnek csak a felszínes dolgairól beszél.Testi tünetek: rekedtség, torokfájás, köhögés, nyakfájdalmak és pajzsmirigyproblémák. A torok gyulladásos megbetegedései elfojtott agresszióra utalnak. Füllel és egyensúllyal kapcsolatos problémákról is itt kell említést tennünk, ezek gyakran arra utalnak, hogy nem hallgatunk a saját belső hangunkra, sem másokra.
Ételek, melyek serkentik a torokcsakra működését: áfonya, méz, körte, szilva, szeder, mazsola
6. Homlokcsakra
A homlok közepén, a szemöldökök között helyezkedik el. Ez a csakra a spiritualitásért és a bölcsességért felelős. Az álmok, belső látás és a szellemi életünknek, intellektusunk, a tisztánlátás központja. Ide tartoznak az intuíciók, megérzések is. A harmadik szem fő tanulási feladata nem más, mint a felelősség vállalása önmagadért és életfeladatunk felismerése.A csakrához tartozó szervek az agy, orr, arc.A csakra nem megfelelő működése okozza az egyik népbetegséget a fejfájást, mely arra utal, hogy nem akarsz hallgatni a megérzéseidre, intuícióidra. Arra is utalhat, hogy problémáid akadtak az irányítással. A látással kapcsolatos problémák is egyértelműen a harmadikszem csakra zavart működésére vezethető vissza.
Ételek, melyek serkentik a homlokcsakra működését: áfonya, szőlőfélék, a mák, levendula és fekete üröm.
7. Koronacsakra
A fejtetőn helyezkedik el, ahol a kutacsok összenőttek. Ez a csakra felelős a felsőbb erőkkel, az Univerzummal való kapcsolatunkért. Ez a csakra teremt kapcsolatot az ember és a világegyetem között, a spirituális megvilágosodásunk csatornája. Ezen a csakrán keresztül kapunk isteni irányítást, célt és bölcsességet. Ha nem teljesen nyitott ez a csakránk úgy érezhetjük, hogy el vagyunk szakítva a tökéletes léttől, félelmeinktől nem tudunk szabadulni, nem kerülnek összhangba az energiák az alkotás vágyával. A csakra kiegyensúlyozatlanságát mutatja az céltalanság érzése, önazonosság hiánya, elmebetegségek, szenilitás. A pszichés problémák, személyiségzavarok is ennek a csakrának a zavart működésére utalnak.
Más csakrákkal ellentétben a korona csakrának nincs sajátos gyógyító étele. Ennek oka a spirituális táplálásban játszott szerepe.
A test egészséges ételekkel való táplálása, miközben a lelki dolgokra összpontosítasz, segíthet meggyógyítani ezt a csakrát.