A borsmentatea gyógyászati felhasználása roppant sokoldalú – egy görcsoldó és antibakteriális hatású gyógynövényről beszélünk, amely emésztési zavarokban, puffadás esetén, valamint az epehólyag és az epevezeték gyulladásos betegségeinek kezelésére egyaránt alkalmas.
Külsőleg illóolaja megfázásos betegségek, köhögés esetén jótékony hatású. Kutatások továbbá igazolják, hogy jelentősen csökkenti az irritábilis bél szindróma tüneteit, és közvetett módon akár a fogyókúrában is segíthet. A mentát szinte mindenki ismeri: mentolos, kellemes íze miatt rágógumik, cukorkák ízesítője, de borsmentatea formájában is sokan szívesen fogyasztják. Azon túl viszont, hogy a közkedvelt gyógynövény kedveskedik az ízlelőbimbóknak, váratlan mellékhatásai is lehetnek.
Így készítsünk friss borsmentateát
Más gyógynövényes főzetekhez hasonlóan a borsmentatea is akkor a leghatékonyabb, ha friss borsmentából készítjük. Ehhez nem kell más, csupán kétbögrényi víz és egy marék friss mentalevél. Forraljuk fel a vizet, vegyük le a tűzről, ezután dobjuk bele az összetépkedett borsmentaleveleket, és fedővel fedjük le öt percre. Szűrjük át a főzetet, és már készen is áll a fogyasztásra. Sztíviával, citromlével még finomabbá tehetjük. Étkezések után fogyasztva a borsmentatea segíti az emésztést, megszünteti a puffadást, lefekvés előtt nyugtató és izomlazító hatású, ráadásul mentolos ízének köszönhetően még az étvágyat is csökkenti, így ideális társ a fogyókúrában.
A borsmentatea mellékhatásai
Vetélés
A borsmenta fokozza az alhasi vérbőséget, és serkenti a vérkeringést a kismedencei szervekben, beleértve a méhet is, ezáltal kihat a menstruációs ciklusra, valamint a magzat megtartására. Várandósság és szoptatás idején tehát nem ajánlott a borsmentatea, hidegen fogyasztva azonban jótékony hatású a reggeli hányingerek ellen, ezért kis mennyiségben fogyasztható. De szigorúan csak akkor, ha nem áll fenn a vetélés kockázata, vagyis a kismama nem veszélyeztetett terhes.
Kisgyermekeknek nem ajánlott a fogyasztása
A csecsemőket és kisgyermekeket alapvetően nem ajánlott gyógyteákkal itatni, borsmentateával pedig különösen nem. A növény hatása ugyanis túl erős a fejlődő szervezet számára, ezért fontos, hogy kisgyermekeknél kerüljük a mentoltartalmú készítményeket – például orrcseppet, orrkenőcsöt vagy illóolajos inhalálást -, mert a mentol a rá érzékenyeknél allergiás reakciót válthat ki. Ez jelenthet légzési nehézségeket, szélsőséges esetben pedig akár légzésbénulást és szívleállást is.
Allergiás reakciók
Bár a borsmenta eredendően képes csökkenteni a különféle allergiás panaszokat, mint például a szem és az orr viszketését, vagy előbbi kipirosodását, ám valaki magára a növényre allergiás. Ha a borsmentatea fogyasztása után megfájdul a fejünk, égő érzést tapasztalunk a szánkban, netán elzsibbadnak a végtagjaink, akkor feltehetően allergiásak vagyunk a gyógynövényre.
Reflux és gyomorégés
Reflux esetén szintén érdemes elkerülni a borsmentateát. Bár egyeseknek ilyenkor megkönnyebbülést hoz a borsmentatea fogyasztása, mások inkább a panaszok erősödéséről számolnak be. A menta ellazítja a gyomor záróizmait, ezáltal elősegíti a sav visszaáramlását. Emellett serkenti az emésztőnedvek termelődését, így még több gyomorsav termelődhet, amely gyomorégéshez is vezethet.
Emésztési zavarok
Bár a borsmentatea kiváló emésztésjavítóként is ismert, ha emésztésserkentő gyógyszereket szedünk, akkor fontos, hogy csupán mértékkel fogyasszuk az italt. A borsmentatea mellékhatásai közül ugyanis az egyik leggyakoribb, hogy a gyógynövény és bizonyos gyógyszerek együttes alkalmazása további kellemetlenségeket okozhat ahelyett, hogy javítana a problémán. Ha kíváncsi vagy a borsmentatea többi mellékhatásaira is, a Gyógyfüveskertem összeállításából megismerheted őket.
Borítókép forrása: Shutterstock/Puzzlepix