Barion Pixel Tartós fogyásra vágysz? Ezt a 6 diétát inkább felejtsd el – Coloré

Tartós fogyásra vágysz? Ezt a 6 diétát inkább felejtsd el

2022. 02. 12.

Fogyókúra, gyors fogyás, tartós fogyás, diéta – a nők legalább fele rákeresett már valamelyik kifejezésre. Ha súlyleadásról – meg úgy általában bármiről – legyen szó, az emberek a gyors végeredményt hajszolják, és nem a fenntarthatót, az egészségeset, pont ebből élnek a csodadiéták feltalálói is.

Ugyan a diéta helyett a szakemberek az életmódváltást javasolják, hiszen az sokkal kevésbé terheli meg a szervezetet és hosszútávú hatással lesz a közérzetünkre, az egészségünkre, mégis sokan választják az első verziót. Ezek közül is nagyon népszerűek azok a hangzatos, villámgyorsan látható eredményt ígérő fogyókúrák, amik valójában akár veszélyesek is lehetnek arra, aki kipróbálja őket. A Healthline.com által megkérdezett szakértők szerint a biztonságos fogyás heti 0,45-0,9 kilogrammos súlyvesztést jelent, és ugyan lehetséges többet is leadni hét nap alatt, egyrészt nem biztos, hogy nem szedjük vissza a kilókat egy kis idő múlva, másrészt megterhelheti a szervezetünket a hirtelen súlycsökkentés. Mégis vannak olyan “szuperdiéták”, amik ennél gyorsabb eredményt ígérnek, nézzük meg, melyektől tartsuk távol magunkat.

diéta
Az internet tele van „jobbál jobb” diétákkal – vajon melyik működik? Forrás: Shutterstock/Puzzlepix

Húsevő étrend – Carnivore diéta

Ahogyan a nevében is benne van, ha ezt az étrendet követjük, szinte kizárólag hús kerül a tányérunkra, mellette néha becsúszhat egy kis tojás és sajt is. Ennek a diétának az eggyel népszerűbb változatában az alany csak marhahúst fogyaszt, és bár sok sikersztorit hallani erről, nem érdemes kipróbálni. Amellett, hogy egyáltalán nem fenntartható diéta (hiszen a húsfogyasztásnak van az egyik legnagyobb ökológiai lábnyoma), mégcsak nem is egészséges. A rengeteg telítetlen zsírsav fogyasztásával megnő a koleszterinszintünk, ami a szív-és érrendszeri betegségek kockázatát jelentősen megnöveli. Emellett kimarad az étrendből egy csomó olyan étel, ami hasznos a szervezetnek, például a gyümölcsök és zöldségek, amik az immunrendszert erősítik. 

Whole30

Kezdjük azzal, hogy a Whloe30 nevet viselő harminc napos diéta által preferált ételekkel – zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű élelmiszerek – semmi gond nincs. Azonban a diéta nemcsak az olyan egészségtelennek minősített ételek fogyasztását tiltja meg, mint például az alkohol, a hozzáadott cukorral készült termékek, hanem a hüvelyesek, a tejtermékek és a gabonafélék is. Ezeket ugyan el lehet hagyni harminc napig (csak addig), hiszen kitalálói ilyen hosszúnak is szánták a diétát, azonban visszatérve az egészségre, mi értelme van egy szakaszos fogyásnak, ha utána visszatérünk az eredeti szokásainkhoz? Sőt, a hónap leteltével bűntudattal fogunk az addig mellőzött ételekre gondolni, vagy épp többet eszünk majd belőlük, mert előtte nem lehetett-  így a lelkiállapotunk sem lesz épp a legjobb. Harminc nap után egészségügyi okokból nem szerencsés folytatni ezt a diétafajtát – így a szakértők azt javasolják, bele se kezdjünk.

Ketogén diéta

Tudom, tudom, most jó sokan fognak megkövezni, hiszen ez napjaink egyik legnépszerűbb trendje, számos egészségguru reklámozza. Jó ha tudjuk azonban, hogy a keto diétát eredetileg epilepsziás gyermekek gyógykezelésére fejlesztették ki, ez már sokat elmond róla. Később szivárgott csak át a fogyókúraiparba, és számtalan formája létezik, melyek közül nem mindegyik veszélytelen. Ez a zsírban gazdag, fehérjében közepesen telített és alacsony szénhidráttartalmú diéta sokak számára nehéz lehet, főleg akkor, ha orvosi ajánlás és kivizsgálás nélkül csinálják. Az is igaz, hogy ha abbahagyják, gyorsan visszaszaladhatnak az addig leadott kilók. Így tehát ha valaki keto diétán gondolkozik, mindenképp konzultáljon az orvosával előtte, cukorbetegeknek például jót tehet, de azoknak, akik sokat edzenek, semmiképp sem.

diéta
Sok diéta villámgyors fogyást ígér, pedig a hosszútávon fennmaradó súlycsökkentés az egészséges. Forrás: Shutterstock/Puzzlepix

Atkins-diéta

Az évtizedekkel ezelőtt divatba jött Atkins volt az első alacsony szénhidráttartalmú diéta, mely gyors fogyást ígért. Azonban módszereinek egyik következménye lett a vesebetegség, vesekő, alacsony vércukorszint, illetve ízületi fájdalmak is felléphettek. Ma már más divatos diétákról olvashatunk gyakran, de a Dr. Atkins könyve által népszerűsített módszer sokszor felüti a fejét.

Paleo-vegán diéta (“Pegan”)

A paleolit étrend lényege, hogy olyan típusú ételeket fogyaszt a követője, mely a paleolit korban is elérhető volt az emberek számára – így sült húst, kagylót, tojást, dióféléket, gyümölcsöket igen, a történelem során később megjelent hüvelyeseket, burgonyát, cukrokat viszont nem. Ezt a diétát ha a veganizmus alapelveivel ötvözzük, vagyis elhagyunk belőle minden állati eredetű táplálékot, megkapjuk a paleo-vegán diétát. Ez ugyan fogyást eredményezhet, de a szakemberek szerint annyira sok ételfajtát vonunk meg magunktól a követésével, hogy hosszú távon nem igazán tartható, és a már említett bűntudat lesz úrrá rajtunk, vagy akár túlevésbe is átcsaphat, ha elvesztjük a kontrollt.

Tisztítódiéták és -kúrák

A tisztítókúrákat számtalan ember alkalmazza, főleg év elején, hogy megtisztítsa szervezetét a felesleges méreganyagoktól – ám csak korlátozott mennyiségű bizonyíték áll a rendelkezésünkre arról, hogy ezek tényleg segítenek. Hiszen a méreganyagok eltávolítására tökéletes a vesénk és a májunk, pont erre lettek kitalálva ezek a szerveink – minek még egy plusz szertartás? Bár sokan energiával telibbnek érzik magukat ezek után a léböjtkúrák után, ahol általában csak folyadék jut a szervezetbe hetekig, ha ezek a folyadékok drágán megvásárolható termékek és étrendkiegészítők, akkor lehet, hogy érdemes ezt a pénzt inkább az egészséges életmódba fektetni.