A hétköznapokkal járó bizonytalanságok, a munkahelyi és párkapcsolati nehézségek, gondok nemcsak a lelkünkön, hanem a testünkön is nyomot hagynak. Elmondjuk, mit tehetsz az intim egészséged megőrzéséért.
A mentális egészség karbantartására néha elég csak koktélozni a barátnőkkel, míg máskor pszichológus vagy más terapeuta segítségét kérjük. De mi a helyzet, ha a stressz már az intim egészségre is kihat? Ne feledd, a tested beszél hozzád, ideje meghallanod!
Stressz és intim egészség: krónikus hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság? Na és? Egy kis síkosító megoldja! – gondolják sokan, a probléma azonban ennél sokkal összetettebb. A hidratált hüvely ugyanis hozzájárul a vagina baktériumegyensúlyához, ezen keresztül pedig intim egészségünk fenntartásához. Ha azonban krónikus stressz hatására általános hüvelyszárazság alakul ki, a szervezet védelmi rendszere meggyengül, a szex fájdalmassá-kellemetlenné válhat és romlik a közérzet. Az állandósuló húzó-viszkető érzés, a fájdalom, mely először az együttlétek alatt jelentkezhet, később azonban általános problémává válik, megkeseríti a mindennapokat.
Mit tehetsz ellene? A legjobb, ha az eredeti tünetet, azaz a stresszt próbálod mérsékelni. Emellett fogyassz naponta legalább két liter cukor-, szénsav- és koffeinmentes folyadékot, és pótold a hüvely elveszett nedvességtartalmát: a megfelelő készítmény kiválasztásához, ösztrogénes krém vagy étrendkiegészítő alkalmazásához kérd nőgyógyászod segítségét, vagy dönts egy természetes hüvelyhidratáló krém mellett.
Amitől a pasid is kikészül: alacsony libidó
A jó szexhez nem(csak) gyertyákra és rózsaszirmokra, hanem boldog, kipihent nőre is szükség van. Teljesen természetes, hogy amikor sok a stressz, a szervezet kortizol-, adrenalin- és noradrenalin szintje emelkedik, ezáltal csökken a tesztoszteron mennyisége, vagyis visszaesik a harci kedv. Amúgy is, ki akar szexelni, amikor egész nap idegbeteg valamiért…
Mit tehetsz ellene? Bármilyen nehéz is, a stressz mérséklése az elsődleges feladat. Érdemes ragaszkodni a 7-8 óra alváshoz, csökkenteni az elfogyasztott koffein és alkohol mennyiségét, rendszeres sportot vagy szabadidős tevékenységet bevezetni és segítséget kérni a stresszorok hatástalanításában.
Ha mindez nem segít, jöhet a következő lépés: a szervezet hormonháztartásának, valamint a pajzsmirigy állapotának ellenőrzése. A jó szex és a kielégítő szexuális élet az egészséges, kiegyensúlyozott test és lélek számára elengedhetetlen. Így, ha tartósan nem kívánod az együttléteket, a „muszájhelyzetek” és teljes elutasítás helyett járj utána, mi okozza a gondokat.
Vaginapara: folyás, gombás megbetegedések, kimaradt menzesz
Azt ma már senkinek sem kell magyarázni, hogy a női test érzékeny műszer. Stressz, érzelmi kitettség, magány vagy állandó szorongás hatására gyakrabban alakulnak ki gombás megbetegedések, kellemetlen szagú folyás és más problémák.
Extrémen leterhelt időszakokban a menstruációs ciklus egyensúlyának megbomlása, sőt, akár a menzesz kimaradása is előfordulhat. Ilyenkor természetesen nem kell halálra rémülni, de kimaradt menzesz esetén akkor is érdemes terhességi tesztet végezni, ha az adott hónap alatt csak egyszer voltál partnerrel és akkor is védekeztetek. (A fogamzásgátlás egyetlen 100 százalékos módszere a teljes absztinencia, ugyebár.) Ha a menzesz a következő hónapban sem jelentkezik, negatív terhességi teszt esetén is mielőbb keresd fel nőgyógyászodat.
Mit tehetsz ellene? Kellemetlen szagú folyás, vizeléskor jelentkező fájdalom, méhtájéki nehézérzés, együttlétek utáni fájdalom gyulladásos-gombás megbetegedésekre utalhatnak. Ha ilyet tapasztalsz, ne próbáld otthon kikezelni! A szakrendelésen vett kenetből pontosan kiderül, mivel is állsz szemben, és személyre szabott terápiával segítik majd gyógyulásodat.
Amikor a hüvelyed is görcsbe rándul: feszes medencefenék és vaginizmus
A stressz és félelem hatására gyakran rándul görcsbe a gyomrunk. A vállunkat mintha tonnás súlyok nyomnák, és a lelkünk szinte beletörik a feszültségbe. Mindarra, ami velünk-bennünk történik, a testünk kisebb-nagyobb rezdülésekkel válaszol.
Mi történik, ha nem vesszük észre a jeleket? A probléma egyre nő és előbb-utóbb komolyabb tünetek is jelentkezhetnek, mint pl. gyomorbántalmak és hormonális problémák kialakulása, a bőrfelszín megváltozása vagy feszes medencefenék kialakulása.
A feszes medencefenék és a vaginizmus egy speciális, a medencefenéki izomcsoportok túlfeszülésével járó állapot, melyet állandó fájdalom kísér. Ilyenkor sehogy sem esik jól ülni, fájhat a derék, a hát, a váll, nehézséget jelenthet még egy kis méretű tampon felhelyezése is, a szexről meg inkább ne is beszéljünk, hiszen az rémálommá válik mindkét fél számára!
Mit tehetsz ellene? A legfontosabb, hogy már a korai tünetek megjelenésekor azonosítsd a problémát és ne bagatellizáld el! Minél előbb keresel fel urogynekológus szakorvost vagy urogynekológiai területre specializálódott gyógytornászt, annál könnyebben és gyorsabban szerezheted vissza a kontrollt a medencefenéki izomcsoportok felett. A rendszeres és tudatos intimtorna, a számodra optimális elektrostimulációs készülék beszerzése és testtudatod növelése egyaránt hozzájárulnak ahhoz, hogy visszanyerd önbizalmadat.
Ne feledd: a stressz az ellenséged, nem a többiek, és megérdemled, hogy minden nap boldog és kiegyensúlyozott legyél!
Szerző: Fábián Anita, Company for the Lonely