Rutinos macskagazdik egyetlen pillantás után meg tudják mondani, milyen lelkiállapotban van kedvencünk, de még őket is meglepheti egy-két dolog. A kezdők pedig könnyen belezavarodhatnak a sok kérdésbe: mi van, ha így áll a füle, a farka, ha tág vagy szűk a pupillája, miért harap, ha megsimogatom a hasát?
Sokan hiszik, hogy egy nehéz megállapítani, mit gondol, vagy mit érez egy macska. Valójában ez nem így van: bársonyostalpú barátaink nagyon is kommunikatívak. Sokat elárul róluk testbeszédük, nyávogásuk és dorombolásuk is.
Így köszönnek
A köszönésre a macskáknak több módszerük is van. Ha van cicád, biztosan ismered, amikor felemelt farokkal eléd fut – ez annyi, mintha barátságosan azt mondaná: Szia! A másik klasszikus üdvözlés, amikor a fejét, a testét, sőt esetleg a farkát is hozzád dörgöli. Emögött már kicsit más is van: a fejükön és a fülükön illatmirigyek vannak, amelyek segítségével egyrészt feltérképezi a rajtad lévő szagokat, másrészt elhelyezi rajtad a sajátját.
A simogatás kockázatai
A legtöbb macska imádja, ha megsimogatják – de nem bármikor, és nem bárhol, és ezt ki is fejezik. Veszélyes például a macska hasát megsimogatni. Ha a hasát mutatja feléd, az ugyan a bizalom egyértelmű jele, hiszen egy sebezhető részét tárja fel.
Ugyanakkor folyamatosan figyelemmel kísérik a környezetüket, ezért pillanatok alatt megváltozhat a hangulatuk. Így megtörténhet, hogy a meghitt simogatásból harapás majd elfutás lesz.
Kis gyakorlattal te is meg tudod mondani, milyen hangulatban van az állat. A laza izmok, az előremutató fül és a szűk pupillák nyugalomra utalnak.
A szem a macskáknál is a lélek tükre
Az állatok világában a becsukott szem a bizalom jele, azt jelzi, hogy nem kell ellenségtől tartani. Ha a cicád álmosan pillant rád, pillants rá vissza ugyanúgy. Ezzel el is mondtátok, hogy jól érzitek magatokat egymás társaságában. Még nagyobb kitüntetés, ha a cica meg is nyalogatja a kezedet vagy az arcodat.
Amikor a macskák vadásznak vagy játszanak, hosszú ideig néznek mozdulatlanul egy irányba, és minden mozdulatra ugranak. Ha éppen a kezed vagy a lábujjad a célpont, akkor próbáld elterelni az állat figyelmét. Fájdalmasabb lenne, ha megvárnád a támadást…
Nem vitte el a cica a nyelvüket
Minden testbeszédnél többet mond, ha a lágyan doromboló cica összegömbölyödik az öledben. A dorombolás hamarabb is elkezdődhet, jelezve, hogy a macska igényli a kényeztetést. Tudtad, hogy a macskák fájdalmukban is dorombolhatnak, vagy így nyugtatják magukat akkor is, ha megsebesültek?
A cicák nyávogással is kommunikálnak velünk, sőt nagy eséllyel azt is megértik, amit mi mondunk nekik.
A nevükön kívül több szót is megismernek, és észreveszik a hangsúly és a hangerő különbségeit. Ha hozzájuk fordulsz, beszélj nyugodt, gyengéd hangon. Igazítsd ehhez az arckifejezésed is, hogy ne zavard össze őket.