Minden kismama számára nagyon fontos, hogy fokozott odafigyelés mellett, de mindenképpen válasszon egy olyan mozgásformát, ami átmozgatja az izomzatot és megnyugtatja a lelket. A rendszeres testmozgás adta állóképesség akár a szülésben is nagy segítséget nyújthat.
A várandósság alatt a legtöbb kismama még sétálni is alig mer elindulni, sőt vannak, akik úgy hiszik, hogy ilyenkor minden testmozgás káros az anya számára, hiszen áldott állapotban a pihenés az egyetlen feladata a nőknek. Ez viszont tévhit, hiszen a terhesség természetes állapot, nem pedig betegség, így semmi sem indokolja, hogy egy állapotos nő passzívabb életet éljen, mint azelőtt.
Természetesen az első 10-12 hétben érdemes mindenből visszavenni egy kicsit ,mert ezek alatt a kritikus hetek alatt történik a legtöbb vetélés. Az első trimeszter tulajdonképpen csak arról szól, hogy a kismama megpróbálja felfogni, hogy mi is történik a testében.
A rengeteg változás fizikailag is nagyon megterhelő, így teljesen érthető, ha valaki ilyenkor rá sem tud nézni az edzős szettjére, és úgy érzi, képes lenne átaludni az egész napot. Ám a második trimeszterben a legtöbb kismama „visszatér az élők sorába”, újra megtelik energiával, és mivel még a pocakja sem túl nagy, kényelmesen végezheti a kedvenc mozgásformáját.
A második trimeszterben mindenképpen érdemes választani egy olyan mozgásformát, ami örömet okoz és energizál, hiszen nagyon fontos, hogy ne csak a lelket erősítsük meg a szülés idejére, hanem a testet is. Az aktívan tartott izmok segítenek az állóképesség megőrzésében, így abban is, hogy amikor elérkezik a nagy találkozás napja, tartalékolni tudjuk az energiáinkat, és az utolsó pillanatokban se hagyjon cserben a testünk.
Azoknak, akik a várandósságuk előtt is aktívan sportoltak, valamivel könnyebb dolguk van, ők egy személyi edző segítségével, az edzésterv kisebb módosításaival tovább végezhetik a megszokott gyakorlatokat. Azoknak a kismamáknak pedig, akik eddig soha nem jártak edzőterembe, a legtöbb orvos azt tanácsolja, hogy jobb, ha nem most vetik bele magukat a sportágak kipróbálásába, de ebben az esetben is érdemes minden napra beiktatni, legalább egy óra sétát. A kutyások ebből a szempontból előnyben vannak, hiszen napi két-három sétára minden négylábú családtag elviszi a gazdit.
Ha a sétán kívül valami másra is vágyunk, nagyon jó alternatíva lehet a kismama jóga. Minden izmot átmozgat. és nemcsak a test egészségét szolgálja, hiszen segít lecsitítani az elmét és a feltölteni a lelket.
Azoknak, akik minden energiájukkal a szülésre és a babára koncentrálnak, érdemes egy-egy olyan mozgásformát beiktatni, ami éppen ezekhez kapcsolódik. Ilyen a mély hasizom és a gát izomzatának folyamatos edzése, ami nem csak a gátvédelemben lehet nagy segítség, de abban is, hogy a folyamatosan növekvő baba mellett ne gyengüljenek el a medence izmai. A szülésfelkészítő gyógytornák tökéletesek a has- és gátizom edzésében. Még azoknak a kismamáknak is érdemes eljárni ezekre, akik egész életükben irtóztak a sport minden létező formájától.
A jó fizikum nemcsak a szülésben fog sokat segíteni, de a baba világra jötte után is, hiszen egy erős szervezet sokkal rövidebb idő alatt fog regenerálódni. A gyermekágyi időszak után pedig érdemes újra felhúzni a sportcipőt, hogy a kilenc hónapnyi várandósság, illetve a szülés után könnyebben regenerálódhasson a test.
Vannak, akik azt vallják, hogy ezzel mindenképpen érdemes megvárni a hat hetet, mások szerint viszont érdemes minél előbb elkezdeni a regeneráló tornát. Természetesen ez elsősorban a fizikai állapottól és attól függ, hogy természetes úton, vagy császármetszéssel hozta-e világra a gyermekét az édesanya.