Barion Pixel A pelenkakiütés oka, kezelése és megelőzése – Coloré

A pelenkakiütés oka, kezelése és megelőzése

2023. 10. 19.

A pelenkakiütés a leggyakrabban előforduló bőrprobléma, ami újszülött kortól a pelenkás korszak végéig bármikor kialakulhat. Mutatjuk, hogyan előzhető meg, és miként kezelhető ez a kellemetlen irritáció.

A pelenkakiütés a legtöbb kisbaba popóját fenyegeti. Ahogy arról már korábban írtunk, egy kisbaba érzékeny bőrén több ártalmatlan elváltozást is észlelhetünk, ám ezek közül a legtöbb bébi esetében a pelenkakiütés az, ami megjelenik.

A minden apróság miatt aggódó szülők – ami teljesen természetes, főleg kezdő édesanya és édesapaként – számára egy picike pötty is álmatlan éjszakákat okozhat. Egy újszülött bőrén pedig minden apró irritáció veszélyes bőrbetegségnek tűnik, ezért fontos tisztában lenni azzal, hogy miként előzhető meg és ha már kialakult, akkor hogyan kezelhető a pelenkakiütés.

Pelenkakiütés
A pelenkakiütés a legtöbb kisbaba popóját fenyegeti. / kép forrása : Getty Images

Az újszülöttek bőre extra érzékeny, mivel sokkal magasabb a víztartalma, mint a felnőtteknek, ezért sérülékenyebb is. Nagyon fontos, hogy minél természetesebb és natúr termékeket használjunk a baba sérülékeny bőrének ápolására.

A pelenkakiütés kialakulásának az oka

A pelenkakiütés elősorban a hajlatokat és a kisfiúknál a herezacskót, lányoknál a szeméremajkakat támadja meg, valamint a feneket és a végbélnyílás környékét. A pici piros pöttyök, amik először csak elszórtan jelennek meg, akár egy-két nap alatt is elszaporodhatnak a pelenkával érintkező bőrfelületen.

A pelenkakiütés kialakulását elsősorban a pelust megtöltlő vizelet, és székletben található baktériumok termelte enzimek okozzák. Mivel a bébi popó ellenálló képessége nagyon alacsony, már akár néhány kakis pelenkában töltött perc is komoly irritációt okozhat. A meleg, nedves környezet pedig tökéletes táptalaja a gombáknak és a baktériumoknak, ezért ha már kialakult a pelenkakiütés minden egyes pisis és kakis pelus tovább gyengítheti a baba bőrének ellenálló képességét.

A pelenka tartalmán túl maga a pelenka megválasztása is lehet a kiütés okozója. A mosipelus ugyan hatalmas teret hódít a fenntartható háztartásra törekvő édesanyák körében, ám a környezetbarát megoldás választása esetén számolnunk kell azzal is, hogy a textília anyaga és a nem megfelelő mosószer illetve öblítő is okozhat pelenkakiütést. Érdemes illatanyag mentes, hipoallergén mosószert választani a mosható pelenkák tisztítására, ha pedig eldobhatót használunk nem árt több márkát is kipróbálni, hogy kiderüljön melyik az, ami a legkevésbé irritálja a kisbabánk pihe-puha popsiját.

Azok a pelenkák a legkedvezőbbek, amik minél tovább, akár hosszú órákig is képesek szárazon tartani a picikénk popóját. A pelenka mérete is kardinális kérdés, ugyanis ha túl kicsi a babára nagyobb az esély az irritációra is. Továbbá a popsikrém és a nedves törlőkendő is okozhat pelenkakiütést, ezért ezekből is érdemes minél több típust kipróbálni. Törlőkendő esetén azok a legszerencsésebbek, amik közel 100%-ban tiszta vizet tartalmaznak.

Pelenkakiütés
Pelenkakiütés a baba életkorától függően több dologtól is kialakulhat. / kép forrása: Getty Images

Pelenkakiütés a baba életkorától függően több dologtól is kialakulhat. Azok az újszülöttek, akik csak anyatejet kapnak kisebb eséllyel szenvednek tőle, mint azok, akik tápszerrel vannak etetve. Ugyanis az anyatejes székletnek sokkal alacsonyabb a PH-ja, mint a tápszeres ürüléknek.

A bébi növekedésével számos dolog előidézheti a pelenkakiütést, ilyen lehet a fogzás, a hozzátáplálás és egy antibiotikumos kezelés is. Hiszen a felsoroltak mindegyike megváltoztatja a baba székletének PH- értékét.

A pelenkakiütés kezelése

A pelenkakiütés kezelésében a legfontosabb, hogy amint észrevettük azonnal próbáljuk orvosolni, ha bizonytalanok vagyunk a kiütés súlyosságát illetően, érdemes a gyermekorvos vagy a védőnő véleményét is kikérni. A megfelelő hámosító popókrém használata mellet nagyon fontos, hogy minél gyakrabban cseréljük a baba pelenkáját, és ha tehetjük hagyjuk, hogy szabadon szellőzhessen a popsi. A nedves törlőkendő helyett felforralt, majd visszahűtött vízbe mártott textilpelenkát érdemes használni, majd a krémezés előtt teljesen szárazra törölni a bébi fenekét. Ha a kiütés nem múlik el pár napon belül mindenképpen fel kell keresni a gyermekorvost ugyanis további gombás fertőzések is könnyedén kialakulhatnak, amik akár a bőr hámrétegét is károsíthatják.

Az orvos, esetenként bőrgyógyász által felírt krém használata, és a pelenka lecserélése a legtöbb esetben néhány napon, maximum egy héten belül megoldja a problémát, ami bármikor máskor is felütheti a fejét.

Éppen, ezért érdemes elővigyázatosnak lenni, a pelenkakiütés megelőzésére a legjobb módszer, ha gyakran cseréljük a baba pelenkáját, megfelelő méretű pelust választunk, igyekszünk irritáció mentes popsikrémet és nedves törlőkendőt használni, valamint, ha van rá lehetőség szabadlevegőn hagyjuk a baba popóját. Erre a nyári meleg hónapok és a szabadlevegőn történő peluscsere tökéletes lehetőség.

elenkakiütés
a pelenkakiütés megelőzésére a legjobb módszer, ha gyakran cseréljük a baba pelenkáját. / kép forrása: Getty Images

Nyitókép forrása: Getty Images