Hetek óta a tart a hőség és csak olykor hűti le a hőmérsékletet szél vagy eső, de a kínzó napok még nem értek véget. A hidratáltság ezekben a napokban kimagasló fontossággal bír, mert a kiszáradás veszélyes állapot.
Nemcsak a természet tud kiszáradni eső híján, hanem az emberi szervezet is, ha nem biztosítunk számára megfelelő mennyiségű folyadékot. A dehidratáltságként is ismert kiszáradás az az állapot, amikor a test vízvesztesége olyan mértékű, hogy a szervezet több vizet veszít, mint amennyit pótlunk. Ha fellép ez a vízveszteség, az a saját élettani folyamatainkat ronthatja és számos egészségügyi probléma okozójává válhat.
A kiszáradás biológiai háttere
Az emberi test nagyjából 60%-a vízből áll – így tanultuk biológia órán is –, és jelentősége abban van, hogy szerepet játszik a sejtek közötti tápanyag- és oxigénszállításban, a testhőmérséklet szabályozásában, az anyagcserében és a salakanyagok kiválasztásában is. A víz a vérplazma fő összetevője, amely a vérsejteket szállítja, valamint segíti az emésztést és a tápanyagok felszívódását.
A kiszáradás általános tünetei
Kiszáradáskor a test folyadékháztartása felborul. Ez az állapot kialakulhat A folyadékveszteség izzadás, légzés, vizelet- és széklettel történő kiválasztás útján. Ha a vízveszteség nagyobb mértékű, mint a folyadékpótlás élettani zavarok mutatkozhatnak különböző tünetekkel. A legáltalánosabb a kínzó szomjúság érzése, fáradtság, gyengeség, szédülés, fejfájás, szájszárazság, extrém esetben ájulás is bekövetkezhet.
A cikk a következő oldalon folytatódik, lapozz: