Amikor egy kisbaba náthás lesz a legtöbb szülő azonnal a legrosszabbra gondol. Amellett, hogy mindenképpen mutassuk meg orvosnak a picikét ezekkel az otthoni módszerekkel enyhíthetjük a panaszait.
A babanátha gyakori jelenség, főleg a téli hónapokban, amikor még a legmelegebb bundazsákokban is megesik, hogy a hirtelen hideg levegőn meghűlnek a bébik, a gyakori vírusokról nem is beszélve. A legtöbb szülő számára egy picit folyó orrocska és néhány apró köhintés is hatalmas okot ad az aggodalomra. Ezzel nincs is semmi baj, hiszen minden édesanya és édesapa legféltettebb kincse a kisbabája, és minden apró kellemetlenség félelmet kelthet a szülőben. Ám a csecsemőnátha annak ellenére, hogy valóban nagyon ijesztő tud lenni szerencsére a legtöbb esetben teljesen veszélytelen, és könnyen kezelhető.
A babanátha a legtöbb esetben az aggódva virrasztó szülőket sokkal jobban megviseli, mint a bébiket. Az első egy évben gyakori jelenség lehet a meghűlés még akkor is ha a kicsi megfelelő mennyiségű anyatejet kap. Mivel az első egy évben tanulnak meg alkalmazkodni az anyaméhen kívüli világhoz, ezért ez teljesen normális dolog, és semmiképpen sem jelent immunhiányt.
A babanátha tünetei
Úgy, ahogy nálunk felnőtteknél a babák esetében is a legegyértelműbb megfázásra vagy vírusos fertőzésre utaló tünet az orrfolyás és az orrdugulás. De jellemző még rá a tüsszögés, köhögés, rekedtség, torokfájás, alvási és evési problémák, valamit a csökkent étvágy, hőemelkedés vagy egész magas láz.
Gyakran megesik, hogy csak annyit tapasztalunk, hogy a kis csöppségünk nem akar enni és gyakran sírdogál. Ez a legtöbb esetben arra utal, hogy a babának fáj a torka és a nyelés is kelletlenséget okoz számára, érdemes megmutatni a gyermekorvosnak, aki megállapíthatja, hogy csak a torka piros, vagy egyéb gyulladás is (fehér foltok a mandulán) jelen van. Ilyenkor érdemes nagyobb dózis D-vitamint és C-vitamint adni neki az anyatej és a vitamindús ételek kínálása mellett – abban az esetben ha már elkezdődött a hozzátáplálás.
Ha a bébinek nincs láza semmilyen különleges terápiára nincs szükség, azoknak a babáknak, akik anyatejet kapnak a legjobb orvosság az, ha minél többet cicizhetnek, hiszen az anyatej biztosítja számukra az immunrendszert erősítő vitaminokat, nyomelemeket és a mindennél többet érő, gyógyító hatású őssejtet. A tünetek (még tápszeres baba estében is) a legtöbb esetben néhány nap alatt elmúlnak. Ám abban az esetben, ha a tíz nap elteltével sem javul a kisbaba állapota, vagy inkább csak súlyosbodnak a tünetek esetleg magas, vagy egyre növekvő láz is megjelenik mindenképpen sürgősen gyermekorvoshoz kell fordulni.
Mivel vírus esetén az antibiotikum nem használ, ezért semmiképpen sem érdemes gyógyszeres terápiába kezdeni. A gyermekháziorvos is azt tanácsolja, hogy a baba minél több folyadékot kapjon, ha lehet, akkor főleg anyatejet, de a tápszerek is tartalmaznak minden fontos vitamint, ami elősegíti a gyógyulást, valamint babavizet, esetleg a nagyobbak már baba teát vagy baba gyümölcs levet, ami segít megelőzni a kiszáradást. A megfelelő tápanyagok biztosítása mellett elengedhetetlen a minőségi és mennyiségi alvás és a nyugalom. Sok kisbaba ilyenkor matricaként tapad az anyukájára mert csak ott érzi magát biztonságban. Ezzel nincs is semmi baj, nagyon fontos, hogy a bébi nyugalomban és biztonságban tudjon pihenni és regenerálódni, a mielőbbi gyógyulás érdekében.
Az orrfolyás és orrdugulás a legegyszerűbben sóoldatos orrspray és orrszívó (leghatékonyabb választás az orrszi-porszi) használatával kezelhető. A váladék eltávolítása nagyon fontos, ugyanis a pangó váladék akár felülfertőződést is okozhat az arcüregben és a középfülben, arról nem is beszélve, hogy a babák eldugult orral egyáltalán nem kapnak levegőt, hiszen nem tudnak a szájukon át lélegezni. Valamint váladékkal teli orral enni és inni sem tudnak rendesen, így magas a kiszáradás kockázata is.
A babanátha a legtöbb esetben egy héten belül nyomtalanul elmúlik, de a teljes biztonság érdekében fontos, hogy gyermekorvos is lássa a kis beteget.
Nyitókép forrása : Getty Images