A tengerentúlon inkább cupcake-nek nevezett, a 19. században elterjedt amerikai muffin receptjére tényleg használhatjuk az elcsépelt “egyszerű, de nagyszerű” kifejezést, mert a sütéshez kevésbé értő felnőttek és maguk a gyerekek is könnyedén elkészíthetik.
Világhódító útjára a kétezres évek tájékán indult a Szex és New York sorozatnak és Martha Stewart könyvének köszönhetően, hozzánk is nagyjából ekkor érkeztek meg az első kiadványok. A siker azóta is töretlen, ami nem véletlen, hiszen az alaprecept hat hozzávalóból áll, amiket csak össze kell keverni (akár a gyerekekre is bízhatjuk ezt a feladatot, ha segíteni szeretnének), muffinsütőbe helyezett sütipapírokba tölteni, majd 15-20 perc alatt készre sütni.
Így is igazán finom, viszont ízlés szerint felturbózva még nagyobb kedvenc lesz bármilyen alkalomból – legyen az reggeli, uzsonna, születésnap vagy egy házibuli. Csak a csillagos ég szab határt annak, hogy mit teszünk a keverékbe és az elkészült sütik tetejére, ehhez hoztunk most négy ötletet. De előbb lássuk az alapreceptet!
Hozzávalók
Egy tizenkét mélyedéses muffinforma kitöltéséhez szükséges:
- 25 dkg finomliszt
- 10 dkg cukor
- 2,5 dl tej vagy egy kis poharas tejföl
- 1 tojás
- 1 mokkáskanál szódabikarbóna (vagy sütőpor, én az előbbit kedvelem jobban)
- 125 ml100% első préselésű finomított napraforgó-étolaj
- egy csipetnyi só
Az elkészítéshez a lisztet és a szódabikarbónát elvegyítjük, egy külön tálban felverjük a tojást, hozzáadjuk a cukrot, tejet és az olajat, majd ezt a masszát a száraz hozzávalókhoz öntjük. Alapos keverés után margarinnal kikenjük a muffinformákat, vagy muffinpapírral béleljük ki őket, és a mélyedések háromnegyedéig feltöltjük őket a tésztával. Közben előmelegítjük a sütőt 180 fokra, majd nagyjából 15-20 percig sütjük.
Édes muffinok
Narancsos-csokis muffin
Az alap hozzávalókon kívül szükségünk lesz még 50 gramm narancsos étcsokoládéra, egy narancsra, 3 dl natúr joghurtra és 6 evőkanál cukrozatlan kakaóporra. Miközben melegszik a sütő, összekeverjük az átszitált lisztet a szódabikarbónával és kakaóval. A nedves hozzávalókhoz hozzáadjuk a joghurtot is, majd belereszeljük a narancs héját és belefacsarjuk a levét – vigyázzunk, hogy magot azért ne ejtsünk bele. A két keveréket egy tálba borítjuk, elkeverjük, és a kibélelt formákba egy-egy kiskanálnyi adagot teszünk belőle. Erre jöhet néhány darab, előzőleg összetört étcsoki, majd újra a massza, és mehet a sütőbe. Ha kész, öt-tíz percet hagyjuk hűlni, mielőtt kivennénk a süteményeket a formákból.
Kekszes muffin
Az alaprecepthez 10 dkg általunk kedvelt kekszet is szerezzünk be, ez lehet mogyorós, kávés, csokis, vaníliás, amihez csak kedvünk van. Szükségünk lesz még 2 evőkanál kakaóporra, egy csomag vaníliás cukorra és 3 dl íróra – utóbbi a tejet helyettesíti. Díszítésnek pedig 10 dkg mogyorós csokoládét és egy evőkanál margarint szerezzünk be. A kekszet törjük durva darabokra, keverjük össze a liszttel, kakaóval, szódabikarbónával, egy másik edényben pedig mixeljük össze a tojást, a vaníliás cukrot, a cukrot, az írót és az olajat. Következő lépés a két mix vegyítése, majd a tészták kiporciózása, és mehetnek is a sütőbe. Ha készen vannak, hagyjuk teljesen kihűlni őket, és jöhet a díszítés: vízgőz fölött olvasszuk meg a mogyorós csokit és a margarint, majd annyi vizet adjunk csak hozzá, hogy szép folyós legyen. Az elkészült keverékkel locsoljuk meg a muffinokat és várjuk, míg megdermed a borítás.
Sós muffinok
Nem mindenki édesszájú, meg aztán reggelire nem is mindig fáj az ember foga valamilyen émelyítő dologra – de semmi gond, a muffin receptjét sós dolgokkal is lehet ízesíteni, mindössze hagyjuk ki belőle cukrot.
Sajtos-sonkás muffin olajbogyóval
10 dkg sonka, ugyanennyi zöld olajbogyó, 5dkg reszelt trappista, egy csomag mozzarellagolyó, egy közepes vöröshagyma, fűszerek (oregánó, bazsalikom és bors) kell, hogy az alapreceptből mennyei uzsonna szülessen. Kockázzuk fel a hagymát, a sonkát, vágjuk ketté az olajbogyókat. A tojás (most lehet több, mint egy), olaj, tej, liszt, szódabikarbóna mehet egybe, keverőgéppel talán még könnyebb őket összedolgozni, majd adjuk hozzá a hagymát is. Jöhet a sajt, a sonka, az olajbogyó és a fűszerek, végül az egészet keverjük össze és töltsük meg velük félig a muffinformákat. A lecsöpögtetett mozzarellagolyókból egyet-egyet tegyünk a formákba, fedjük be tésztával és a már említett módon süssük meg.
Hagymás-paradicsomos muffin kukoricalisztből
Finomliszt helyett kukorica– és tönkölybúzalisztet használva a gluténérzékenyek is fogyaszthatják ezt az olasz ízeket idéző süteményt. Két újhagymát és öt szárított paradicsomot aprítsunk fel, keverjük össze a lisztekkel, szódabikarbónával, sóval. A felvert tojás is mehet bele, majd a joghurt és az olaj is, az összekevert masszát pedig a szokásos módon töltsük a kibélelt/kivajazott formákba. Addig süssük az előmelegített sütőben, amíg aranyszínű nem lesz.