A mai világban a nyelvtudás egy elengedhetetlen kompetencia, legyen szó külföldi nyaralásról, munkavállalásról, állásinterjúról, zenehallgatásról, filmnézésről, vagy idegen nyelvű cikkek olvasásáról. Az iskolapadban már alapvető követelmény az idegen nyelvi oktatás és a nyelvvizsgára való felkészülés, azonban ha valaki felnőtt fejjel család és munka mellett szeretne elsajátítani egy másik nyelvet, vagy csak naprakészen tartani a nyelvtudását, az bizony igen bonyolult, költséges és komoly logisztikát igénylő folyamat lehet. Azonban megfelelő stratégiákkal és hozzáállással lehetséges lehet a nyelvtanulás beillesztése a mindennapi rutinba.
Ferenczi Ottó, angol és spanyol nyelvtanárral beszélgettünk arról, hogyan lehet a leghatékonyabban beépíteni a hétköznapokba az idegennyelv-tanulást. Ottó, azaz ahogy a diákjai becézik „Oti tanár Úr” már négy éve foglalkozik angol és spanyol nyelvoktatással, és többek között a TikTok-on készít érdekes tartalmakat a nyelvtanulás iránt érdeklődők számára.
Ottó igazi világutazó: jelenleg az Egyesült Államok és Spanyolország között ingázik, de élt már Londonban és Barcelonában is. Eközben spanyolul és angolul tanítja a diákjait.
Coloré: Milyen módszereket javasolsz a nyelvtudás fejlesztésére a mindennapi életben?
Ferenczi Ottó: Én mindenféle módszert kipróbáltam, amit csak lehetett, a szókártyáktól kezdve, hanganyagokon át a könyvek fordításáig. Csaknem tíz év intenzív nyelvtanulás után a módszer, amit kifejlesztettem, eléggé komplex. Erről van egy nagyjából tízperces informatív videóm, amit a weboldalamon meg tudnak tekinteni a kedves olvasók. Jelenleg angolul és spanyolul oktatok, de emellett beszélek olaszul és németül is.
Coloré: Hogyan lehet belevenni a nyelvtanulást a napi rutinba anélkül, hogy túlzottan időigényes lenne?
Ferenczi Ottó: Én erre két módszert használok. Az egyik az, hogy a hanganyagokat, amiket kifejlesztettem, főzés, vásárlás, futás, vezetés, vagy bármilyen tevékenység közben hallgatom, amikor nincs szükségem a hallásomra, csak bedugom a fülhallgatót és táplálom az agyam információval. Pontosan ezzel a módszerrel oktatok a kurzusaimban.
A cikk a következő oldalon folytatódik, lapozz: