Barion Pixel Maneszes Márton: „A magyar nóta, az operett és a cigányzene olyan kulturális kincseink, amelyek megérdemlik, hogy ne csak megőrizzük őket, hanem újra is értelmezzük, méltó módon mutassuk meg a világnak” – Coloré

Maneszes Márton: „A magyar nóta, az operett és a cigányzene olyan kulturális kincseink, amelyek megérdemlik, hogy ne csak megőrizzük őket, hanem újra is értelmezzük, méltó módon mutassuk meg a világnak”

2025. 04. 16.

Április 20-án grandiózus koncertet ad az MVM Dome-ban a világ egyik legismertebb zenekara, a 100 Tagú Cigányzenekar, akik három énekessel – Fischl Mónikával, Maneszes Mártonnal és Sándor Csabával – lépnek színpadra húsvét vasárnap. A Hungarikum Kavalkád című rendezvényen a tradicionális cigányzene varázsát ötvözik a magyar nóta és az operett legszebb motívumaival. Az esemény ötletgazdájával és művészeti vezetőjével, Maneszes Mártonnal beszélgettünk.

Marton 10 Of 219
fotó: Maneszes Márton

Coloré: Hogy jött a koncert ötlete, és milyen távlati terveitek vannak a projekttel?

MM: A Hungarikum Kavalkád gondolata 2023. március 11-én született meg Kolozsváron, és azóta egyre erősebben él bennünk az a küldetéstudat, hogy ez több legyen, mint egy koncertsorozat. Ez egy kulturális márka, egy értékközvetítő mozgalom, amely három alappillérre épül  ezt nevezzük a „hármas szabálynak”. Az ötlet mögött az a meggyőződés húzódik meg, hogy a magyar nóta, az operett és a cigányzene olyan kulturális kincseink, amelyek megérdemlik, hogy ne csak megőrizzük őket, hanem újra is értelmezzük, méltó módon mutassuk meg a világnak. A hosszú távú célunk, hogy nemzetközi szinten is bemutassuk ezt az egyedi zenei világot  méghozzá rendszeresen, és világszínvonalon.

Img 0854
fotó: Hungarikum Kavalkád

Coloré: A magyar nóta, az operett és a cigányzene mind hungarikumok. Hogyan lehet fenntartani ezek iránt a műfajok iránt a hozzájuk méltó figyelmet?

MM: Pontosan ez a gondolat indított el minket is. Ezeknek a műfajoknak nem időről időre kell a figyelem, hanem állandó, folyamatos, méltó jelenlétet kell biztosítani számukra a legmagasabb szinten.
Ezek az értékek nemcsak a múltunkhoz tartoznak, hanem az identitásunk részei. Nem lehetnek háttérbe szorított „alkalmi szereplők”, hanem helyet kell kapniuk a jelenben és jövőben is.
Elengedhetetlen, hogy eljussanak az elszármazott magyar közösségekhez világszerte, és fontos, hogy egy országos, sőt nemzetközi tehetségkutató műsor segítségével új tehetségeket fedezzünk fel, akik továbbviszik ezeket a műfajokat.

Coloré: Honnan ered nálad ez a szerelem a magyar nóta és az operett iránt? Mi indított el ezen az úton?

MM: Kolozsváron születtem, ahol már gyerekkoromban körülvett a magyar kultúra zenei gazdagsága. A magyar nóta és az operett hangja mélyen megragadott, volt benne valami lélekemelő, valami, amit máshol nem találtam meg. Ez a „szerelem” idővel hivatássá alakult, és ma már küldetésemnek érzem, hogy ezeket a műfajokat új köntösben mutassuk meg a világnak úgy, hogy közben hűek maradjunk a gyökerekhez. A legnagyobb motivációm mindig is az volt, hogy érzelmet adjak át, és közben közösséget teremtsünk.

Coloré: Mit gondolsz, a fiatal generáció mennyire nyitott ezekre a műfajokra? Hogyan lehet közelebb hozni őket a magyar nótához és az operetthez?

MM: A mai formájukban ezek a műfajok talán nem érik el a fiatalokat,  de nem a műfajjal van a probléma, hanem a formával. A fiatal generáció nyitott, csak meg kell találni azt a platformot és körítést, amelyen keresztül megszólítható. A Hungarikum Kavalkád éppen ezt vállalja: új keretbe helyezni a hagyományt, friss színpadi élménnyé tenni, miközben megőrizzük a tartalmat és az üzenetet.

Coloré: Kik lépnek április 20-án színpadra, és milyen különlegességek várhatók?

MM: Nagyon fontos volt számomra, hogy elismerésre méltó művészek képviseljék a hungarikum műfajokat. A színpadon ott lesz Fischl Mónika operettprimadonna, aki ezúttal magyar nótát is énekel, Sándor Csaba operaénekes, aki operettet és nótát is előad, és jómagam, aki szintén mindkét műfajt szívből és szenvedéllyel képviselem. Ez az este a műfajok szeretetéről és az egymás iránti tiszteletről fog szólni. Valódi zenei utazás lesz.

Hungarikumkavalkad Digital Signage 1920x1080 1

Coloré: Hányan dolgoztok a koncerten, hogyan zajlanak a próbák, és milyen kihívásokat jelent ennyi művész összehangolása?

MM: Köszönöm ezt a kérdést, mert a közös munka igazi érték. A Hungarikum Kavalkádban több tucat ember dolgozik együtt: művészek, háttérstáb, szervezők, technikai csapat  mindenki egy irányba húz. A próbák során természetesen vannak logisztikai kihívások, de a kölcsönös tisztelet és a közös cél mindig átsegít minket ezeken. Külön szeretném megemlíteni Danyi Lőrinc Róbert elnök urat, akinek hihetetlen kitartása és elkötelezettsége nélkül ez az egész nem jöhetett volna létre.

Coloré: Milyen jövőbeli terveid vannak a magyar zenei hagyományok népszerűsítésével kapcsolatban?

MM: A célunk nagyszabású és határozott: 100 ország – 100 koncert – 100 Hungarikum Kavalkád. Ez a küldetés nemcsak egy sorozat, hanem egy kulturális világjárás, amely megmutatja a világnak a magyar zenei örökség szépségét. Emellett minden idők legnagyobb magyar tehetségkutató televíziós műsorán dolgozunk, amely a hungarikum műfajokra fókuszál, hiszen jövőt csak akkor tudunk építeni, ha új tehetségeket is kinevelünk.