Az árulók – Gyilkosság a kastélyban második évada is hatalmas sikerrel zárult, és a harmadikra csupán néhány hetet kell várnunk. Ezúttal azonban nem ismert emberek, hanem civilek vesznek részt a játékban. Működhet? Ezen filozofált Karsa Timi kollégánk.
Egy barátnőm beszélt rá arra, hogy nézzük Az Árulók – Gyilkosság a kastélybant. Be szerettem volna csatlakozni az izgalmaihoz, de a férjem szeret szabályszerűen élni, ezért az első évadba kezdtünk bele. Annyira nem örültem, mert így nem tudtam kibeszélni a barátőmmel, de legalább a férjemmel igen. Merthogy volt miről beszélni! Bár ő kevésbé ismeri a celebeket, mint én, így sok volt számára az ismeretlen arc, és én sem ismertem mindenkit, sőt! Mindennek ellenére hamar kialakult, hogy kiről mit gondolunk vagy érzünk, és természetesen drukkoltunk azoknak, akiket például egy-egy sorozatból ismertünk és szerettünk.
Teljesen ráfüggtünk, ami nálam mondhatni természetes, de nála korántsem gondoltam, hogy ennyire élvezni fog egy ilyen ,,celebes hülyeséget”, mert több hasonló műsor volt már, amire nem tudtam rávenni. Az Árulók – Gyilkosság a kastélyban azonban teljesen más. Elképesztő módon tartja a feszültséget, és bár akárcsak a Columbo-filmek esetében, pontosan tudjuk, ki a gyilkos, és vajmi kevés beleszólásunk van a nyomozásba, mégis élvezetes nézni. Irigykedni azonban nem feltétlenül irigykedünk a játékosokra, merthogy akár gyilkosok, akár ártatlanok lennénk, a férjem és az én esetemben is garantált lenne az összeomlás.
Az Árulók – Gyilkosság a kastélyban: működni fog civilekkel?
Régebben a legtöbb hasonló műsor, mint például a Játék határok nélkül vagy a Fort Boyard csakis civilekkel létezett, és ennek ellenére imádtuk. Elnézését kérve mindenkinek, aki szerepelt ezekben a játékokban – nem a szereplők voltak a fontosak, hanem maga a játék. A Játék határok nélkülben természetesen hatalmas plusz volt, hogy nemcsak a versenyzőkért, hanem Magyarországért szurkolhattunk, és azon belül teljesen mindegy volt, hogy Százhalombatta vagy Baja játékosai képviselnek bennünket. A Fort Boyardnál nem a végkimenetel, azaz az volt a fontos, hogy mennyi pénzt gyűjtenek össze, hanem a játékok. A játékosokkal együtt izgultunk, amikor hatalmas korsókba kellett benyúlniuk, amikben ismeretlen állatok vannak, és velük együtt ájuldoztunk, amikor egy kígyó hasán kellett megtalálni egy-egy papírcetlit. A Szerencsekerék esetében is hasonló volt a helyzet: együtt izgultunk a versenyzőért, teljesen mindegy, hogy ki volt az. Vele együtt gondolkodtunk a válaszokon, és együtt örültünk vele, ha nyert.
Ezen logika alapján Az Árulók – Gyilkosság a kastélyban is működhet civilekkel, ugyanakkor mióta a fent említett műsorok voltak, a televíziók teljesen háttérbe szorították a civileket. Most már a Szerencsekerék és a Fort Boyard is celebekkel megy a tévében, és a legtöbb műsor – leszámítva a tehetségkutatókat – ismert embereket vonultat fel.
A múltat felidézve teljes mértékben működőképes lehet civilekkel a műsor, ám elszoktunk ettől, így kérdés, hogy milyen hatással lesz ránk. Tény azonban, hogy sokkalta izgalmasabb lehet, hiszen nemcsak mi nem ismerjük a szereplőket, hanem a szereplők sem egymást.
Ugyan a celebes verzióban is volt néhány olyan meghívott, akiről sokan nem tudták a kastélyban sem, hogy kicsodák, több olyan akadt, aki innen-onnan ismerős lehet.
Ha olyanok játsszák ezt a játékot, akikről semmilyen információnk vagy benyomásunk nincsen, akár még jobban is élvezhetjük, és a játékosok is! Nem lesz olyan, hogy ,,harminc éve ismerem, biztos nem gyilkos”, és ,,a Hevér az biztos nem gyilkos!” hiszen nem tudhatják a játékosok, hogy ki milyen, így mi sem.
Előfordulhat, hogy az ismeretlen játékosok miatt kevesebben fognak odakapcsolni, ugyanakkor ez egy intellektuális játék, így:
Vélhetően nem olyanokat válogattak be a játékba, akiket a Való világba castingolnának. Itt remélhetőleg – akárcsak a celebek esetében – javarészt értelmiségiek lesznek, hiszen csak intelligens emberek képesek arra, hogy logikusan gondolkodjanak. Más kérdés azonban, hogy a kastélyban, elzárva a világtól a logikus gondolkodás sajnos sok esetben megdől, hiszen olyan pszichés nyomásnak van kitéve az ember, amit nem bír mindenki.
Nem véletlen, hogy ismert emberek közül sem lehet beküldeni akárkit, így őket is castingolták, mert nem mindenki tudná elviselni azt, ami a kastélyban vagy a játékok során zajlik. Ne felejtsük el, hogy itt kőkeményen koporsóba zárják az embert, és rászórják a földet, ha úgy van, ami nem mindenkinek való.
Éppen ezért úgy gondolom, hogy nem akárkik kerülnek ebbe a játékba, és onnantól kezdve, hogy ahogy a celebek, úgy a civilek is gyilkost akarnak fogni, és innentől fogva teljesen mindegy, hogy kik játszanak, mert a játék a fontos.
Nyitókép forrása: RTL