Barion Pixel Juhász Anna: Falakat bont le az Arany Medál-díj! – Coloré

Juhász Anna: Falakat bont le az Arany Medál-díj!

2024. 12. 23.

Az Arany Medál-díj arról szól, hogy falakat bontsunk le, hogy közelebb léphessünk egymáshoz , valamint, hogy osszuk meg az élményeinket, Juhász Anna irodalmár, a közönségdíj állandó háziasszonya szerint. A 93 éves Szakonyi Károly, Kossuth-díjas író és dramaturg kapta idén az Arany Medál-életműdíjat. Vecsei H. Miklós, Mészöly Anna, Waskovics Andrea színművészek, Szimler Bálint rendező és Biró Zsombor Aurél író is díjat vett át a 16.  Arany Medál-díjkiosztón, december negyedikén a Bethlen Téri Színházban.

20241204 Medal1 Ht 4
Mészöly Anna Arany Medál-díjátadón a Bethlen Téri Színházban fotó: Hatházi Tamás

Juhász Anna, az esemény háziasszonya 2014 óta, vagyis éppen tíz éve, vállalta el a díjátadók állandó levezetői szerepét.

„Tizenhatodik éve létezik ez a díj. Az újságíró-szerkesztő Navarrai Mészáros Márton, az Arany Medál-díj alapítója még mindig nagyon fiatal. Tizenhat éve egy kiskamasz fiú azt határozta el, hogy díjat alapít, mert számára nem csak a közösség fontos, hanem a művészet is” – fogalmazott Juhász Anna az Arany Medál-díjak 16. átadási ünnepségén, amelyet a Bethlen Téri Színházban, december 4-én, szerdán adtak át Budapesten.

Trill Zsolt és Vecsei H Miklós Arany Medál-díj
Trill Zsolt és Vecsei H. Miklós az Arany Medál-díj átadóján. / fotó: Knap Zoltán


„Ez a díj egy különleges dolgot fed fel évről-évre. Azt, hogy a kultúrának van egy másik arca. Van egy olyan arca, amit sajnos ritkán látunk” – fogalmazott, hozzátéve: a kultúra szerves része a befogadói aspektus. „Az Arany Medál-díjátadó egy olyan alkalmat teremt, amikor elmondhatjuk egymásnak: számít, amit csináltok!” – mondta Szücs Balázs, Budapest VII. Kerület Erzsébetváros alpolgármestere ünnepi beszédében. Az alpolgármester hozzátette, hogy ez a díj azt üzeni a művészeknek, hogy van, aki hallja és van, aki megérti a munkájukat, valamint, hogy a díj nem csak a kultúra rejtett arcát, hanem Magyarország másik, tisztességes, egymást meghallgató, politikamentes arcát is megmutatja.

Herendi Gábor filmrendező adta át az év rendezőjének járó Arany Medál-díjat pályatársának, Szimler Bálintnak, a locarnói filmfesztiválon három díjjal kitüntetett Fekete pont rendezőjének.

Az év írójának a 26 éves Biró Zsombor Aurél, írót választották. Az alkotó a Bécsi Filmakadémián végzett forgatókönyvíró szakon, jelenleg próza-, film- és drámaírással foglalkozik. Drámáit a Katona József Színház és a TÁP Színház játssza. Első regénye a Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredek idén jelent meg.

20241204 Medal1 Ht 5
A díjazottak /fotó: Hatházi Tamás


Vecsei H. Miklós, Junior Prima-díjas színművész az év színészének járó Arany Medál-díjat vehette át.
A díjat Trill Zsolt, Kossuth-díjas színművész adta át a művészeti polihisztornak – Vecsei H. Miklós színész, író, költő, műfordító, dramaturg, rendező, énekes, zenész egy személyben. Vecsei jelenleg a Nemzeti Színház társulati tagja.

Az év színésznőjének Mészöly Anna, Junior Prima díjas színművészt, a Miskolci Nemzeti Színház tagját választotta a közönség. Mészöly első filmszerepét Sopsits Árpád A martfűi rém című, 1950-es és ’60-as években játszódó, valós bűnügyi történetet elmesélő thrillerjében játszotta. Kisjáték- és televíziós szerepek után Bodzsár Márk Drakulics elvtárs című fekete komédiájában és Reisz Gábor romantikus tragikomédiájában, a Rossz versekben is szerepet kapott.

Az legígéretesebb fiatal tehetségének járó kitüntetést Waskovics Andrea, Junior Prima-díjas színművész vehette át. A Vígszínház egyik vezető színművészét Sodró Eliza, a Radnóti Miklós Színház társulati tagja köszöntötte, aki felidézte: Waskoviccsal együtt vehette át a Junior Prima díjat 2020-ban.

Szakonyi Károly, Kossuth-díjas író, drámaíró, dramaturg vehette át az Arany Medál-életműdíjat. Az elismerést Esztergályos Cecília, Kossuth-díjas színművész adta át, aki beszédében felidézte: Tordy Géza rendezésében játszotta a világhírű Szakonyi-darab, az Adáshiba Bódognéját a Veszprémi Petőfi Sándor Színházban, de az Életem, Zsóka! és az Adáshiba számos előadását látta pályafutása során. „Találkoztam egy hölggyel a múltkoriban, s azt mondta: annyira szerettem magának az írásait! És most már nem szereti? De, csak, amikor maga divatban volt! – felelte. Nem tudtam, hogy még divatban vagyok” – fogalmazott a 93 éves szerző, aki a kategória első nem színművész elismertje. 

Arany Medál-díj története
Az Arany Medál-díj egyedülálló kulturális közönségdíj, amelyet Navarrai Mészáros Márton kulturális újságíró, szerkesztő kamaszként alapított 2008-ban. A kitüntetésre minden évben egy-másfél hónapig lehet szavazni. Évente ezrek voksolnak, az Arany Medál-díjnak kéttucat médiapartnere van.  

A Bethlen Téri Színház 2013 óta állandó díjátadási helyszínként szolgál. Eddig hetvennél több művész vette át az Arany Medál-díjat. A korábbi elismertek között találni Törőcsik Mari, Bodrogi Gyula, Molnár Piroska, Bánsági Ildikó, Bálint András, Martinovics Dorina, Hámori Gabriella, Gálffi László, Básti Juli színművészek, Fekete Ibolya, Szász János, Till Attila, Enyedi Ildikó filmrendezők, Nádas Péter, Háy János, Dragomán György, Végel László szépírók nevét. 

Az Arany Medál-díj az adott évi színházi/filmes/irodalmi teljesítményt ismeri el a közönség szavazatai alapján.