Harry Potter, Mátrix, A szárnyas fejvadász, Eredet, Bolondos Dallamok, Hazárd megye lordjai, Nagymenők, Jóbarátok, Vészhelyzet – napestig sorolhatnánk azokat a világhírű filmeket, melyekkel a Warner Bros filmstúdió ajándékozta meg a nagyérdeműt. Az éppen ma száz éves vállalat saját története is vászonra illő: múltja és jelene legizgalmasabb fordulataiból válogattunk.
4. Nem volt elég a filmipar
A testvérek nem sokáig elégedtek meg azzal, hogy csupán a mozivásznakra gyártsanak filmeket, az ötvenes években betörtek a tévézés egyre népszerűbb világába, és elsőként krimi- és westernsorozatokat kezdtek forgalmazni. 1969-ben létrejött a Warner Communications, ahol aztán a mozgófilmes tartalmakon túl zene, videójátékok és képregények is helyet kaptak a kínálatban. Így ha valaki elolvas egy DC-képregényt vagy leül játszani a Mortal Kombattal, az is a Warner zsebét tömi.
Ezeken túl aztán megnyitották kalandparkjaikat a Disneyland mintájára, Warner Bros. Movie Worldöt ma négy helyen találunk a világon, de sok stúdiójuk (például a londoni Harry Potter-stúdió) szintén látogatható. Megvetették a lábukat a kereskedelemben is, hiszen a hozzájuk tartozó híres franchise-ok termékeit mind ők forgalmazzák, és meglepő lehet, de még a színházi életig is elér a kezük, hiszen Warner-darab többek között a J.K. Rowling által írt Az elátkozott gyermek, a Beetlejuice-musical, A szív hídjai és a Tortúra színpadi változata is, ezért ők birtokolják a tulajdonjogokat.
5. Nem ment minden könnyen
Ami a szórakoztatóipart illeti, botrányok mindig voltak és lesznek is, nem kivétel ez alól a Warner Bros. sem, és talán a cégbe volt kódolva a sok nehézség, hiszen az alapító fivérek sem jöttek ki jól egymással, főként a konzervatívabb Harry és az örök playboy Jack. Aztán ott volt John Barrymore (Drew Barrymore nagypapája), a Don Juan főszereplőjének alkoholizmusa és agresszív viselkedése, Bette Davis és Joan Crawford évtizedes, nyílt rivalizálása és Errol Flynn is, aki szeuxális erőszak vádjával állt bíróság elé a negyvenes években. Színészeikkel kapcsolatos botrányok nem igazán tettek jót akkor a WB hírnevének.
De a stúdiónak az utóbbi évtizedekben is főtt a feje a gondok miatt. Charlie Sheen színész, A két pasi meg egy kicsi akkori sztárja nemcsak drog- és alkoholproblémái került a címlapokra 2011-ben, hanem szexuális zaklatás miatt is. Az ügy olyan komollyá fajult, hogy a cég megvált tőle és Ashton Kutcher lett a sorozat főszereplője, de a széria nézettsége onnantól kezdve meredeken zuhanni kezdett.
2019-ben az akkori vezérigazgatót, Kevin Tsujiharát vádolták szexuális visszaéléssel, mivel több színésznő is azt állította, hogy „szolgáltatásaikért” cserébe szerepekhez segítette őket. Egy évvel később pedig sztárműsorvezetőjükről, Ellen DeGeneresről pattantak ki híresztelések, miszerint kicsit sem olyan jó fej, mint ahogyan azt beszélgetős műsorában, a The Ellen Show-ban mutatja. Nemcsak meghívott vendégek, hanem a műsor dolgozói is szót emeltek a nő stílusa és az ott uralkodó légkör toxikussága ellen.
Forrás: Britannica
Borítókép forrása: Shutterstock/Puzzlepix