„Alig tudok olyan magyar festőt mondani, aki rövidebb vagy hosszabb ideig ne alkotott volna Olaszország egyes vidékein, – ezt járja körbe a Róma – Budapest kiállítás” – Interjú Kelen Annával, a Virág Judit Galéria művészettörténészével
Egyre többen fektetik be a pénzüket festményekbe, te mit tapasztalsz ezzel kapcsolatban?
Igen, nagyon sokan vásárolnak befektetési célokra is festményeket. Ennek ugyan évszázados hagyományai vannak, de az mindenképpen elmondható, hogy a már a fiatal harmincas, negyvenes rétegből is egyre többen vásárolnak műtárgyakat. Ez a „fiatalodás” elmondható a kiállítások látogatását illetően is. A Róma – Budapest kiállításon eddig rengeteg volt a harmincas látogató, sőt az elmúlt években gyakran jönnek ide a környező óvodákból is csoportos látogatásra. Nagyon jó érzés látni, hogy ilyen sok lelkes és elszánt óvónéni van, a picik pedig elképesztően aranyosak.
Művészettörténészként mennyire lehet belevinni a kiállítások tematikájába a te személyiségedet, és azt, hogy hozzád mi áll a legközelebb?
Abszolút meg tudja mutatni egy-egy kiállítás a művészettörténész személyiségét, hiszen nem csak azért készül el egy-egy kiállítás mert művészettörténeti és alkotói szempontból mindenkinek fontos témát dolgoz fel, hanem azért is mert a művészettörténész a magáénak érzi. Én most a magam részéről leginkább ebben a „Rómában” érzem ezt, nagyon közel áll az én kutatási területemhez és a személyes érdeklődésemhez is.
De például, ha most nem rólam van szó, hanem inkább azokról a művészettörténészekről, akik a kortárs alkotásokkal foglalkoznak, akkor az ő esetükben sokkal inkább bele lehet vinni a személyiséget és azt is, hogy milyen társadalmi kérdések foglalkoztatják a kurátort.
Milyen kiállítások várhatóak még ebben az évben a Virág Judit Galériában?
Kisebb kortárs kiállításokkal készülünk még, és lesznek a szokásos éves aukciók is. De most egészen március 28-ig a Róma – Budapest című ingyenesen megtekinthető kiállításra várjuk a látogatókat.